Sa i dėmshėm ėshtė rrezatimi nė trupin e njeriut?


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 5 prej 5
 1. #1
  Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  1,281
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  3
  Reputacioni
  12

  Post Sa i dėmshėm ėshtė rrezatimi nė trupin e njeriut?

  Receta Gatimi  A e dimė saktėsisht se sa i dėmshėm ėshtė rrezatimi nė trupin e njeriut?
  Tė martėn, nivelet e rrezatimit ishin mė tė mėdha se 400 milisivertė nė orė nė afėrsi tė reaktorit nė Fukushima, kurse sa pėr ilustrim po pėrmendim faktin qė kufiri i rrezatimit tė lejuar nė SHBA ėshtė mė sė shumti 50 milisvertė nė vit.
  Njė dozė prej 1.000 milisivertėsh ndikon nė traktin tretės, duke shkaktuar kėshtu tė pėrziera dhe vjellje.
  Nė nivele mė tė larta, jodi radioaktiv mund tė shkatėrrojė pjesė tė gjėndrės tiroide nė fyt. Ekspozimi intensiv ndaj materialit radioaktiv prej 10.000 milisivertėsh nė orė mund tė shkaktojė dėm tė menjėhershėm nė enėt e vogla tė gjakut dhe me gjasa edhe mund tė shkaktojė ndėrprerjen e punės sė zemrės.
  Por tė kthemi nė fillim, rrezatimi ndikon nė qelizat njerėzore, ashtu qė i vret, nėse doza dhe energjia ėshtė e lartė, apo i dėmton duke shkaktuar kancer.
  Kur personi ėshtė i ekspozuar ndaj rrezatimit, pasojat mund tė jenė prej skuqjes sė lėkurės e deri te djegiet e rėnda nė lėkurė, dhe po ashtu mund tė kenė edhe efekte mė tė shprehura siē janė tė pėrzierat. Efekti apo ndikimi afatgjatė i rrezatimit ėshtė sigurisht kanceri.
  Dozat e mėdha tė rrezatimit apo ekspozimi i gjatė ndaj rrezatimit janė arsyet kryesore pėr kancerin e shkaktuar nga rrezatimi. Lloji mė i shpeshtė ėshtė kanceri i gjėndrės tiroide, kundėr tė cilit mund tė luftohet me marrjen e tabletave me jodur kaliumi, me tė cilat ngopim trupin me jod nė mėnyrė qė mė pas tė mos absorbojė jodin radioaktiv nėse e inhalojmė apo gėlltisim.
  Kėtu janė po ashtu edhe efektet gjenetike dhe trashėguese dhe ndikimi nė fetus nė rast tė ekspozimit ndaj dozave tė mėdha.
  Efektet e dozės shumė tė madhe mund tė shihen nė njė kohė shumė tė shkurtėr, nė minuta apo orė, varėsisht nga doza. Dozat mė tė ulėta mund tė ndikojnė nė zhvillimin e kancerit, megjithatė kjo mund tė zgjasė me vite.
  Konsiderohet qė dozat shumė tė ulėta janė tė parrezikshme, meqenėse atyre u jemi tė ekspozuar edhe ashtu nė mėnyrė tė natyrshme. Pra, edhe nė natyrė ka radioaktivitet vetvetiu, si pasojė e tė kaluarės sė planetit tonė.
  Disa pjesė tė trupit janė veēanėrisht tė prekura nga ekspozimi ndaj llojeve tė ndryshme tė rrezatimit. Disa faktorė janė tė pėrfshirė nė pėrcaktimin e efekteve tė mundshme shėndetėsore tė ekspozimit ndaj rrezatimit. Ata pėrfshijnė:
  - dozėn (sasinė e energjisė sė ruajtur nė trup);
  - aftėsinė e rrezatimit t’u bėjė dėm indeve njerėzore;
  - cilat organe janė tė prekura.
  Faktori mė i rėndėsishėm ėshtė doza – sasia e energjisė e ruajtur nė trup. Sa mė shumė energji tė absorbohet nė qeliza, dėmi ėshtė mė i madh. Doza e absorbuar ėshtė sasia e energjisė e cila absorbohet pėr gram tė indeve.

  Flokėt

  Humbja e flokėve ndodh tek ekspozimi ndaj rrezatimit nė 200 REM (Roentgen Equivalent in Mammal – ekuivalenti i rėntgenit nė njerėz apo gjitarė - 1 rem = 0.01 Sv = 10 mSv = 10000 μSv) apo mė shumė.


  Truri

  Ekspozimi ndaj rrezatimit prej 5.000 REM apo mė shumė mund tė dėmtojė trurin. Rrezatimi vret qelizat nervore dhe enėt e vogla tė gjakut dhe mund tė shkaktojė sulm dhe vdekje tė menjėhershme.

  Gjėndra tiroide

  Pjesė tė caktuara tė trupit janė mė shumė tė prekura ndaj ekspozimit tė llojeve tė ndryshme tė rrezatimit. Gjėndra tiroide ėshtė e ndjeshme nė jodin radioaktiv. Nė sasi tė mjaftueshme, jodi radioaktiv mund tė shkatėrrojė tėrėsisht apo njė pjesė tė gjėndrės tiroide.

