Facebook sfidon Google me qendra tė hapura tė tė dhėnave


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  Post Facebook sfidon Google me qendra tė hapura tė tė dhėnave

  Receta Gatimi


  Facebook ka hapur dyert e qendrave tė saja tė tė dhėnave pėr zhvilluesit e uebit, duke hapur kėshtu njė fron tė ri tė luftės me Google dhe duke vazhduar avancimin e njė projekti tė ri opencompute.org


  Nė njė kontrast tė madh me Google, qė vazhdimisht ruan lokacionin dhe ēfarėdo detaje tjera rreth serverėve tė saj nė formė sekrete, Facebook ka bėrė njė qasje tė hapur dhe u ka mundėsuar zhvilluesve njė qasje tė plotė nė fuqitė punuese kompjuterike prapa faqes sė tyre.

  Nė shkėmbim pėr lejimin e zhvilluesve qė tė qasen dhe tė shohin serverėt e Facebook, faqja e rrjetit social do tė jetė nė gjendje tė pėrfitojė nga njė ekosistem mė i madh i programerėve dhe inxhinierėve qė do tė jenė nė gjendje tė pėrmirėsojnė operacionet e saja – pa pasur nevojė tė paguajnė mė shumė staf.

  “Duke lansuar teknologjitė Open Compute Project si harduer tė hapur, na shfaqet caku ynė pėr tė zhvilluar server dhe qendra tė tė dhėnave qė ndjekin modelin nė formė tradicionale tė lidhur me projektet e softuerit me kod tė hapur. Hapi jonė i parė ndėrlidhet me shpalosjen e specifikave dhe vizatimeve mekanike. Hapi i dytė ėshtė puna me komunitetin pėr t’i pėrmirėsuar ato” shpjegoi njė punėtorė i Facebook.

  Sipas faqes teknologjike, ars technica, Facebook ka hapur njė front tėrėsisht tė ri me rivalin e saj Google rreth talentit teknologjik dhe dollarėve tė reklamave. Jon Stokes, njė gazetarė i kėsaj faqeje, tha: “Nė vend se thjeshtė tė punėsojė inxhinierėt e Google, shėrbimi social tani po synon tė bėjė pėr qendrat e saja tė tė dhėnave atė qė po bėnė Google me Android – qė i bie, njė qasje me kod tė hapur qė do t’i lė kompanitė tė thithin energjinė dhe tė kuptojnė sesi punojnė ekosistemet mė tė mėdha tė programerėve dhe inxhinierėve pėr tė bėrė biznesin e reklamave shumė mė profitabil./pcworldalbanian

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Facebook mbase eshte i populluar, por Google ka me shume eksperience!!!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Facebook vs Google+
  Nga Arjol nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 23-03-2012, 05:22 PM
 2. Facebook rritet por Google nuk bie!
  Nga gjendar nė forum Social Networks - Rrjetet Sociale
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 28-03-2011, 04:10 PM
 3. Yahoo sfidon Google me Search Direct
  Nga gjendar nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-03-2011, 03:01 PM
 4. Britani, 18 vjeēari shqiptar sfidon “Google”
  Nga Kliton nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 27-05-2010, 03:36 PM
 5. Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-07-2009, 03:45 PM