Receta Gatimi

"Njeriu esht krijese e zotit!!" Thote dikush. Mos valle esht e kunderta??


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 6 123456 I funditI fundit
Rezultatet nga 1 deri tek 20 prej 101
  1. #1
    Anėtar i Integruar Maska e Ditixx
    Anėtarėsimi
    Apr 2011
    Postime
    348
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0

    "Njeriu esht krijese e zotit!!" Thote dikush. Mos valle esht e kunderta??

    Feuerbach (filozof gjerman, 1804-1872) thoshte qe nuk e krijon zoti njeriun por njeriu zotin.
    E kam adhuruar kete filozof sepse per here te pare gjeta ne libra ate qe un mendoja, ndoshta edhe ne menyre te papjekur.

    Ju cfar mendoni??

  2. #2
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24
    ca esht kjo pyetje ? ska pik dyshimi qe esht ashtu...njeriu esht krijes e zotit , sepse po te pohonim te kunderten , do thoshim qe zoti nuk egziston , dhe kjo esht E GABUAR !!!!!!!!!!!!!!

  3. #3
    Anėtar i Integruar Maska e Ditixx
    Anėtarėsimi
    Apr 2011
    Postime
    348
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0
    hahaha esht pytje qe shum si un e bejn! Ndoshta ti je me fat qe ke kaq siguri ne pergjigje. Dhe dyshime ka sa te duash...

  4. #4
    Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
    Anėtarėsimi
    Jun 2010
    Postime
    6,231
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Ditixx Lexo postimin
    Feuerbach (filozof gjerman, 1804-1872) thoshte qe nuk e krijon zoti njeriun por njeriu zotin.
    E kam adhuruar kete filozof sepse per here te pare gjeta ne libra ate qe un mendoja, ndoshta edhe ne menyre te papjekur.

    Ju cfar mendoni??
    ket pytje e bejn zakonisht njerz ateista

  5. #5
    STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
    Anėtarėsimi
    Jul 2010
    Vendndodhja
    New Mojave
    Postime
    11,524
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    26
    Ska dyshim qe ne jemi krijesat e Zotit! As nuk vjen n`shprehje njeriu me pas kriju Zotin ... kjo eshte absurde per mua nuk ka kurrfare lloj kuptimi as domethenje as asgje fare, se marr me mend fare ket thenje ! Edhe ai filozofi lidhje s`paska pas me sen !

  6. #6
    Anėtar i Integruar Maska e Ditixx
    Anėtarėsimi
    Apr 2011
    Postime
    348
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0
    erina ke te drejte: kte pyetje e bejn zakonisht njerez ateista(nuk ka zot) ose njerez qe nuk i besojn dot dickaje qe quajn te pallogjikshme(sepse feja esht e pallogjishkme, ne kuptim se egsistenca e nje zoti dhe menyra per ta verifikuar kte nuk ndjek llogjiken por thjesht besimin me sy mbyll).

    iceman sipas Feuerbach njeriu nuk ka besim ne forcat e tij dhe kerkon ndihmen e nje fuqie madheshtore te ciles i jep te gjitha dhuntite qe atij i mungojn, ose mendon se i mungojn.

  7. #7
    Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
    Anėtarėsimi
    Jun 2010
    Postime
    6,231
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Ditixx Lexo postimin
    erina ke te drejte: kte pyetje e bejn zakonisht njerez ateista(nuk ka zot) ose njerez qe nuk i besojn dot dickaje qe quajn te pallogjikshme(sepse feja esht e pallogjishkme, ne kuptim se egsistenca e nje zoti dhe menyra per ta verifikuar kte nuk ndjek llogjiken por thjesht besimin me sy mbyll).

    iceman sipas Feuerbach njeriu nuk ka besim ne forcat e tij dhe kerkon ndihmen e nje fuqie madheshtore te ciles i jep te gjitha dhuntite qe atij i mungojn, ose mendon se i mungojn.
    besimin me sy mbyllur!!!pse do thuash nuk ke argumente se ekziston zoti?

