Receta Gatimi

Kujdes! "Apple" pėrgjon vendodhjen tuaj


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 11 prej 11
  1. #1
    STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
    Anėtarėsimi
    Jul 2010
    Vendndodhja
    New Mojave
    Postime
    11,524
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    26

    Ide Kujdes! "Apple" pėrgjon vendodhjen tuaj


    Tė gjithė tė dhėnat e pėrdoruesve tė iPhone tė kompanisė “Apple” dhe 3G iPad, ruhen nė mėnyrė sekrete nė njė server qėndror.

    Lajmi befasues ėshtė bėrė i ditur nga e pėrditshmja prestigjoze “The Guardian” pas njė hetimi tė gjatė. Sipas kėsaj gazete, tė dhėnat qė identifikojnė pėrdoruesin dhe tregojnė vendndodhjen e tij, rregjistrohen nė njė server, qė nuk mund tė ē’kodohet.


    Ekspertėt Alasdair Allan dhe Pete Warden thonė pėr gazetėn britanike se kjo hartė e pėrdoruesve, ėshtė e fshehtė dhe mund tė vihet nė dispozicion tė agjentėve federal, tė pajisur me njė kėrkesė tė prokurorisė. Ende nuk ka patur asnjė reagim tė zyrtarėve tė lartė tė kompanisė “Apple”, pas publikimit tė kėtij lajmi.

  2. #2
    Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
    Anėtarėsimi
    May 2009
    Vendndodhja
    Diku ketej rrotull
    Postime
    8,677
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    28
    Kjo eshte e rrezikshme i la hajdutat pa pun

  3. #3
    i/e rregjistruar 10% Maska e pbc91
    Anėtarėsimi
    Jun 2011
    Postime
    17
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0
    E njejta gje ndodh edhe me firmen Hollandeze te navigimit TomTom te cilet disa te dhena te klienteve te tyre i trasferohen policis kjo gje ka ndodhur me modelet e fundit te navigimit GPS LIVE

  4. #4
    i/e rregjistruar 35% Maska e paolo maldini
    Anėtarėsimi
    Aug 2009
    Vendndodhja
    now albania
    Postime
    913
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    15
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga MAJDI Lexo postimin
    Kjo eshte e rrezikshme i la hajdutat pa pun
    hahahahhaha po majdi e drejte. por per njerzit e thjeshte nuk do te thote asgje ky lajm apo jo ??

  5. #5
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36
    E shof sa nuk u ēkodoka Si kan dal keto informacione keshtu :S

  6. #6
    i/e rregjistruar 10% Maska e pbc91
    Anėtarėsimi
    Jun 2011
    Postime
    17
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0
    e ke ketu id-ont.blogspot.com
    perkthimin e bera nga google se di se sa i sakte eshte
    Alla fine tutti i nostri dispositivi sono messi al lavoro a guardare. In primo luogo l'iPhone, poi i telefoni con Android Phone e Windows 7, e ora il nostro GPS. Il TomTom, prima di esporre e imbarazzante un particolare tipo di giornalista, ha ammesso che alcuni dei GPS per registrare i movimenti dei loro proprietari e informare gli altri per quanto velocemente correre ...
    La serie di GPS Live includono schede 3G che inviano informazioni sulla posizione e il percorso di un server centrale, permettendo TomTom per creare una mappa con i luoghi dove c'č congestione. Ma gli ultimi rapporti indicano che questi dati, insieme alla velocitą degli utenti sono a disposizione dei governi locali e di polizia.
    E 'amministratore delegato di TomTom, Harold Goddijn, fatta la comunicazione nel sito web della societą. "Ora sappiamo che la polizia ha usato le informazioni sul traffico per aiutare a raccogliere radar da installare in zone pericolose, dove la velocitą media č superiore al limite."

    Il TomTom dice che i dati inviati dal GPS č anonimo e non legato a un utente o dispositivo specifico. Per coloro che non sono, comunque, rassicurato da questo, č possibile disattivare l'invio di dati provenienti da GPS della serie Live. Ma questa č un'arma a doppio taglio, perché se tutti i dati disattivare l'invio, in sostanza sistema obsoleto che avverte gli ingorghi sulle strade, in modo di acquistare un GPS Live č uno spreco di denaro.

    Fortunatamente zoppo sbagliato in Grecia opera TMC, con RDS, senza inviare alcun dato ...



    Per saperne di pił: http://www.pcsteps.gr/technology/mis...stin-astinomia # ixzz1OWpu1nPj
    Costruzione e progettazione Web DataSync - Advanced IT Solutions
    brena shkruan dhe per iPhone dhe disa platforma te tjera.per te tjerat nxiri konkluzionet vet .po se pe te regullt mund ta fshish

    me respekt pbc91

  7. #7
    STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
    Anėtarėsimi
    Jul 2010
    Vendndodhja
    New Mojave
    Postime
    11,524
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    26
    po te ishte shqip sa me qef do e lexoja ket qe ke shkruajtur ti pbc91

  8. #8
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36
    Me pak fjale thuet se dhe naviguesit e makines me GPS rregjistrojne te levizjet e atij qe e zoteron. Me sakt ēdo aparat i paisur me sisteim GPS.

    Mendoj se per disa persona, identifikimi i vendodhjes mund te krijoj rrezik te madh :S

  9. #9
    STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
    Anėtarėsimi
    Jul 2010
    Vendndodhja
    New Mojave
    Postime
    11,524
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    26
    Kjo eshte e ver8 qe naviguesi i makines pergjohet, dhe normal te gjitha pajisjet tjera me GPS pergjohen

    Faleminderit per spjegimin ReniX

  10. #10
    i/e rregjistruar 10% Maska e pbc91
    Anėtarėsimi
    Jun 2011
    Postime
    17
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0
    gps live ka kart 3G dhe nepermjet saj dergohen te dhenattek serveri dhe n.q.s e caktivizon nuk ke lidhje me serverin keshtu qe sdergon te dhena po ky fenomen ndodh ne vendet e zhvilluara dhe jo ne ballkan per momentin.

  11. #11
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36
    Aparatet me GPS si naviguesit, skan nevoj per kart 3G, nese do te ishte iPhone, ka nevoj per lidhje interneti.
    Pershembull naviguesi im i makines, rregjistron te gjithe levizjet qe un bej dhe mund ti shikoj ato ne faqe interneti, dhe normale sa te sigurta jan keto ne nje server. Nje cracker dhe serveri u hakua.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

  1. Pėrgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 23-10-2012, 08:00 PM
  2. Themeluesi i Apple Wozniak: Cloud Computing "i tmerrshem"
    Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 06-08-2012, 03:27 PM
  3. Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 21-04-2012, 01:42 PM
  4. Kompjuteri i "parė" i Apple shitet nė ankand pėr 213,600 dollarė
    Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 20-12-2010, 02:23 PM
  5. "Fermerė" kujdes nga malware
    Nga Kliton nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 15-04-2010, 04:03 PM