Qė nga e enjtja Facebook ka filluar tė pėrdor platformėn e saj tė pyetjeve. Por, para se ta provoni hidhni njė sy mbi privatėsinė, kėrkimin dhe ēėshtjet e reputacionit online.

Gjashtė muaj pasi ėshtė paralajmėruar pėr Facebook Questions dhe lėshimin e saj pėr pėrdorimin e njė numri tė caktuar pėrdoruesish, Facebook mė nė fund, e bėri publike qasjen nė tė me pak ndryshime pėr tė gjithė pėrdoruesit.

Facebook Questions ju lejon tė bėni pyetje miqve tuaj ose ta postoni atė nė formė sondazhi me alternativa qė ju zgjidhni. Kėto sondazhe do tė shfaqen nėn seksionin Questions dhe nė Feed-in tuaj tė lajmeve. Miqtė tuaj pastaj mund tė pėrgjigjen nė pyetje ose tė votojnė nė tė.

Facebook thotė qė shpreson se Pyetjet do tė bėhen njė burim pėr kėshillė dhe kur ju provoni gjėra tė reja, sikur kėrkimi i njė restoranti tė ri apo pėr tė zgjedhur cilin film tė shihni.

Facebook Questions ndryshon nga versionet e kaluara nė atė qė fokusohet vetėm nė pėrgjigjet e miqve tuaj dhe miqve tė tyre, nė krahasim me pėrgjigjen e tė gjithėve nė Facebook. Pėrderisa Pyetjet kanė potencialin tė jenė njė burim i dobishėm pėr pėrdoruesit e Facebook, sidomos pasi shumica e miqve tuaj ju bėjnė pyetje me anė tė freskimit tė statusit, aty qėndrojnė edhe disa fakte qė ju duhet ti kuptoni para se tė merrni pjesė nė kėtė.

1. Pyetjet dhe pėrgjigjet tuaja nuk janė private

Kur ju bėni pyetje, sė pari mundėsinė pėr t’u pėrgjigjur e kanė vetėm miqtė tuaj. Sidoqoftė, nėse njė mik i juaji pėrgjigjet, pyetja e juaj bėhet e dukshme dhe e pėrdorshme edhe pėr tė gjithė miqtė e tij ose tė saj nė Facebook dhe kėshtu vazhdon.

Ngjashėm, tė gjithė do tė mund tė jenė nė gjendje tė shohin pyetjet qė ju keni marrė pjesė, pra bėni pyetje dhe pėrgjigjuni vetėm nė ato qė do tė jeni tė gatshėm t’i ndani me tė gjithė.

Sigurohuni qė tė rikontrolloni privatėsinė nė Facebook. Nėse ju lejoni kėdo tė komentoj nė postimet tuaja, Pyetjet e tuaja do tė jenė tė gatshme pėr tė gjithė. Nė kėtė rast, pėrgjigjet do tė filtrohen nė atė mėnyrė qė ato nga miqtė tuaj do tė paraqiten tė parat.

Qė tė ndryshoni aranzhimet shkoni tek Aranzhimet e privatėsisė > Aranzhimet e veēanta > Postimet nga unė.

2. Ju s’mund tė editoni tekstin e pyetjeve ose posteve

Facebook nuk ju lejon tė editoni tekstin e pyetjeve ose posteve, por ju mund t’i fshini tė dyja.

Qė tė fshini pyetjen shkon tek kutia e pyetjes dhe zgjidhni butonin Fshij, qė gjendet nė pjesėn e poshtme tė djathtė tė kutisė. Qė tė fshini opsionet e pyetjes qė njerėzit kanė votuar, shkoni tek kutia e pyetjes dhe shtypni “Edito opsionet”, qė gjendet nė pjesėn e poshtme tė djathtė tė kutisė. Atėherė, fshini opsionet individuale duke shtypur X afėr tyre. Keni kujdes se fshirja e opsionit tė pyetjes do tė fshij edhe votat e lidhura me atė opsion.

Qė tė fshini njė post qė keni ofruar si pėrgjigje, shkoni tek kutia e pyetjes dhe gjeni postin nė seksionin “Postet. Pastaj, shtypni X nė pjesėn e epėrme tė postit qė ta largoni.

Qė tė largoni votėn tuaj nga sondazhi, shkoni tek kutia e pyetjes dhe shtypnin “Unvote”, qė gjendet nė pjesėn e poshtme tė majtė nė kuti. Nėse keni votuar pėr disa opsione, largoni shenjat nga secila votė qė keni bėrė qė tė largoni ato.

3. Pėr momentin, makinat e kėrkimit nuk do tė indeksojnė pyetjet dhe pėrgjigjet

Nė faqe tė tilla si Twitter, veprimet tuaja, p.sh. cicėrimat, janė tė indeskuara nga makinat e kėrkimit si Google, dhe mund tė kėrkohen nga kushdo (pos nėse keni bėrė llogarinė tuaj private).

Facebook thotė qė “Jo, makinat e kėrkimit nuk mund tė indeksojnė Facebook Pyetjet nė kėtė moment.” Kėtu vėrehet fraza “nė kėtė moment” qė lė njė kuptim se nė tė ardhmen, Facebook mund tė lejoj makinat e kėrkimit tė indeksojnė pyetjet dhe pėrgjigjet tuaja, dhe kėshtu pėrsėri, keni kujdes se ēfarė pyetni dhe pėrgjigjeni.

4. Facebook Pages mund tė pyesin dhe pėrgjigjen nė pyetje

Facebook Pages gjithashtu do tė kenė qasje nė Pyetjet. Kjo do tė thotė qė kur njė Faqe bėn pyetje, ajo mund tė shpėrndahet me tė gjithė qė kanė “pėlqyer” atė faqe. Ngjashėm, Faqet mund tė pėrgjigjen nė pyetje. Kur ato pėrgjigjen, pėrgjigjet e tyre do tė ndahen me tė gjithė qė kanė “pėlqyer” faqen.

Zyrtarė tė Facebook thonė qė ka gjasa tė mėdha qė njerėzit tė mos pėlqejnė faqet qė bėjnė pyetje tė shumta, prandaj administruesit e kėtyre faqeve duhet tė kenė kujdes sesa shpesh bėjnė pyetje dhe ēfarė pyetje bėjnė.

Paralajmėrimet e Facebook thonė qė ėshtė mė lehtė pėr njerėzit tė mos pėlqejnė Faqet nga storiet e Pyetjeve qė paraqiten nė lajmet e tyre, kėshtu qė administratorėt e Faqeve duhet tė kenė kujdes se sa shpesh bėjnė pyetje dhe llojet e pyetjeve qė ata bėjnė. /pcworldalbanian