  8. #8
    STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
    Anėtarėsimi
    Jul 2010
    Vendndodhja
    New Mojave
    Postime
    11,524
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    26
    Po qyre ti tash me nis me ngu cka thone njerezimi, ne duhet me dal n`Mars edhe atje del dikush e thot " Jo po pse po rrini ktu ju" eshte edhe 1 fjale e urte popullore te ju se di si i thoni por te ne i themi "Birat e gardhit e fjalt e hallkit nuk mbyllen kurr". E ne normal qe 1 ZOT e kemi, ai na ka kriju, un per vete nuk kam as1 lidhje me fete, un e di nje ZOT dhe tek nje ZOT besoj, nuk i them askujt mos beso ne muslimanizem apo mos beso ne katolizem, nuk eshte e drejte e imja por as te tjeret skan te drejte te me tregojne mua cfare te besoj e cfare jo Ama ne bote ka sa duash njerez qe thone ska ZOT... por un them qe me ta ske pse merresh.

  9. #9
    Anėtar i Integruar Maska e Ditixx
    Anėtarėsimi
    Apr 2011
    Postime
    348
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0
    ka argumente qe tregojn se egziston zoti...deri diku por po aq argumente ka per te menduar te kunderten.

  10. #10
    Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
    Anėtarėsimi
    Jun 2010
    Postime
    6,231
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Ditixx Lexo postimin
    ka argumente qe tregojn se egziston zoti...deri diku por po aq argumente ka per te menduar te kunderten.
    na e thuaj te kunderten ti ?

  11. #11
    Anėtar i Integruar Maska e Ditixx
    Anėtarėsimi
    Apr 2011
    Postime
    348
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erinaa Lexo postimin
    na e thuaj te kunderten ti ?
    Po te fillojm keshtu behet monolog dhe jo dialog. Monologet me bezdisin. ka vertet shum argumente.Me thuaj ti pse beson, dhe un te them pse nuk e bej dot!!!! Nuk po e them me lehtesi, ose thjesht per te folur: esht dicka qe gjithmone me ka interesuar sepse un nuk besoj dot aq lehte si shumica e njerezve. Nuk po them qe shumica esht ne gabim e un ne te drejte! Disa thone qe besimi esht nje dhurate, dicka qe ndjen. Un nuk kam mare kte "dhurate" dhe nuk kam kte ndjenje. Ose me mire: ndoshta edhe e kam por me llogjike nuk pajtoem dot me te.

  12. #12
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24
    ditixx mos u bazo sh te ato qe thon filozofet
    ata kan dash gjithnje ta shpjegojn boten ndryshe , as me gjuhen e shkences e as me gjuhen e fes , por me gjuhen e tyre
    tani me thuaj pak ..ti ke pas gjysher e stergjysher ?

  13. #13
    Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
    Anėtarėsimi
    Jun 2010
    Postime
    6,231
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Ditixx Lexo postimin
    Po te fillojm keshtu behet monolog dhe jo dialog. Monologet me bezdisin. ka vertet shum argumente.Me thuaj ti pse beson, dhe un te them pse nuk e bej dot!!!! Nuk po e them me lehtesi, ose thjesht per te folur: esht dicka qe gjithmone me ka interesuar sepse un nuk besoj dot aq lehte si shumica e njerezve. Nuk po them qe shumica esht ne gabim e un ne te drejte! Disa thone qe besimi esht nje dhurate, dicka qe ndjen. Un nuk kam mare kte "dhurate" dhe nuk kam kte ndjenje. Ose me mire: ndoshta edhe e kam por me llogjike nuk pajtoem dot me te.
    ok te ndalemi me kaq pra !!

  14. #14
    Anėtar i Integruar Maska e Ditixx
    Anėtarėsimi
    Apr 2011
    Postime
    348
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
    ditixx mos u bazo sh te ato qe thon filozofet
    ata kan dash gjithnje ta shpjegojn botes ndryshe , as me gjuhen e shkences e as me gjuhen e fes , por me gjuhen e tyre
    tani me thuaj pak ..ti ke pas gjysher e stergjysher ?
    Filozofia esht nje nga shkencat me te bukura. Nuk bazoem te mendimet e filozofeve por nese jam dakort me to i perdor per te mbeshtetur mendimet e mija.

