Kujdes! "Apple" pėrgjon vendodhjen tuaj


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 11 prej 11
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  Ide Kujdes! "Apple" pėrgjon vendodhjen tuaj

  Receta Gatimi


  Tė gjithė tė dhėnat e pėrdoruesve tė iPhone tė kompanisė “Apple” dhe 3G iPad, ruhen nė mėnyrė sekrete nė njė server qėndror.

  Lajmi befasues ėshtė bėrė i ditur nga e pėrditshmja prestigjoze “The Guardian” pas njė hetimi tė gjatė. Sipas kėsaj gazete, tė dhėnat qė identifikojnė pėrdoruesin dhe tregojnė vendndodhjen e tij, rregjistrohen nė njė server, qė nuk mund tė ē’kodohet.


  Ekspertėt Alasdair Allan dhe Pete Warden thonė pėr gazetėn britanike se kjo hartė e pėrdoruesve, ėshtė e fshehtė dhe mund tė vihet nė dispozicion tė agjentėve federal, tė pajisur me njė kėrkesė tė prokurorisė. Ende nuk ka patur asnjė reagim tė zyrtarėve tė lartė tė kompanisė “Apple”, pas publikimit tė kėtij lajmi.

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Kjo eshte e rrezikshme i la hajdutat pa pun

 3. #3
  i/e rregjistruar 10% Maska e pbc91
  Anėtarėsimi
  Jun 2011
  Postime
  17
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  E njejta gje ndodh edhe me firmen Hollandeze te navigimit TomTom te cilet disa te dhena te klienteve te tyre i trasferohen policis kjo gje ka ndodhur me modelet e fundit te navigimit GPS LIVE

 4. #4
  i/e rregjistruar 35% Maska e paolo maldini
  Anėtarėsimi
  Aug 2009
  Vendndodhja
  now albania
  Postime
  913
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga MAJDI Lexo postimin
  Kjo eshte e rrezikshme i la hajdutat pa pun
  hahahahhaha po majdi e drejte. por per njerzit e thjeshte nuk do te thote asgje ky lajm apo jo ??

 5. #5
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  E shof sa nuk u ēkodoka Si kan dal keto informacione keshtu :S

 6. #6
  i/e rregjistruar 10% Maska e pbc91
  Anėtarėsimi
  Jun 2011
  Postime
  17
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  e ke ketu id-ont.blogspot.com
  perkthimin e bera nga google se di se sa i sakte eshte
  Alla fine tutti i nostri dispositivi sono messi al lavoro a guardare. In primo luogo l'iPhone, poi i telefoni con Android Phone e Windows 7, e ora il nostro GPS. Il TomTom, prima di esporre e imbarazzante un particolare tipo di giornalista, ha ammesso che alcuni dei GPS per registrare i movimenti dei loro proprietari e informare gli altri per quanto velocemente correre ...
  La serie di GPS Live includono schede 3G che inviano informazioni sulla posizione e il percorso di un server centrale, permettendo TomTom per creare una mappa con i luoghi dove c'č congestione. Ma gli ultimi rapporti indicano che questi dati, insieme alla velocitą degli utenti sono a disposizione dei governi locali e di polizia.
  E 'amministratore delegato di TomTom, Harold Goddijn, fatta la comunicazione nel sito web della societą. "Ora sappiamo che la polizia ha usato le informazioni sul traffico per aiutare a raccogliere radar da installare in zone pericolose, dove la velocitą media č superiore al limite."

  Il TomTom dice che i dati inviati dal GPS č anonimo e non legato a un utente o dispositivo specifico. Per coloro che non sono, comunque, rassicurato da questo, č possibile disattivare l'invio di dati provenienti da GPS della serie Live. Ma questa č un'arma a doppio taglio, perché se tutti i dati disattivare l'invio, in sostanza sistema obsoleto che avverte gli ingorghi sulle strade, in modo di acquistare un GPS Live č uno spreco di denaro.

  Fortunatamente zoppo sbagliato in Grecia opera TMC, con RDS, senza inviare alcun dato ...  Per saperne di pił: http://www.pcsteps.gr/technology/mis...stin-astinomia # ixzz1OWpu1nPj
  Costruzione e progettazione Web DataSync - Advanced IT Solutions
  brena shkruan dhe per iPhone dhe disa platforma te tjera.per te tjerat nxiri konkluzionet vet .po se pe te regullt mund ta fshish

  me respekt pbc91

 7. #7
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  po te ishte shqip sa me qef do e lexoja ket qe ke shkruajtur ti pbc91

 8. #8
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Me pak fjale thuet se dhe naviguesit e makines me GPS rregjistrojne te levizjet e atij qe e zoteron. Me sakt ēdo aparat i paisur me sisteim GPS.

  Mendoj se per disa persona, identifikimi i vendodhjes mund te krijoj rrezik te madh :S

 9. #9
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  Kjo eshte e ver8 qe naviguesi i makines pergjohet, dhe normal te gjitha pajisjet tjera me GPS pergjohen

  Faleminderit per spjegimin ReniX

 10. #10
  i/e rregjistruar 10% Maska e pbc91
  Anėtarėsimi
  Jun 2011
  Postime
  17
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  gps live ka kart 3G dhe nepermjet saj dergohen te dhenattek serveri dhe n.q.s e caktivizon nuk ke lidhje me serverin keshtu qe sdergon te dhena po ky fenomen ndodh ne vendet e zhvilluara dhe jo ne ballkan per momentin.

 11. #11
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Aparatet me GPS si naviguesit, skan nevoj per kart 3G, nese do te ishte iPhone, ka nevoj per lidhje interneti.
  Pershembull naviguesi im i makines, rregjistron te gjithe levizjet qe un bej dhe mund ti shikoj ato ne faqe interneti, dhe normale sa te sigurta jan keto ne nje server. Nje cracker dhe serveri u hakua.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 23-10-2012, 09:00 PM
 2. Themeluesi i Apple Wozniak: Cloud Computing "i tmerrshem"
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-08-2012, 04:27 PM
 3. Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 21-04-2012, 02:42 PM
 4. Kompjuteri i "parė" i Apple shitet nė ankand pėr 213,600 dollarė
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 20-12-2010, 03:23 PM
 5. "Fermerė" kujdes nga malware
  Nga Kliton nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 15-04-2010, 05:03 PM