Receta Gatimi

Dosja e zeze e Greqise.


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 2 12 I funditI fundit
Rezultatet nga 1 deri tek 20 prej 21
 1. #1
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13

  Dosja e zeze e Greqise.

  Po e sjell kete material ketu per tiu kujtuar emigranteve shqiptar ser nuk shitet kombesia aq me keq ne nje vend ku historikish na ka urryer..........
  Sqarim: materiali eshte mare nga balkanweb.com

  Po e nis me nje thirrje te Lorik Canaj
  Hej nuk nderrohet kombesia nuk shitet shqiptaria  Marshimi pėr tė pushtuar Epirin, 5 tetor 1912

  Organizatat greke deklarojnė bashkimin e forcave ballkanike pėr tė mbrojtur territoret nga faktori shqiptar qė kėrkonte pavarėsinė. Veē ushtrisė u organizuan dhe banda tė armatosura qė qarkullonin fshatrave myslimanė tė Ēamėrisė. Ishte koha kur pėrpjekjet e Shqipėrisė pėr tė shpallur pavarėsinė po jepnin frytet e para. Ky mobilizim i shqiptarėve u pa si kėrcėnim pėr Greqinė e cila nisi hapur ofensivėn pėr pushtimin e Vorio Epirit. Emėrimi i njė guvernatori me origjinė shqiptare nė Janinė u interpretua nga grekėt si zgjerim i njė rreziku shqiptar pėr marrjen e Janinės dhe krahinave pėrreth.

  Konferenca e Ambasadorėve, Londėr, 20 dhjetor 1912

  Kėrkesat pėr pavarėsi tė shqiptarėve u kundėrshtuan jo vetėm me armė, por dhe nė rrugė diplomatike nga ana e Greqisė. Madje pėrfaqėsuesit e shtetit grek nė Konferencėn e Ambasadorėve nė Londėr kėrkuan qė pėrveē Vorio Epirit, Greqia tė aneksonte edhe Vlorėn, nė portin e sė cilės ishte vendosur Flota Helene. “Ėshtė e pamundur tė lejohen shqiptarėt barbarė tė jetojnė tė pavarur nė djepin e qytetėrimit grek”, ky ishte qėndrimi i delegacionit grek nė Londėr.

  Masakra e udhėheqjes sė Ēamėrisė, 7 mars 1913

  Ushtria greke pas largimit tė trupave turke pushton Ēamėrinė. Gjenerali Deli Janaqis vendos tė thėrrasė nė njė takim krerėt qyteteve dhe fshatrave tė Ēamėrisė pėr tė vendosur njė marrėveshje. Pėr disa ditė me radhė, krerėt ēamė nuk pranojnė kushtet e komandantit grek. Atėherė ai vendos t’i mbledhė pėr herė tė fundit dhe urdhėron vrasjen e 62 kryetarėve ēamė. Dhe sikur tė mos mjaftonte, dy prej tyre, Fuat Pronjo dhe Suhbi Bej Dino, me urdhėr tė gjeneralit rripen tė gjallė.

  Komisioni i Kontrollit, Shqipėri, shtator 1913

  Ndėrkombėtarėt vendosin tė zgjidhin ēėshtjen e Epirit, duke dėrguar nė terren njė komision kontrolli, i cili do tė verifikonte pretendimet e grekėve pėr Korēėn, Gjirokastrėn, Pėrmetin dhe Sarandėn. Ushtria greke u pėrpoq qė tė pastronte rrugėn ku do kalonte komisioni nga shqiptarėt, madje dhe banesat nė disa fshatra u lyen me bojėn e flamurit grek. Grupe grekofilėsh dėrgonin peticione, ku thuhej se Jugu i Shqipėrisė nuk duhet tė jetė i shqiptarėve. Mes grekėve dhe komisionit u regjistruan dhe incidente.

  “Batalioni i Shenjtė”, Andartėt, 1913

  Konferenca e Ambasadorėve nuk i dha tė drejtė Greqisė pėr pretendimet nė Epirin e Veriut dhe urdhėroi tėrheqjen e shqiptarėve. Nė kėtė pikė nis plani i dytė i Greqisė pėr pushtimin e tij. Strukturat ushtarake organizojnė “Batalionin e Shenjtė”, i pėrbėrė nga kriminelė lufte, dezertorė dhe tė burgosur nga burgu i Kretės, tė cilėt mė vonė do tė njiheshin si “Andartėt”. Ky batalion kreu masakrat nė tė gjithė Jugun e Shqipėrisė, duke vrarė mijėra gra dhe fėmijė pėr tė spastruar zonėn nga shqiptarėt.

  “Protokolli i Firences”, 17 dhjetor 1913

  Ėshtė dokumenti qė caktoi kufijtė e sotėm mes Greqisė dhe Shqipėrisė. Njė pjesė e Jugut tė Shqipėrisė ngeli nė territorin grek. Ndėrkohė qė Greqia nuk e njohu kėtė protokoll, duke pretenduar se ngelej jashtė trungut helen Epiri i Veriut, me disa dhjetėra mijėra minoritarė. Paradoksalisht nė Shqipėri ngelėn rreth 38 mijė minoritarė, ndėrsa nė Janinė dhe krahinat e tjera ngelėn me Greqinė rreth 500 mijė shqiptarė nė qytetet e Filatit, Paramithķa, Margėllėi, Parga, Gumenica e Preveza.

  “Grushti i Shtetit”, dhjetor 1913

  Ndėrsa Evropa pretendoi se e rregulloi pėrfundimisht ēėshtjen greko-shqiptare, nė Jug tė Shqipėrisė nisėn revoltat. “Batalioni i Shenjtė” ishte vėnė nė veprim. Ushtarakėt hoqėn uniformat dhe nisėn masakrat dhe djegiet duke argumentuar se nuk pranonin vendimin e Evropės pėr lėnien jashtė Greqisė tė Korēės, Gjirokastrės. Sipas kronikave tė kohės, ishin rreth 40 mijė ushtarė qė kryen masakra tė pashembullta nė qytetet e Gjirokastrės, Korēės e Pėrmetit.

  Masakrat nė Pėrmet, 25 shkurt 1914

  Masakrat greke nuk u bėnė vetėm nė zonėn qė sipas tyre i pėrket Vorio Epirit, por edhe janė saj. Nė Kuqar tė Pėrmetit ushtria greke theri gjithė fėmijėt ndėrsa burrat i mbylli nė kishėn e Kosinės ku i vrau nė mėnyrė barbare. Po ashtu dhe nė fshatin Peshtan ku njė kronikė e kohės shkruan. “Foshnjat ulėrinin duke kėrkuar prindėrit. Ushtarėt i mblodhėn dhe i ēuan nė njė shtėpi ku ish njė pus e ku i merrnin me radhė e u prisnin kokat dhe i hidhnin brenda. Ndėrkohė gratė i mblodhėn nė Delvinė dhe pasi i pėrdhunuan i vranė me bajoneta”.

  Protokolli i Korfuzit, 17 maj 1914

  Mė 24 prill 1914, Fuqitė e Mėdha njoftuan Greqinė se ishin tė gatshme t’u bėnin lėshime ”Vorio-Epirotėve” dhe se mund tė pranonin rishikimin e kufirit greko-shqiptar nė favor tė saj. Qeveria e ndodhur nėn njė presion tė gjithanshėm u detyra t’ua besonte Fuqive zgjidhjen e krizės. Protokolli parashikoi qė Korēa e Gjirokastra, edhe pse do ishin nė shtetin shqiptar tė kishin njė administratė tė vetėn. Pėr shkak tė ndihmės qė i dha Italia, Greqia i la ishullin e Sazanit.

  “Qeveria” e Epirit tė Veriut, nėntor 1914

  Qarqet greke u pėrpoqėn qė revoltėn ta organizonin nė njė lėvizje pėr pavarėsi tė Epirit tė Veriut. Pėr kėtė qėllim ish-ministri i Jashtėm grek, Nikollaq Zografi, sė bashku me njė grup ish-ministrash tė tjerė, shpalli krijimin e qeverisė sė Vorio Epirit nė Gjirokastėr. Me ndihmėn e Andartėve, Zografi izoloi Gjirokastrėn, Pėrmetin dhe Korēėn. Zyrtarisht qeveria greke nuk e njohu kėtė qeveri tė re, por nuk hezitoi ta ndihmonte me ushqime dhe me armė.

