Duket se Facebook ka filluar testimin publik tė reklamave tė cilat bazohen dhe targetojnė statuset dhe postimet e murit nga pėrdoruesit.

Kjo ėshtė njė risi e cila ėshtė pritur pėr mė shumė se njė vit, ndėrsa tani duket se kėtė metodė tė re reklamimi do ta shohim sė shpejti nė Facebook.

Forma e re e reklamave do tė reagojė nė fjalėt specifike tė cilat pėrdoruesit e kėtij rrjeti i vendosin nė freskimet e tyre tė statusit.
Kėshtu, nė vend tė paralajmėrimit tė reklamės nė formė tė tekstit tė sponsoruar, tė cilat deri mė tani i kemi parė, Facebook ėshtė duke e testuar versionin e ri tė reklamave tė cilin do ta quaj, “Related Adverts”.

Edhe pse ende nuk dihet saktė se si do tė funksionojė kjo metodė e re e reklamimit, Facebook thotė se reklamat do tė jenė tė lidhura me statuset dhe freskimet qė pėrdoruesit i bėjnė nė to.

Pėr mė tepėr, Facebook ka deklaruar se kjo mundėsi e reklamave qė lidhen me statusin e pėrdoruesit, pėr momentin ėshtė nė fazė testuese, dhe se rrjeti social do tė na njoftojė pėr implementimin final tė kėtij projekti.