Arsyeja pse kemi kujtesė tė dobėt


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0

  Arsyeja pse kemi kujtesė tė dobėt

  Receta Gatimi

  Gabimet nė kujtesėn e njeriut ndodhin mė shpesh me moshėn, por prapė arsyeja pse harrojmė nuk ka qėnė e qartė.

  Njė studim i ri tregon se individėt kanė reduktuar aftėsinė e tė mėsuarit dhe kujtesės sepse mėndjet e tyre janė tė "ngarkuara" me informacione tė panevojshme.

  Provat e para qė studiuesit realizuan pėr tė vėrtėtuar kėtė teori kishte tė bėnte me njė eksperiment ku morėn pjesė 60 persona ku gjysma e tyre ishin tė moshės 23 vjeē dhe gjysma tjetėr 67 vjeē. Secilit prej tyre iu kėrkua tė performojė njė detyrė e cila pėrfshinte aftėsinė pėr tė kujtuar dhe pėrpunuar informacionin.

  Individėt me moshė mė tė re ishin mė tė aftė nė realizimin e detyrės sė caktuar. Hapi tjetėr ishte tė vihej re nėse aftėsia pėr tė fshirė informacionin (e cila njihet si fshirje e frenuar) ndryshoi.

  Imazhet u shfaqėn nė mėnyrė tė ērregullt dhe pjesėmarrėsve iu kėrkua t′i renditin sipas mėnyrės sė treguar nė fillim. Edhe njė herė tjetėr, tė rinjtė dolėn me rezultate mė tė mira.

  Nga ky studim u provua se njerėzit me moshė mė tė madhe janė mė pak tė aftė tė mbajnė informacionin e parėndėsishėm, jashtė vetėdijes sė tyre, e cila mė pas ndikon nė aftėsitė e tjera mendore

 2. #2
  Postues Nderi 45% Maska e ulkina
  Anėtarėsimi
  Oct 2010
  Vendndodhja
  fier albania
  Postime
  2,657
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  12
  wow shum interesant ky informacion ........

 3. #3
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Njė studim i ri tregon se individėt kanė reduktuar aftėsinė e tė mėsuarit dhe kujtesės sepse mėndjet e tyre janė tė "ngarkuara" me informacione tė panevojshme

  mese te verteta keto

 4. #4
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Kete nuk e kisha degjuar un

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pika juaj e dobet !!
  Nga labja nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 25-01-2013, 04:32 PM
 2. Humbja e peshes ndihmon ne kujtese
  Nga ulkina nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 08-05-2011, 04:01 PM
 3. Studimi, gratė kanė kujtesė mė tė fortė se burrat
  Nga ardona nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 03-09-2010, 10:00 PM
 4. Mė pak ushqim pėr kujtesė tė mirė
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-11-2009, 11:02 AM
 5. Ndikimi i fruktozės nė kujtesė
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-09-2009, 12:15 PM