  Incidentet fetare, 1919

  Qeveritė e brishta tė Shqipėrisė kishin arritur tė krijonin institucionet e para dhe tė ruanin disi integritetin e vendit. Qeveria e Iliaz Vrionit kish arritur tė zmbrapste disa sulme tė grekėve. Ndėrkohė shqetėsim ishte propaganda antishqiptare e kishės greke. Rasti mė tipik ka qenė ai i Peshkopit Jakov tė Korēės. Sipas raporteve ai e kish kthyer kishin nė njė qendėr propagande pėr Vorio Epirin. Me urdhėr tė qeverisė Jakovi u largua nga vendi gjė qė solli dhe reagimin e Athinės.

  Konferenca e Paqes, Paris 1919

  Konferenca e Londrės dhe ndarja e territoreve shqiptare nuk e kėnaqėn oreksin grek. Nė Konferencėn e Paqes pas Luftės sė Parė Botėrore, kryeministri grek Eleftherios Venizelos kėrkon aneksimin e pjesės mė tė madhe tė Shqipėrisė. Sipas tij, shqiptarėt nuk kishin aftėsi shtet-formuese dhe nuk mund tė krijonin njė qeveri. “Shtetasit grekė nė Shqipėri duhet tė drejtohen nga qytetėrimi i lartė qė pėrfaqėson shteti helen dhe jo nga shqiptarėt tė cilėt nuk kanė asnjė qytetėrim”.

  Incidenti pėr tė drejtėn e minoriteteve, mars 1921

  Greqia me anė tė ndėrkombėtarėve fitoi tė drejtė qė minoritetet e saj tė kishin trajtimin e duhur nga shtete ku ata bėnin pjesė. Kjo nėnkuptonte tė drejtėn pėr tė folur gjuhėn dhe pėr tė pasur shkolla greke. Por kėto kushte Greqia nuk pranoi t’i plotėsonte pėr popullsinė ēame qė mbeti nėn ēatinė e Greqinė pas ndarjes sė kufijve nė territorin grek. Shteti shqiptar e ngriti disa herė kėtė ēėshtje nė lidhjen e kombeve, por greket raportonin se ēamėt kishin tė njėjta tė drejta me grekėt e tjerė.

  Pėrplasja e shifrave, 1921

  Ekziston njė incident i pėrhershėm mes Greqisė dhe Shqipėrisė pėr sa i pėrket ēėshtjes sė numrit tė minoritarėve qė ekzistojnė nė Shqipėri. Greqia pretendon dhe vazhdon tė kėmbėngulė se nė territorin shqiptar janė mbi 400 mijė grekė. Ndėrkohė nė Departamentin e Shtetit Amerikan kjo shifėr ėshtė rreth 200 mijė. Ndėrsa nė bazė tė regjistrimit tė bėrė nga shteti shqiptar, nė mars tė vitit 1921, ky numėr ka qenė 33.313. Sidoqoftė ky numėr, sipas statistikave, nuk ka arritur asnjėherė tė kalojė shifrėn 50 mijė.

  Shkėmbimi i ēamėve me turq, mars 1923

  Pėrcaktimi i kufijve tė Shqipėrisė, i ndėrprerė me 1913 nga Lufta e I-rė Botėrore dhe rinisur me 1919, la jashtė territorit rajone tė banuara nga shqiptarė, Ēamėrinė dhe Kosturin. Traktati i Lozanės nėnshkruar me 1923, parashikonte shkėmbimin e popullsive greke dhe turke, pėr tė zgjidhur kėshtu njė problem tė dy vendeve. Tragjikisht Greqia konsideroi si myslimanė turq banorėt e Ēamėrisė dhe mbi 6800 ēam u shpėrngulėn me forcė. Njė pjesė e tyre preferoi tė vinte nė Shqipėri.

  Vrasja e Gjeneral Tellinit, 23 gusht 1923

  Gjenerali italian Tellini sė bashku me Riza Kolonjėn dhe pėrfaqėsues tė palės greke u caktuan nga Konferenca e ambasadorėve pėr tė vendosur kufijtė mes Shqipėrisė dhe Greqisė. Ushtaraku italian u akuzua nga qeveria greke se po mbėshteste pretendimet e Shqipėrisė. Nė ditė kur vendoseshin piramidat kufitare nė Kakavijė, Tellini vritet sė bashku me katėr ushtarė nė rrugėn Janinė-Kakvijė. Qeveria greke e dėnoi vrasjen, por fajtorėt nuk u gjendėn asnjė herė.

  Fan Noli pėr Ēamėrinė 22 gusht 1924

  Zhvillimet nė Ēamėri e detyruan qeverinė Shqiptare tė ngrejė ēėshtjen nė Lidhjen e Kombeve. Kryeministri Fan Noli nė njė seancė pėr Shqipėrinė denoncoi hapur masakrat e ushtarėve grekė nė jug tė vendit. Ai kėrkoi qė tė mos kryhej ndėrrimi i popullsisė dhe ēamėt tė mos silleshin nė Shqipėri pasi nuk kishte vend ku tė sistemoheshin. E vetmja zgjidhje, thotė Noli, ėshtė qė ēamėt tė vendosen nė tokat e minoritetit grek nė Gjirokastėr dhe kėta tė fundi tė shkojnė nė Greqi.


 2. #2
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  Incidenti mbretėror, prill 1939

  Greqia ishte i vetmi vend qė mund t’i siguronte mbretit Zog njė largim tė shpejtė pas pushtimit fashist. Kryeministri Metaksa e pranoi familjen mbretėrore tė kalonte nė Greqi. Por ndėrsa mbreti, mbretėresha dhe princi niseshin me tren nga Follorina rreth 500 ushtarė hipin nė tren dhe kėrkuan ēarmatimin e shoqėruesve tė mbretit. Nė kujtimet e saj, Mbretėresha Geraldinė shkruan se Greqia kish njė plan pėr ta izoluar familjen mbretėrore nė njė ishull tė Greqisė si garanci pėr marrėveshjet qė kish me Italinė. Sipas saj vetėm gjendja e rėndė shėndetėsore e princit Leka bėrė qė grekėt tė mendoheshin pėr pasojat qė mund t’u sillte vdekja e njė princi nė tokėn e tyre.

  Internimi i burrave ēam, 4 gusht 1940

  Pas shpėrnguljes dhe terrorit ndaj popullsisė ēame, grekėt pėr tė evituar protesta ndoqėn dhe rrugėn e internimeve. Qeveria greke krijoi komisione qė pėrzgjidhnin popullsinė ku veēonin meshkujt qė ishin pėr luftė dhe i internuan nė ishujt e humbur tė detit Egje. Sipas dėshmive, trajtimi i tyre ishte i njėjtė me atė qė nazistėt u bėnin hebrenjve. Dhe si pėr ironi pushtimi gjerman i Greqisė nė 6 prill 1941 i liroi ēamėt e internuar, por kur u kthyen nė fshatrat e tyre nuk kish mbetur askush.

  Shqipėria nė Luftėn Italo-Greke, 1940

  Pak e ēuditshme, por lufta Italo-Greke ka nisur pas vrasjes sė njė shqiptari. Daut Hoxha ishte njė nga kapedanėt ēamė mė popullor qė luftonte kundėr Greqisė. Pėr kokėn e tij Athina kish vėnė 500 mijė dhrami. Hoxha u vra nga disa patriotė tė paguar nga grekėt, dhe Italia e cila kėrkonte njė shkak e cilėsoi kėtė si njė dhunim tė tė drejtave ēame. Pėr Italinė ishte njė udhėheqės popullor, ndėrsa pėr Greqinė “kryetar i njė bande plaēkitėse”

  Greqia shpall Ligjin e Luftės, 10 nėntor 1940

  Gjatė luftės italo-greke, Parlamenti helen miratoi ligjin 2636/1940 ose siē njihet ndryshe Ligji i Luftės me Shqipėrinė, pėr shkak se vendi ynė u pėrdor nga Italia pėr nisjen sulmeve ndaj Greqisė. Mė vonė kėtij ligji ju shtuan dhe shumė amendamente qė kishin tė bėnin me pronat e ēamėve, tė cilat kapnin vlerėn e 350 milionė dollarėve. Ky ligj u bllokon pronėn gjithė personave grekė me kombėsi shqiptare, duke pėrjashtuar nė kėtė mėnyrė komunitetin ēam. Edhe sot ky ligj mban peng ēėshtjen e ēamėve.