    "Ti ke pas gjysher e stergjysher????" jo me cne... po perdor dhe ti filozofine tani me tekniken e Sokratit hahaha

  15. #15
    Anėtar i Integruar Maska e Ditixx
    Anėtarėsimi
    Apr 2011
    Postime
    348
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erinaa Lexo postimin
    ok te ndalemi me kaq pra !!
    me keqkuptove erina: thash qe po te filloj un e te ve rresht argumentet e mija, ato jan aq shum sa dhe un vete do bezdisem ti shkruaj pale ti qe do lexosh. N e kte kuptim thash mos e kthejm ne monolog por vazhdojm me djalog.

  16. #16
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Ditixx Lexo postimin
    Filozofia esht nje nga shkencat me te bukura. Nuk bazoem te mendimet e filozofeve por nese jam dakort me to i perdor per te mbeshtetur mendimet e mija.

    "Ti ke pas gjysher e stergjysher????" jo me cne... po perdor dhe ti filozofine tani me tekniken e Sokratit hahaha
    ee shikon qe edhe ty te tingelloi shum cuditshem kjo pyetje ? edhe mua ashtu mu duk pyeta qe ke ber
    po mundohem te ta paralelizoj...sic u habita un habitesh dhe ti....sic mund te pyeshesh ti "kur se ke par zotin si beson ne te " ashtu te pyes dhe un "kur si ke par stergjyshrit si beson ne egzistencen e tyre ".....dalim te i njejti perfundim ata egzistojn fal provave....!!!!!!!!!.....

  17. #17
    Anėtar i Integruar Maska e Ditixx
    Anėtarėsimi
    Apr 2011
    Postime
    348
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0
    me fal por kjo qe thua ti ska te beje: un mund te them me siguri qe kam pasur gjysher dhe stergjysher sepse njeriu nuk lind nga kumbulla...po te me pyesje cili esht parardhesi i pare i njeriut prap dhe aty do te thoja = majmuni...ndoshta. sepse dhe kjo esht pike kritike.

  18. #18
    The World Anėtar Nderi Maska e Erdi
    Anėtarėsimi
    May 2009
    Vendndodhja
    n'Toke
    Postime
    1,229
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    17
    Teme e qelluar: Eshte padrejtesia me e madhe qe egziston prej njeriu ndaj Zotit qe thote: 'Nuk ka Zot', argumente ka me qindra e mijra qe tregon qe egziston Zoti, argument ki Gjithesine, Token dhe gjithcka qe ka ne te. Beje nje pytje vetes dhe thuaj: "Nga kan ardhur keto, kush i beri!?"
    Argumente ka po per ata qe mendojn,kshtu thuhet

  19. #19
    Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Postime
    3,782
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    10
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Ditixx Lexo postimin
    me fal por kjo qe thua ti ska te beje: un mund te them me siguri qe kam pasur gjysher dhe stergjysher sepse njeriu nuk lind nga kumbulla...po te me pyesje cili esht parardhesi i pare i njeriut prap dhe aty do te thoja = majmuni...ndoshta. sepse dhe kjo esht pike kritike.
    Domethene qenke kushuri i majmunit ti hahahahahahah, se une per vete e kam prejardhjen nga 2 njerezit e pare nga Adami dhe Eva, dhe jo nga majmuni

  20. #20
    Anėtar i Integruar Maska e Ditixx
    Anėtarėsimi
    Apr 2011
    Postime
    348
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0
    ok bravo. Shum gjera kemi perreth, te mira e te keqija. Te mirat normal i paska bere zoti. Po te keqijat??? njeriu do thone me sjelljen e tij...te lutem mos me jep nje pergjigje kaq banale

+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 6 123456 I funditI fundit

Tema tė ngjashme

  1. Si do te reagonit nese femija juaj ju thote se eshte "HOMOSEKSUAL?"
    Nga rrugaci i vogel nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
    Pėrgjigje: 32
    Postimi i Fundit: 18-02-2011, 09:57 AM
  2. Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 13-05-2010, 05:50 PM
  3. Pikturat e "Zotit"
    Nga ReniX nė forum Galeria Fotografike
    Pėrgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 13-12-2009, 08:56 PM
  4. Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 28-07-2009, 01:15 PM