Sa e sigurt ėshtė qė njė lidhje e mirė ndihmon nė shėndetin tonė, po kaq e sigurt ėshtė qė njė lidhje e keqe mund tė na sėmurė! Njė studim i Universitetit tė Ohajos tek 4 ēifte e vėrteton kėtė. U kėrkua nga 80 persona tė presin shumė pak pėllėmbėn e tyre.

Dhe mė pas, pėr disa orė ēdo ditė, diskutonin problemet e tyre. Tek ato ēifte qė menaxhonin problemet e tyre me qetėsi dhe me dėshirė, plaga nė pėllėmbėn u mbyll 40% mė shpejt sesa tek ēiftet qė pėrdornin pėrgjigje sarkastike dhe me ironi. Madje, u zbulua qė reagimi organik i. femrave ndaj komente e tė shėmtuara ėshtė shumė mė i madh nga ai i meshkujve. Dhe kjo ndodh pėr dy arsye: Femrat i perceptojnė plotėsisht komentet personale dhe sarkastike, ndėrsa meshkujt nuk duket se i perceptojnė gjithmonė me tė vėrtetė. Akoma dhe kur meshkujt bezdisen ose nxehen nga ndonjė koment, e harrojnė shumė shpejt. Ndėrsa femrat kanė tendencėn tė pėrjetojnė dhe tė ripėrjetojnė zemėrimin e tyre.