  Vrasja e Xhaferr Ypit, 17 nėntor 1940

  Sulmet greke nė territorin shqiptar shkaktuan jo pak viktima mes civilėve shqiptarė. Mė 17 nėntor 1940, gjatė njė bombardimi grek nė zonėn e Kolonjės, u vra afėr fshatit tė lindjes, ministri i Drejtėsisė sė Shqipėrisė, Xhaferr Ypi. Patriotėt shqiptarė reaguan, por ushtria greke nuk mbajti pėrgjegjėsi duke e cilėsuar si njė incident anėsor qė ishte bėrė pėr shkak tė keqllogaritjeve tė sulmit.

  Protesta e shqiptarėve pėr pushtimin, 28 nėntor 1940

  Pas tėrheqjes sė forcave italiane, ushtria greke fillon tė pėrparojė nė Jug tė Shqipėrisė, brenda njė jave, Korēa, Saranda dhe Himara ranė nė duart e ushtrisė greke. Gjeneralėt i cilėsuan kėto zona si greke dhe filluan ndėshkimin e popullatės vendase. Nacionalistėt shqiptarė organizuan njė demonstratė nė qytetin e Korēės, ku kėrkonin qė qeveria greke tė njihte integritetin e Shqipėrisė. Demonstrata u pėrpoq qė ndalohej nga forcat greke. Nė ēdo qytet forcat greke hoqėn flamurin shqiptar dhe vendosėn atė helen.

  Shifrat e terrorit ēam, 1940

  Mė shumė sesa incident mund tė cilėsohet si njė luftė. Por nėse nė njė anė ishin ushtarėt grekė, nė krahun tjetėr ishin civilė tė pafajshėm. Ushtria greke vrau nė Ēamėri 4300 njerėz, rezultojnė tė zhdukur 3500 njerėz, u dogjėn 102 fshatra, u shkatėrruan plotėsisht 57 fshatra si dhe 7280 shtėpi. Shumica e njerėzve u ekzekutuan, por pati masakra kolektive ku fėmijėt dhe gratė u therėn me thika, u dogjėn, madje dhe veprime makabre si djegie dhe rrjepje tė gjallė tė njerėzve. Askush deri mė sot nuk ka mbajtur pėrgjegjėsi pėr krimet. Sipas zyrtarėve greke, u ekzekutuan bashkėpunėtorėt me italianėt, qė nė kėtė rast paskan qenė edhe gra dhe fėmijė.

  Masakra e Napolon Zervės, 25 qershor 1944

  Napolon Zerva ishte njė nga gjeneralėt grekė qė bashkėpunoi me pushtuesin gjerman. Kėta tė fundit i lanė dorė tė lirė pėr masakrat ndaj popullsisė ēame. Nė fakt masakrat e tij ndaj popullsisė shqiptare do t’i kishin zili dhe gjermanėt. Nė 25 qershor ‘44, forcat e Zervės ekzekutuan nė mėnyrė barbare 2000 ēamė brenda njė nate nė qytetin Paramithia. Viktimat ishin kryesisht gra dhe fėmijė, tė cilėt u therėn me thika dhe u dogjėn. Kjo ishte njė nga masakrat mė tė egra tė grekėve.

  Ankesa e grekėve nė SHBA, dhjetor 1944

  Grekėt nuk e njohėn qeverinė e Enver Hoxhės me pretendimin se ai ishte njė mysliman qė do tė persekutonte minoritetin ortodoks nė jug tė vendit. Madje, ata shprehėn mendimin nė qarqet ndėrkombėtare qė as nuk duhet tė krijohej fare. Nė dhjetor tė 1944-s grekėt iu drejtuan Departamentit Amerikan tė Shtetit, me notė proteste ku pretendohej se forcat qeveritare shqiptare keqtrajtonin minoritetin grek. Nė kėtė mėnyrė pala greke po pėrgatiste territorin pėr njė sulm dhe aneksim tė Vorio Epirit.

 3. #3
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  Incidentet nė Konispol, 1944

  Nė linjėn e mosnjohjes sė qeverisė qė po krijohej, grekėt vazhduan me njė seri sulmesh nė jug tė vendit edhe pse Lufta e Dytė Botėrore nuk kish pėrfunduar. Nė kėtė kohė do tė regjistroheshin 58 incidente nė kufirin shqiptaro-grek. Nė 1 shtator, artileria greke e vendosur goditi Konispolin. Territori shqiptar u shkel nė disa pika duke u shoqėruar me goditje tė armatosura dhe reprezalje ndaj popullsisė civile.

  Ministri grek: Tė rrėzohet Hoxha, Uashington, 9 korrik 1945

  Ministri i Jashtėm i Greqisė, Andreas Sofianopulos, do ta shtronte ēėshtjen e Vorio Epirit edhe nė takimin qė pati me Sekretarin e Shtetit nė SHBA, Grew, nė vitin 1946. Veē kėsaj pėrfaqėsuesi i qeverisė greke edhe kėtė herė gjatė bisedės pėr synimet territoriale tė shtetit tė tij, nuk harroi tė paraqesė edhe kėrkesėn pėr mosnjohjen nga SHBA-ja tė regjimit tė Hoxhės, pasi sipas tij udhėheqėsi komunist shqiptar nuk pėrfaqėsonte shumicėn e popullit.

  Greqia kėrkon kufijtė, Paris 1946

  Pėrveē incidenteve, Greqia nė pėrfundim tė Luftės sė Dytė Botėrore u pėrpoq ta shtronte ēėshtjen e Vorio Epirit dhe nė qarqet diplomatike. Duke shpresuar nė ndihmėn e SHBA-sė e anglezėve, diplomatėt grekė u pėrpoqėn ta ngrinin dhe shtronin pėr diskutim kėtė ēėshtje. Ndėrkohė qė ndėrkombėtarėt nuk kishin kohė tė merreshin me ndarje te reja nė Ballkan, duke u pėrqendruar mė shumė nė zgjerimin qė po bėnin shtetet komuniste nė Evropė. Ndėrkohė Greqia u kėrkoi ndėrkombėtarėve marrjen e masave pėr ndėrhyrjet, qė sipas saj, po bėnte Shqipėria nė punėt e brendshme tė Athinės.

  Greqia kundėr pranimit tė
  Shqipėrisė nė OKB, 12 shkurt 1946

  Pas pėrfundimit tė Luftės sė Dytė Botėrore, Shqipėria kėrkoi nga Organizata e Kombeve tė Bashkuara anėtarėsimin si anėtare me tė drejta tė plota. Pėrveē mbėshtetjes qė qeveria jonė kishte nga shtetet komuniste dhe linjės jo tė qartė nė diplomaci, edhe faktori grek luajti kartėn kundėr hyrjes sė Shqipėrisė. Nė 12 shkurt ministri i Jashtėm grek dėrgon njė letėr nė OKB, ku argumentonte se ēėshtja e Shqipėrisė nuk duhet tė diskutohet, pasi Greqia ėshtė ende nė gjendje lufte me tė dhe Shqipėria nuk ka plotėsuar tė drejtat e minoritetit.

  Sulmi nė Radat, gusht 1946

  Nė 1946-n nisin dhe planet ushtarake tė Greqisė pėr pushtimin e Vorio Epirit. Njė nga sulmet mė tė rėnda gjatė kėtij viti ishte ai i 200 ushtarėve, tė cilėt kaluan kufirin shqiptar dhe hynė nė fshatin Radat. Sulmi u bė me mitraloza dhe murtaja, ku ngelėn tė vrarė shumė civilė. Kjo ishte seria e njė sėrė sulmesh qė forcat greke kishin planifikuar nė gjithė shtrirjen e territorit greko-shqiptar. Nė ato kohė ushtria shqiptare nuk ishte organizuar nė nivelet e duhura.