  Sistemi i gjakut
  Kur personi ėshtė i ekspozuar ndaj rrezatimit prej rreth 100 REM, numri i limfociteve nė gjak do tė zvogėlohet, duke e lėnė viktimėn mė tė ndjeshme ndaj infeksioneve. Kjo shpesh quhet sėmundje e lehtė rrezatuese. Simptomat e hershme tė sėmundjes rrezatuese ngjasojnė me ato tė gripit dhe mund tė kalojnė pa u vėrejtur nėse nuk bėhet pasqyra e gjakut.
  Sipas tė dhėnave nga Hiroshima dhe Nagasaki, simptomat mund tė zgjasin deri nė 10 vjet dhe po ashtu ekziston rreziku afatgjatė i rritur nga leukemia dhe limfomave.

  Zemra
  Ekspozimi intensiv ndaj materialit radioaktiv prej 1.000 deri 5.000 REM do tė bėjė dėm tė menjėhershėm nė enėt e vogla tė gjakut dhe me siguri do tė shkaktojė dėshtimin e zemrės dhe vdekjen.

  Trakti gastrointestinal

  Dėmtimi i traktit tė tretjes nxit tė pėrzierat, tė vjella dhe diarre tė pėrgjakshme. Kjo ndodh kur viktima ėshtė e ekspozuar ndaj rrezatimit prej 200 REM apo mė shumė. Rrezatimi do tė fillojė tė shkatėrrojė qelizat nė trup tė cilat ndahen shpejt. Kjo pėrfshin gjakun, traktin gastrointestinal, sistemin reproduktiv dhe qelizat e flokėve, ADN-nė dhe ARN-nė e qelizave tė mbijetuara.

  Trakti reproduktiv

  Pėr shkak se qelizat e traktit reproduktiv ndahen mė shpejt, ato pjesė tė trupit mund tė dėmtohen nga nivelet mė tė ulėta siē ėshtė 200 REM. Disa viktima tė rrezatimit do tė bėhen sterile. Gjatė pasi qė efekti i rrezatimit dobėsohet, dėmi i krijuar shkakton spektėr tė gjerė tė problemeve fizike. Kėto efekte, pėrfshijnė leukeminė, kancerin dhe shumė sėmundje e tjera tė cilat shfaqen dy, tri, madje edhe dhjetė vjet mė vonė.

  Sėmundjet e gjakut
  Sipas tė dhėnave, ka pasur rritje tė anemisė te njerėzit e ekspozuar ndaj rrezatimit. Nė disa raste, zvogėlimi i rruazave tė bardha dhe tė kuqe tė gjakut ka zgjatur deri nė dhjetė vjet pas ekspozimit ndaj rrezatimit.


  Katarakti

  Ka pasur njė rritje tė shkallės sė tė sėmurėve nga katarakti tek tė mbijetuarit nga Hiroshima dhe Nagasaki, tė cilėt kanė pėsuar humbje tė pjesshme tė flokėve.

  Tumoret malinje
  Tė gjitha rrezatimet jonizuese janė kancerogjene, por disa lloje tė tumoreve gjenerohen mė lehtė se tė tjerėt. Dominon njė lloj i leukemisė. Numri i tė sėmurėve nga kanceri nė mes viktimave tė Hiroshimės dhe Nagasakit ėshtė dukshėm mė i madh se nė popullatėn e pėrgjithshme. Ėshtė rritur numri i tė sėmurėve nga kanceri i gjėndrės tiroide, kancerit tė gjirit, kancerit tė mushkėrive dhe kancerit tė gjėndrės sė pėshtymės. Shpesh kalon njė dekadė e tėrė apo mė shumė para shfaqjes sė sėmundjeve malinje.

  Keloidet
  Indet e varrave apo vragave, tė cilat mbulojnė djegiet qė supozohen tė jenė tė shėruara kanė filluar tė fryhen dhe tė rriten nė mėnyrė abonormale. Keloidet janė gjetur tek 50 deri 60 pėr qind e atyre tė cilėt drejtpėrdrejt ishin ekspozuar ndaj nxehtėsisė sė ajrit. Pėr keliodet besohet qė janė tė lidhur me efektet e rrezatimit.


  ________
  gjendar

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Faleminderit per informacionin

 3. #3
  i/e rregjistruar 10% Maska e digit
  Anėtarėsimi
  Mar 2011
  Postime
  29
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  booo sa i rrezikeshem rrezatimi

 4. #4
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32
  Puna eshte se as nuk shikohet qe te mbrohesh! Rrezatimi berthamor te zberthen komplet.

 5. #5
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20
  Sot eshte e pamundur ti shmangesh rrezatimeve. Jemi te rrethuar ngado me to .... duke filluar qe te mikrovala...e deri tek pc...
  Dhe themi pastaj pse ka kaq shum semundje sot

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 06-02-2013, 08:34 PM
 2. Zbulohet se Gorilla eshte vellai i njeriut!...
  Nga erinda nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 34
  Postimi i Fundit: 23-03-2012, 04:08 PM
 3. Vaksinė pėr mbrojtje nga rrezatimi radioaktiv
  Nga gjendar nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 26-03-2011, 11:11 AM
 4. Eksploro trupin e njeriut ne 3D me Google Body Browser
  Nga ReniX nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 21-12-2010, 12:10 PM
 5. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-10-2009, 11:54 AM

Etiketat pėr kėtė Temė