Botėrori 2022, re artificiale kundėr vapės


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  I Habitur Botėrori 2022, re artificiale kundėr vapės

  Receta Gatimi


  Inxhinjerėt nė Katar po studiojnė mundėsinė e krijimit tė njė reje artificiale, e cila do tė ftohė klimėn dhe do tė bėjė tė mundur zhvillimin e Botėrorit nė verė, pa vuajtur vapėn e jashtėzakonshme nė vendin e Gadishullit Arabik.

  Nėse kjo zgjidhje do tė realizohet, atėherė nuk do tė lindė nevoja pėr tė spostuar Botėrorin nė dimėr, njė ide e hedhur mė parė nga presidenti i FIFA-s, Sepp Blatter.

  Mundėsia e kėsaj zgjidhje teknologjike u publikua sot nė faqet e tė pėrditshmes “The Peninsula”, gazeta mė e madhe nė Katar, qė i referohej njė studimi tė Universitetit mekanik e industrial tė Katarit.

  Projekti parashikon krijimin e njė reje artificiale me 100% karbon tė lehtė, qė do tė krijohet nga motorė qė punojnė me energji diellore. Duke vendosur kėtė pajisje mbi stadiume, ajo do tė shmangte depėrtimin e rrezeve tė nxehta, duke bėrė qė temperatura tė mbetej nė nivele tė pranueshme.

  Ndonėse pajisjet kushtojnė, ato do tė jepen falas nga prodhuesit e tyre, qė synojnė tė zgjerojnė markėn e tyre me vendosjen nė parkime apo plazhe, ku nxehtėsia gjatė verės pėrbėn njė problem.

 2. #2
  Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  1,281
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  3
  Reputacioni
  11
  Ide e mire po me duket, e sa per leke ata nuk e lajn se Katari eshte shtet shume shume i pasur

 3. #3
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Shum ide e mir kjo

 4. #4
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Pak se marrin miliarda keta futbollistet por u akonan dhe nga vapa!! psss ca behet kesthtu skam kunder teknologjise dhe inovimit por me duket e teper! Ec e shpenzoi ne Afrik ato lek. Coj ndonje kove uj me gomar te pakten!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Kampionati Boteror Rusi 2018 dhe Katar 2022
  Nga Kliton nė forum Futbolli
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 03-12-2010, 10:57 PM
 2. Botėrori, 10 arsye pėr ta kujtuar
  Nga ardona nė forum Futbolli
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-07-2010, 07:01 PM
 3. Boterori 2010
  Nga Altin111 nė forum Kampionate botėrore
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 07-01-2008, 10:20 AM
 4. Inteligjenca Artificiale
  Nga Aragon nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 27-02-2007, 01:06 PM