  Greqia, nuk njeh luftėn shqiptare, 1946

  Marrėdhėniet mes Shqipėrisė dhe Greqisė pas mbarimit tė Luftės sė Dytė Botėrore kanė qenė mjaft tė tensionuara. Shteti grek i cilėsonte shqiptarėt si njerėzit qė bashkėpunonin me Italinė nė luftėn italo-greke. Ndėrkohė qė shqiptarėt u pėrpoqėn tė ēliroheshin vetė nga Italia. Po ashtu nuk ishin dakord qė Shqipėria tė renditej nė koalicionin fitues tė Luftės sė Dytė Botėrore dhe e kėrkuan kėtė publikisht.

  Propaganda e zyrtarėve grekė, 20 shkurt 1948

  Veē sulmeve sporadike qarqet greke u pėrpoqėn qė tė pėrgatisnin edhe opinionin e lėkundur pėr ēėshtjen e Vorio Epirit. Njė zyrtar grek deklaronte nė 1948-n, nė radion e Athinės se, “Tani duhet tė mbarojmė punė me Shqipėrinė. Greqia tani duhet tė luftojė me tė gjitha mjetet, gjer nė frymėn e fundit. Sinjali u dha tani nė Epir, ku ushtarėt tanė janė duke luftuar me parullat, Morava, Korēa, Delvina, Saranda, Gjirokastra tė “Vorio-Epirit” ende tė paēliruara. Duhet tė mbarojmė hesapet me Shqipėrinė”.

  Propaganda pėr pushtimin
  e Shqipėrisė, 1949

  Lufta civile nė Greqi solli jo pak probleme dhe pėr Shqipėrinė. Qeveria greke akuzonte shtetin shqiptar se po ndihmonte partizanėt kundėr ushtrisė demokratike greke. Gjatė kėsaj kohe janė hedhur parulla, libra e broshura tė ndryshme qė bėnin thirrje kundėr qeverisė shqiptare. Robėrit grekė pranojnė se komandantėt bėnin propagandė anti-shqiptare, duke pėrmendur Vorio Epirin dhe krijonin mes radhėve tė ushtarėve psikozėn e njė sulmi tė shpejtė kundėr territorit shqiptar. Ushtria shqiptare shtoi forcat e saj nė kufirin greko-shqiptar.

  Robėrit grekė nė Shqipėri, 1949

  Njė skuadėr e ushtrisė greke hyri nė territorin shqiptar. Forcat shqiptare pas njė shkėmbimi zjarri arritėn tė kapin rob disa ushtarė dhe oficerin grek Skuros Dhimitris, i cili kishte hyrė 300 metra nė territorin tonė. Oficeri grek dha informacionin pėr planet e Greqisė. Ai tregoi se kishte marrė urdhra pėr tė goditur me armė kundėr rojeve shqiptare. Ai pranoi se ushtria greke duhet tė jetė gati pėr tė hyrė nė tokat shqiptare pėr tė shfarosur komunistėt dhe mė pas tė merrej Vorio Epiri.

  7 orė luftė nė Vidohovė-Devoll,
  2 gusht 1949

  Artileria greke qėllon me armėn nė tokat shqiptare dhe predhat bien 300-500 metra nė tokėn tonė. Forcat greke nisin dhe njė sulm ajror duke angazhuar 3 batalione. Nė postėn shqiptare ishte vetėm njė skuadėr e armatosur me automatikė dhe mitraloza. Forcat greke vranė ushtarėt Tafil Ferhati, Memo Nexhipi, Ferid Bregasi, Shyqyri Avdia, Ibrahim Fetahu, Hasan Ramadani dhe u plagosėn 6 tė tjerė. Vetėm pasditen e 2 gushtit ushtria shqiptare arriti tė zmbrapsė atė greke, e cila kish hyrė nė territorin tonė. Nga ana e grekėve u vranė 100 ushtarė dhe u kapėn rob 3.

  Kėrcėnimi i gjeneralit grek, Aleksandėr Papagos, 3 gusht
  1949

  Qėllimet greke pėr Vorio Epirin nuk ishin vetėm fantazi e qarqeve tė veēanta, por edhe e zyrtarėve tė lartė tė cilėt jepnin vazhdimisht deklarata anti-shqiptare. Ish-ministri i Mbrojtjes, Aleksandėr Papagos, deklaroi nė Athinė se pas shkatėrrimit tė Andarteve, ”Pastaj do t’i biem Shqipėrisė”. Kjo ishte dhe deklarata mė e rėndė e lėshuar nga njė gjeneral lufte, sė cilės qeveria shqiptare iu pėrgjigj me njė notė proteste.

  Incidenti i Leskovikut, 4 gusht 1949

  Pas Vidohovės, ushtria greke i shtriu sulmet nė pjesėt e tjera tė kufirit. Sulme sporadike u regjistruan nė sektorin e Bozhigradit dhe nė drejtim tė Leskovikut, nė afėrsi tė piramidave Nr. 11, 12, 13 dhe 14. Grekėt tė mbėshtetur nga artileria dhe aviacioni, me forca tė shumta sulmuan kuotat 1425 dhe 309. Kundėrsulmet e forcave kufitare shqiptare i zmbrapsėn grekėt. Nė kėtė kohė ushtria greke filloi pėrdorimin e predhave tė kalibėr tė lartė, tė cilat lėshoheshin nga pikė larg kufirit, si dhe pėrdori avionėt gjuajtės.

  Bombardimi i Menkulasit, 5 gusht 1949

  Vetėm gjatė dy ditėve, nė gushtin e 1949-s ushtria greke ka hedhur mė shumė sesa 1500 predha artilerie. Nė komunikatėn e Ministrisė sė Mbrojtjes shqiptare thuhej se njė pjesė e mirė e kėtij municioni ka rėnė nė fshatin Menkulas (Devoll). I ndodhur nė kėto kushte, shteti shqiptar mori vendimin pėr mobilizimin e ushtrisė nė gjithė kufirin jugor. Masat e marra pėr kėtė mbrojtje nė njė urdhėr tė lėshuar nga Enver Hoxha “Mbi moslejimin e kalimit tė forcave monarko-fashiste nė tokėn Shqiptare”.

  Beteja e Vidohovės, 7 gusht 1949

  Vidohova u shndėrrua nė njė arenė tė pėrplasjes shqiptaro-greke. Nė piramidėn I-55 trupat ushtarake greke kishin mundur tė mblidheshin nė territorin shqiptar dhe zhvilluan njė betejė tė ashpėr me ato shqiptare, tė pėrbėra nga njė togė dhe njė nėnrepart i ushtrisė popullore. Ishte njė betejė frontale ku forcat greke kishin zėnė pikat kyēe. Brenda njė dite forcat shqiptare arritėn tė merrnin pikat e zėna nė kufirin shqiptar, po nuk mundėn t’i mbanin dot deri nė mbrėmje. Vetėm njė ditė mė vonė forcat shqiptare arritėn tė largonin togėn greke.

  Rrėzimi i avionit grek, gusht 1949

  Pėrveē forcave tokėsore, ushtria greke pėrdori dhe aviacionin. Njė aeroplan ngrihej nga Korfuzi, duke depėrtuar nė zonėn shqiptare pėr tė bėrė zbulim. Me gjithė mungesėn e armėve kundėrajrore, ushtria shqiptare arriti qė me anė tė njė trekėndėshi me armė tė lehta tė vendosura nė Ēukė, Manastir, Ksamil ta detyronte tė largohej atė. Nė njoftimin Ministrisė sė Mbrojtjes sė asaj kohe raportohet se aeroplani u rrėzua nė fushėn e Finiqit dhe piloti u kap rob.

 4. #4
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  Sulmi grek i 12 gushtit 1949

  Pėrreth gjashtė orė nė mėngjesin e 12 gushtit forcat greke dhe ato shqiptare kanė zhvilluar njė luftė tė vėrtetė nė zonėn e Gurit-Bilisht. Njė brigadė e mbėshtetur nga artileria dhe katėr aeroplanė tė tipit “Spitfire” sulmojnė tokėn shqiptare nė drejtim tė Bilishtit, ku arrijnė tė zmbrapsin rojėn kufitare. Luftimet u zhvilluan nė afėrsi tė postės kufitare, ku repartet e ushtrisė shqiptare i thyen forcat greke me gjithė armėt moderne qė kishin. Ushtria greke kishte nė pėrdorim 36 gryka zjarri tė artilerisė, madje u pėrdorėn dhe predha me napalm qė digjnin ēdo gjė pėrreth.

  Vrasja e komisarit Nasi Remaēka, 13 gusht 1949

  Mėngjesin e 13 gushtit forcat greke prej dy brigadash, tė mbėshtetura nga artileria, kaluan kufirin shqiptar nė piramidėn I-33, sektori i Bilishtit. Qėllimi ishte qė tė pėrqendroheshin nė Malin e Palikut nga ku mund tė sulmonin Bilishtin. Nė kėtė betejė u vra komisari i batalionit tė kufirit Bilisht, Nasi Remaēka, sė bashku me korrierin e tij, Dane Zeneli. Ndėrkohė robėrit grekė deklaronin se nė betejėn e njė dite mė parė kishin tėrhequr 50 ushtarė grek tė vrarė, ndėrkohė qė atė ditė u vranė 26 ushtarė grekė.

  Vrasjet e civilėve, 14 gusht 1949

  Mėngjesin e 14 gushtit forcat greke nisin njė tjetėr ofensivė. Brigada e 41-tė, e mbėshtetur me njė regjiment artilerie dhe njė skuadrilje aeroplanėsh “Spitfirė”, vazhduan sulmet e tyre kundėr Shqipėrisė. Nė kėtė ditė grekėt hodhėn mė shumė se 2.000 predha artilerie nė tokėn shqiptare nė katundet Trestenik, Kapshticė e Cangonj-Devoll si dhe nė qytetin e Bilishtit. Nga goditjet e artilerisė mbetėn 5 civilė tė vrarė dhe u shkaktuan dėme materiale nė disa shtėpi tė katundeve tė mėsipėrme.

  Bilanci i njė lufte tė pashpallur, gusht 1949

  Nė bazė tė komunikatave tė Ministrisė Mbrojtjes nė vitet 1950, nga rreth 49 provokacionet e ushtrisė greke nė kufirin jugor tė Shqipėrisė mbetėn vrarė 29 ushtarė dhe oficerė tė ushtrisė tonė. Por duke llogaritur dhe dėmet qė u shkaktuan nė civilė tė paarmatosur, kjo shifėr duhet tė ketė qenė mė e lartė. Ndėrkohė qė nė komunikatė thuhet se nė bazė tė dėshmive tė mbledhura nga robėrit e luftės, forcat tona i kanė shkaktuar ushtrisė greke mbi 300 tė vrarė dhe 500 tė plagosur, ndėrsa 270 tė tjerė u kapėn robėr.

  Tanket greke nė kufirin shqiptar, 1949

  Arsyetimi grek ishte se nė tokat shqiptare fshiheshin partizanėt qė sulmonin qeverinė greke. Nė “incidentet” nė kufi u vunė nė pėrdorim tė gjitha armėt. Nė sulmin e 25 gushtit forcat greke sulmuan me avion artileri dhe 3 tanke. Sipas komunikatės operative tė Ministrisė sė Mbrojtjes, ky ka qenė njė nga sulmet mė tė mirė organizuar nga ushtria greke, por qė u arrit tė ndalej nga pala jonė dhe ushtria greke u zmbraps nė tokėn e saj.

  Shėrbimet sekrete greke, gjyqi i Bozhigradit, 1950

  Pėrveē incidenteve, shėrbimet greke filluan dhe infiltrimin e agjentėve sekretė nė territoret shqiptare. Nė fshatin Bozhigrad, sot Miras, Korēė u zhvillua gjyqi kundėr disa tė tė ashtuquajturve agjentė, megjithėse ky gjyq u shndėrrua nė njė “shou” popullor, ku askush nuk mund tė vėrtetonte implikimin e banorėve. U cilėsuan si agjentė grekė Qazim Sina, Qani Seskollari dhe Myslim Biskallari, sepse kishin hyrė nė tokėn tonė dhe zhvilluan aktivitet spiunazhi. Madje ata u akuzuan dhe pėr njė plan pėr tė vrarė kolonelin Petrit Dume.

  Krijimi i organizatės antishqiptare “MAVI”

  Nė linjėn e spiunazhit, gjenerali grek, Vasil Mellaj, rekruton njė sėrė minoritarėsh shqiptarė dhe krijon organizatėn anti-shqiptare “MAVI” (Fronti pėr Ēlirimin e Vorio Epirit). Sipas ish-oficerit tė Sigurimit Bekim Budo, minoritarėt Spiridhon Vllahoni, Pandelejmon Kotokoni, Vasil Shahini dhe Jani Diamanti ishin themeluesit e organizatės. Qėllimi ishte riaktivizimi i shėrbimeve greke pėr ēėshtjen e Vorio Epirit nė kushtet e njė Shqipėrie ku sundonte regjimi komunist.

  Rrėmbimi i postės nė Pogon, 18 shkurt 1950

  Provokacionet dhe sulmet sporadike vazhduan edhe gjatė vitit 1950. Nė 18 shkurt njė grup ushtarėsh grekė nė zonėn e postės sė Sopikut u futėn 600 metra nė tokėn shqiptare dhe i bėnė pritė njėsitit tė shėrbimit tė postės qė shkonte nė pikėn e vrojtimit. Nė kėtė incident mbeti i vrarė ushtari Bendo Buzo, ndėrsa njė ushtar tjetėr u zu rob nga grekėt. Pas ardhjes sė pėrforcimeve nga repartet shqiptare njėsiti grek u largua.

  Incidenti nė malin e Gramozit, 24 maj 1950

  Provokacioni i 24 majit ishte njė nga mė agresivėt e atyre viteve. Njė batalion grek i pėrforcuar me artileri kėrkoi tė merrte majėn e Ēukapecit nga ku mund tė kontrollonte territorin e Ersekės. Reparti shqiptar dispononte vetėm 50 forca me armatim tė lehtė. Ushtarėt grekė u futėn deri nė 150 metra nė territorin tonė. Pas njė luftimi disa orėsh forcat greke u tėrhoqėn duke lėnė 6 tė vrarė dhe 7 tė plagosur, ndėrkohė qė pati humbje dhe nė bazėn materiale.

  Memorandumi i Ministrisė
  sė Jashtme greke, 7 gusht 1952

  Nė arkivat e Departamentit Amerikan tė Shtetit gjendet njė dokument i qeverisė greke, ku parashtrohet ndarja e Shqipėrisė. Dokumenti ėshtė hartuar nė vitin 1952 nga Ministria e Jashtme greke. Plani ishte qė, Greqia tė merrte “ok” pėr tė rrėzuar regjimin komunist dhe mė tej synohej ndarja e Shqipėrisė. Pjesa e jugut deri nė Shkumbin, sipas “Megali Idesė” (e hedhur nga ministri grek Venizellos qė nė vitin 1919), i takonte Greqisė, ndėrsa veriu Jugosllavisė. Varianti tjetėr ishte njė protektorat ndėrkombėtar mbi Shqipėrinė.

  Pėrplasja Tiranė-Athinė pėr Ligjin e Luftės, 1955

  Shteti shqiptar me anė tė kanaleve tė ndryshme diplomatike kėrkon nga qeveria greke shfuqizimin e Ligjit tė Luftės. Kėrkesa u bė dhe publikisht nė gazetėn ”Zėri i Popullit” tė atij vitit. Ndėrkohė nga qeveria e Athinės pėrgjigjja ishte se pėr kėtė gjė duhet tė vendoste Shtabi i Pėrgjithshėm i Ushtrisė Greke. Njė pėrgjigje qė fare mirė mund tė merrej si njė provokim i hapur. Nė kėtė kohė masat nė kufirin greko-shqiptar u shtuan mė shumė sesa zakonisht.

 5. #5
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  Agjenti “Papastrati”, 1971

  Nė vitet 1971, nė duart e Shėrbimeve Sekrete Shqiptare do tė binte njė agjent grek qė kishte luajtur rolin kryesor nė ēėshtjen e Vorio Epirit. Sipas dėshmive tė njerėzve tė Shėrbimit Shqiptar, agjenti me emrin “Papastrati”, i cili ishte njė shqiptar me orgjinė greke, ka zbuluar njė pjesė tė planeve sesi vepronte organizata greke antishqiptare pėr “Ēlirimin” e Vorio Epirit.

  Fondi i Ministrisė sė Jashtme
  greke pėr shqiptarėt, Athinė 1980

  Thirrjet anti-shqiptare nuk kanė qenė sporadike. Shpeshherė mediat greke e kanė demonizuar faktorin shqiptar pėr ēėshtjen e Epirit. Sekreti i zbulohet vite mė parė nga kryeministri grek Kostandin Miēotaqis. Sipas tij, nė Ministrinė Jashtme tė Greqisė ekziston njė fond special qė u shpėrndahet mediave pėr tė ndryshuar raportimin e lajmeve mbi realitetin shqiptar. Ky fond veē parave shpėrndante dhe lajme pėr mediat nė lidhje me synimet e Shqipėrisė sė Madhe.

  Parlamenti grek lė nė
  fuqi Ligjin e Luftės, 1987

  Qeveria e Papandreut kėrkon qė tė nxjerrė jashtė pėrdorimit Ligjin e Luftės mes Shqipėrisė dhe Greqisė. Por kjo nismė qė mund tė kish shkrirė akujt mes dy vendeve nuk u pranua nga Parlamenti helen. Presidenti i asaj kohe deklaron se edhe nėse ky ligj abrogohet nga Parlamenti, Presidenti nuk ka asnjė ndikim mbi tė pasi ai ėshtė dekretuar nga mbreti dhe Presidenti i Republikės ėshtė njė autoritet shumė i ndryshėm nga ai i mbretit.

  Ramiz Alia, 1991

  Njė intervistė e Presidentit tė asaj kohe, Ramiz Alia, u bė shkak i njė serie deklaratash dhe notash protestash mes Shqipėrisė dhe Greqisė. Njė grup gazetarėsh grekė pyetėn Presidentin shqiptar nė lidhje me ēėshtjen e pakicave kombėtare, kryesisht pėr ato greke nė jug tė vendit. Alia u kujtoi gazetarėve se ka dhe pakica shqiptare nė Janinė dhe Ēamėri, tė drejta e tė cilave nuk janė zbatuar dhe nga njė shtet demokratik si Greqia. Ministria e Jashtme greke e cilėsoi kėtė si njė provokacion.

  Incidenti me priftin grek,
  Tiranė, 28 qershor 1993

  Nė vitet pas diktaturės ky mbahet mend dhe si fillimi i incidenteve tė rėnda me Greqinė. Prifti grek Kristostomu Maidonis u shpall persona “non grata” dhe u dėbua nga Shqipėria. Sipas autoriteteve shqiptare, shkak ishte propaganda antikombėtare qė bėri ky prift nė Gjirokastėr, duke shpėrndarė nė kishat ortodokse shqiptare harta tė Vorio-Epirit, ku Jugu i Republikės sė Shqipėrisė paraqitej si Greqi. Athina reagoi ashpėr duke akuzuar direkt Presidentin Berisha pėr kėtė incident.

  Plani i Miēotaqisit,
  Athinė, 14 korrik 1993

  Kryeministri grek, Kostandin Miēotaqis, paraqet njė plan pėr jugun e Shqipėrisė tė pėrbėrė nga 6 pika. Plani ishte hartuar nga kėshilltari i tij, Nikolas Gejxh. Nė dokument kėrkohej qė Shqipėria tė pėrmbushte tė drejtat e grekėve etnikė me banim nė Shqipėri, tė pranonte rikthimin pa kushte tė priftit, tė hapte shkolla greke nė Shqipėri edhe jo vetėm nė zonėn minoritare, tė regjistronte popullsinė si Epiri, tė merrte tė njėjtin status qė do tė merrte Kosova.

  Projektkushtetuta, Tiranė 1994

  Njė nen i Projektkushtetutės sė propozuar nė vitin 1994 u bė shkak qė marrėdhėniet mes Tiranės dhe Athinės tė ftoheshin mė tepėr. Projektkushtetuta pėrjashtonte mundėsinė e zgjedhjes nė krye tė kishės shqiptare tė njė peshkopi, i cili nuk kishte nėnshtetėsinė shqiptare. Kjo gjė nuk u pėlqye nga kisha greke qė kishte emėruar nė Shqipėri kryepeshkopin Anastas Janullatos, i cili nuk kishte nėnshtetėsinė shqiptare. Kjo bėri qė Tirana tė merrte shumė kritika nga fqinjėt.

  Masakra e Peshkėpisė, Gjirokastėr, 10 prill 1994

  Mė 10 prill, nė orėn 02:40 njė komando greke prej 8 personash me uniforma tė ushtrisė greke hynė nė territorin shqiptar, nė afėrsi tė fshatit Peshkėpi pranė njė reparti ushtarak. Komandoja vret nė befasi ushtarin Arsen Gjini, kapitenin Fatmir Shehu dhe plagos tre shqiptarė. “Kėto i keni pėr Vorio Epirin”, kanė thirrur ndėrsa gjuanin. Gazeta “Elefterotipia” publikon lajmin se vrasja ėshtė marrė pėrsipėr nga grupi terrorist “MAVI” (Fronti pėr Ēlirimin e Epirit”. Po ashtu gazeta shkruan se ky grup financohet nga Nikolas Gejxh.

  Greqia bllokon 35 milionė eku, qershor 1994

  Maskara e 10 prillit solli dhe reagimin e shtetit shqiptar. Me anė tė njė note proteste, qeveria kėrkoi gjetjen e autorėve. Ndėrkohė u bėnė akuza dhe ndaj zyrtarėve tė shtetit grek. Por pėrgjigjja e Athinės kėtė herė ishte mė pak diplomatike. Ajo ndėrpreu dhėnien e fondit prej 35 milionė eku qė Bashkimi Evropian i kish akorduar pėr Shqipėrinė. Ky ishte njė rast tjetėr ku incidentet pasoheshin nga kriza dhe incidente tė tjerė.

  Berisha dhe incidenti i Bostonit, 17 shtator 1994

  Vizita e parė e Presidentit Berisha nė SHBA u pasua me njė incident pėr ēėshtjen e Vorio Epirit. Rektori i Universitetit tė Bostonit i ofroi Berishės njė medalje nė shenjė mirėnjohjeje, por me kusht qė tė mbante njė fjalim, ku tė premtonte hapjen e shkollave pėr minoritetin grek. Berisha nuk pranoi dhe rektori i universitetit nuk i jep dhuratėn nė shenje proteste pėr diskriminimin qė i bėhej minoritetit grek nė Shqipėrinė e Jugut. Greqia e shfrytėzoi kėtė gjė nė raportet e saj pėr Shqipėrinė.

  Berisha-Gejxh, Boston, 19 shtator 1994

  Edhe kėtė herė incidenti mes Presidentit Berisha dhe njė prej ideatorėve tė lėvizjes sė Vorio Epirit u zhvillua nė SHBA. Berisha dhe Gejxh ndodheshin nė njė pritje zyrtare, ku pas fjalės sė Berishės, Gejxh hodhi poshtė tė gjitha arritjet demokratike qė pėrmendi Presidenti. Gejxh nuk harroi tė pėrmendė dhe respektimin e tė drejtave tė minoritetit. Por Presidenti ngrihet sėrish dhe flet pėr numrin e studentėve minoritarė dhe shkollat qė janė hapur nga qeveria.

  Arrestimi i tė pestėve, shtator 1994

  Arrestimi i pesė krerėve tė njohur tė organizatės minoritare “Omonia” acaroi mė tepėr marrėdhėniet greko-shqiptare. Akuza qė u ngrit ndaj tyre ishte pėr spiunazh nė favor tė Greqisė. Pėr kėtė ēėshtje ndėrhyri dhe Departamenti Amerikan i Shtetit, ku kritikoi ashpėr qėndrimin e Shqipėrisė ndaj ēėshtjes minoritare. Gjyqi qė u bė ndaj tyre bėri qė marrėdhėniet mes Greqisė, Kishės Ortodokse dhe Shqipėrisė tė njihnin dhe periudhat mė tė acarta. Pas shumė presionesh tė ndėrkombėtarėve, Gjykata Kushtetuese i liroi ata nė vitin 1995.

  Anulimi i Trojkės Evropiane, Athinė, dhjetor 1994

  Departamenti Amerikan i Shtetit nuk kish arritur ta bindte qeverinė shqiptare pėr lirimin e pesė tė akuzuarave pėr spiunazh. Atėherė Kėshilli i Evropės vendosi tė caktojė njė grup pune pėr tė shmangur pėrkeqėsimin e situatės mes Greqisė dhe Shqipėrisė. Pas takimit me palėn greke nė Athinė, shteti helen nuk lejoi qė Evropa tė hynte nė bisedime me palėn shqiptare pėr kėtė ēėshtje.

 6. #6
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  Operacionet fshesa, 1995

  Pas viteve 1990, nė Greqi emigruan rreth 400 mijė emigrantė ku pjesa mė e madhe ėshtė pa leje qėndrimi. Marrėdhėniet mes Tiranės dhe Athinės zyrtare kanė bėrė qė mėritė diplomatike zbrazen te kėta mijėra qytetarė shqiptare. Operacionet fshesa janė arrestime nė masė tė policisė greke disa herė nė dhjetėra mijėra dhe kthimi i tyre nė Shqipėri. Nė vitet ‘94-‘95 pati rreth 4 operacione tė tilla ku shqiptarėt trajtoheshin nė kushte ēnjerėzore.

  Vrasja e tre ushtarėve grekė, 1995

  Njė post kufitare grek ndalon nė maj tė vitit ‘95 njė grup shqiptarėsh qė kalonin kufirin, mes tyre dhe njė ēift nga qyteti i Shkodrės. Ushtarėt grekė pėrdhunojnė nė grup para syve tė shqiptarit, gruan e tij dhe tallen me tė. Tre ditė mė pas, i riu shkodran shkon te posta i armatosur dhe vret tre prej ushtarėve. Mediat greke e pasqyruan aktin e shkodranit si terrorist, ndėrkohė qė dy ditė mė pas policia arrestoi rreth 8 mijė shqiptarė dhe i nisi drejt kufirit tė Kakavijės.

  Deklarata Panhelenike, SHBA, qershor 1995

  Kongresi i 29-tė i Organizatės Panhelenike tė Shteteve tė Bashkuara, Kanadasė dhe Australisė i kushtoi njė rėndėsi tė veēantė ēėshtjes sė Vorio Epirit. Nė deklaratėn e kėtij kongresi organizata shprehej se, “qeveria shqiptare duhet tė ndalonte diferencimin qė kish filluar nė dėm tė shtetasve grekė autoktonė”. Gjithashtu deklarata i kėrkonte SHBA-sė tė ndėrhynin pėr tė zgjidhur situatėn me Shqipėrinė.

  Gejxh, “non grata” nė Shqipėri, 1995

  Publicisti greko-amerikan Nicolas Gejxh, i njohur si njė mbėshtetės i ēėshtjes sė Vorio Epirit, kėrkon tė hyjė nė Shqipėri sė bashku me njė deputet amerikan, Tom Lantosh. Pas kėrkesės qė i bėnė Ministrisė Jashtme, kjo e fundit kthen pėrgjigje se Gejxh ėshtė person “non grata” nė vendin tonė. Ai ishte njė nga tė dyshuarit pėr organizimin e masakrės sė Peshkėpisė. Ministria i bėri tė ditur se nė rast se do tė hynte nė kufi, ai do tė arrestohej.

  Deklarata e zyrtarit grek, gazeta
  “To Paron”, Athinė, 27 shtator 1995

  Njė nga gazetat mė tė mėdha greke, nė njė artikull tė saj citon njė zyrtar tė lartė grek pėr ēėshtjen e Kishės Ortodokse nė Shqipėri. Sipas zyrtarit, “Kryepeshkopi Janullatoas duhet tė qėndrojė nė Shqipėri, pasi homogjenet e Shqipėrisė kanė mė shumė nevojė pėr tė, si i vetmi mbrojtės i tyre dhe i pazėvendėsueshėm pėr kishėn shqiptare. Nėse ai qėndron me gjithė sulmet qė shteti shqiptar u bėn minoritarėve ata do tė jenė tė sigurt”.

  Ngritja e flamurit nė Himarė, 23 shkurt 1997

  Kur ende shteti nuk kish rėnė gjatė 1997, nė Himarė edhe pse njė zonė jo shumė e dėmtuar nga fenomeni i fajdeve persona tė panjohur ngritėn nė qendėr tė qytetit flamurin grek. Sipas raporteve tė policisė sė asaj kohe, flamuri ishte ngritur nga persona tė paidentifikuar. Ndėrkohė qė shteti grek e shoqatat e minoritarėve deklaruan se nuk kishin asnjė lidhej mė kėtė akt, por ai ėshtė ngritur nga banorėt e zonės.

  Zgjedhjet parlamentare 1996

  Faktori ndėrkombėtar nuk i cilėsoi si tė rregullta zgjedhjet e vitit 1996. Presidenti Berisha akuzoi publikisht pėr kėtė ēėshtje nė forumin ndėrkombėtar ekonomik tė “Crans Montanės”, faktorin grek. Ai pėrmendi emrin e Gejxh dhe tė tjerė, duke i akuzuar si destabilizues tė rajonit. Ministria greke protestoi duke i kujtuar sėrish Berishės ēėshtjen e 5 tė burgosurve minoritarė.

  Trakte antishqiptare nė Jug, 1997

  Nė ditėt kur shteti nuk ekzistonte mė nė Jug, pėr ditė e ditė me radhė avionė civilė tė ardhur nga Greqia hidhnin trakte mbi qytetet e Jugut me pėrmbajtje antishqiptare. “Vorio Epiri ėshtė grek”. “Grekėt e Shqipėrisė tė bashkohen me Greqinė”. Shteti grek i asaj kohe u shpreh se nuk kishte asnjė lidhje me organizata tė tilla dhe shėrbimet inteligjente nuk kanė pasur asnjė mision tė tillė.

  Zv.ministri grek nė Shqipėri, 17 mars 1997

  Nė protokollin e ēdo shteti, njė anėtar kabineti duhet tė lajmėrojė ardhjen e tij nė njė shtet tjetėr zyrtarisht. Por kjo nuk ndodhi me zėvendėsministrin e Jashtėm grek, Janis Kranidiotis. Duke thyer rregullat diplomatike, zyrtari grek kaloi kufirin dhe hyri nė Shqipėri, ku u takua me Komitetet e Shpėtimit nė Gjirokastėr. Qeveria greke nuk dha asnjė shpjegim pėr kėtė ngjarje, ndėrkohė vetė zėvendėsministri humbi jetėn nė njė incident ajror pak muaj mė pas.

  Thirrjet anti-shqiptare, gazeta "Stohos", 05 mars 1997

  Sipas gazetės greke, "Stohos", “oficerė vorioepirotė” drejtojnė kryengritėsit e Kiēo Mustaqit, ish-ministėr i Mbrojtjes. Shpallet autonomia, nė Himarė e Tepelenė ngrihet flamuri grek. Shtabi i andartėve tė Epirit bėn thirrje: “Tani autonomi, mos na tradhtoni prapė. Treqind tė rinj nisen nga Athina pėr nė Sarandė, gati ushtria jonė tė ndėrhyjė. Oficerėt tanė vorioepirotė, dikur nėn armė nė ushtrinė shqiptare tani po e marrin situatėn nė dorė”.

  Flamuri i Vorio Epirit, televizioni "Mega", 5 mars 1997

  Gazetarėt grekė jepnin pamje nė televizionet mė tė ndjekura, ku grupe tė armatosura nė Jug, sipas tyre, ngritėn pėr herė tė parė flamurin e Vorio Epirit. “Kriza aktuale nė Shqipėri ėshtė pėrqendruar nė Jug, ku popullsia ėshtė greqishtfolėse. Ata kėrkojnė ndarjen e pjesės se Jugut nga pjesa tjetėr e vendit, duke filluar nga Tepelena dhe duke shpallur kėshtu edhe autonominė e Jugut tė Shqipėrisė”.

  Organizata greke, “Tė mbrojmė trojet tona”, mars 1997

  Nė mars tė 1997-s, njė nga organizatat greke pėr ēlirimin e Vorio Epirit bėnė thirrje publike pėr marshimin drejt Shqipėrisė. “Situata e vėshtirė nė tė cilėn ndodhet Epiri i Veriut, iu bėn thirrje tė gjithė epirotėve tė Veriut tė kthehen nė "vatrat" e tyre pėr tė mbrojtur pronat e vendin e tyre. Nė kėtė moment tė vėshtirė vetė epirotėt duhet tė marrin pėrgjegjėsinė e fatin nė duart e tyre”.

  Faktori grek, “Corriere della Sera”
  Romė, 12 mars 1997

  Pėr opinionin italian, ajo qė po ndodhte nė Shqipėri nė 1997-n kishte lidhje me ēėshtjen e Vorio Epirit. Gazeta “Corriere Della Sera” shkruan se, trazirat nė Shqipėri janė koordinuar nga avokati i njohur grek, Aleksandros Lykourezos. Sipas gazetės, pėrfshirja e kėtij personi nė Shqipėri mund tė shkaktonte rreziqe tė paparashikuara pėr vendin. Kjo pasi gazeta ishte e informuar se avokati ishte njė nga udhėheqėsit e Lėvizjes pėr Ēlirimin e Vorio Epirit.

 7. #7
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  Incidenti nė Vidohovė, 11 gusht 1997

  Edhe pas 48 vitesh nė kufirin e Vidohovės janė regjistruar incidente tė tjera mes ushtrisė shqiptare dhe asaj greke. Mė 11 gusht, dy ushtarė grekė kalojnė kufirin hyjnė nė thellėsi tė tokės shqiptare, ku nė kėtė zonė vranė shtetasin civil Agim Xhihani. Pala shqiptare protestoi duke i ēuar njė notė proteste ministrisė greke. U ngrit njė grup i pėrbashkėt pėr tė nxjerrė shkaqet e incidentit, por deri mė sot askush nuk ka nxjerrė shkaqet qė ēuan ushtarėt grekė nė vrasjen e njė civili tė pafajshėm, pėr mė tepėr nė tokėn shqiptare.

  Tentativė rrėmbimi nė kufirin grek, 25 gusht 1997

  Pas ngjarjeve tė marsit 1997, nė kufi forcat greke shtojnė patrullat e shėrbimit pėr tė ndaluar kalimin armėve dhe trafiqeve tė drogės qė vinin nga Shqipėria. Por pati dhe raste kur ushtarėt grekė vranė dhe sulmuan tė pafajshėm. Kėshtu, mė 25 gusht ‘97, tre ushtarė grekė hynė nė territorin shqiptar dhe tentuan tė rrėmbenin njė vajzė nė pikėn kufitare tė Gurit nė Tresenik. Vetėm ndėrhyrja e banorėve arriti tė eliminojė rrėmbimin, ndėrkohė qė nė njė pėrplasje me banorėt e armatosur ngeli i plagosur shtetasi shqiptar Rezart Medolli.

  Pengmarrja e autobusit, 28 maj 1999

  Rrėmbimi i njė autobusi nga njė shqiptar u kthye nė njė incident diplomatik mes dy vendeve. Flamur Plisi, 25 vjeē, zgjodhi rrėmbimin e 8 personave nė autobusin e linjės Tiranė-Athinė pėr tė protestuar ndaj indiferencės sė shtetit Shqiptar dhe trajtimit tė shtetit grek pėr emigrantėt. Plisi kėrkonte dėnimin e njė polici grek i cili nuk i kishte dhėnė para pėr punėn qė i kish bėrė. Plisi u vra nga policia shqiptare nė dalje tė Elbasanit dhe aksidentalisht policia vrau dhe njė peng grek nė autobus.

  Pengmarrja e Aleksandėr Nanas, 15 korrik 1999

  Aleksandėr Nana ishte shqiptari i dytė qė kreu pengmarrje nė shenjė proteste ndaj shtetit grek vetėm 5 javė pas tentativės sė Flamur Plisit. Nana rrėmbeu njė autobus nė Selanik me 40 persona dhe kėrkoi njė shumė tė majme parash. Ai pretendonte se policia greke i kishte grisur dokumentet pa tė drejtė dhe ai nuk mund tė merrte mė paratė nė njė bankė tė Athinės. Por ndryshe nga Pisli, ai u qėllua nga njė snajper grek pak pasi i kishin dorėzuar paratė.

  Hakmarrje greke me pengmarrje, 16 korrik 1999

  Nė shenjė proteste ndaj pengmarrjeve tė pėrsėritura tė shqiptarėve vendos tė reagojė dhe nacionalizmi grek. Greku Andres Kalyvas, nga Patra, hyn i armatosur nė njė autobus me shqiptarė dhe merr peng 38 pasagjerėt. Pas disa orė bisedimesh, ai vendos tė lėshojė pjesėn mė tė madhe tė pengjeve dhe mban aty vetėm shoferin e fatorinon, si dhe njė emigrant. Disa orė mė vonė ai dorėzohet dhe pohon nė rajonin e policisė se kishte kryer kėtė veprim nė shenjė hakmarrjeje, pas pengmarrjes sė grekėve.

  Policia greke qėllon nė territorin shqiptar, 6 korrik 2001

  Njė skaf i policisė greke diktoi dhe qėllon me armė njė skaf shqiptar qė lėvizte nė ujėrat territoriale shqiptare. Pas goditjeve tė para pėrgjigjen me zjarr dhe drejtuesit e skafit shqiptar. Mė pas nė minibetejėn ujore ėshtė bashkuar dhe roja territoriale shqiptare, ku pėr 10 minuta ėshtė zhvilluar njė betejė e vėrtetė. Zyrtarėt grekė deklaruan se, “ishte thjesht njė stėrvitje nate e rojeve tona”.

  Zgjedhjet nė Himarė, Tetor 2000

  Njė nga incidentet ku kanė marrė pjesė ligjvėnėsit grekė ėshtė dhe ai i zgjedhjeve parlamentare nė tetor tė vitit 2000 nė Himarė. Deputetėt kanė ushtruar presion propagandistik mbi votuesit, kanė hyrė nėpėr qendra votimi, kanė organizuar protesta pėrballė kamerave tė televizionit grek te ardhura enkas nė ditėn e votimit, kanė premtuar viza nė kėmbim tė votave pėr kandidatin e PBDNJ-sė. Shteti shqiptar reagoi duke miratuar njė rezolutė pėr kėto shkelje kushtetuese.

  Vrasja e Gentian Ēelnikut, Athinė 2002

  I riu shqiptar Gentian Ēelniku ka qenė duke pirė njė kafe nė njė nga baret e Athinės pas njė ditė tė lodhshme pune. Por kontrolli i njė skuadre tė policisė greke ka bėrė qė pėr Ēelnikun kjo tė ishte dhe dita e fundit e jetės. Oficeri i policisė greke, Joanis Rizopolos, nuk ka hezituat ta qėllojė me pistoletė Ēelnikun duke i shkaktuar atij vdekjen e menjėhershme. Ēudia ka qenė se vetė vrasėsi mė pas ka marrė pjesė nė kėqyrjen e vendngjarjes dhe mė vonė ėshtė liruar nga gjykata greke.

  Racizmi me fėmijėt shqiptarė, 25 tetor 2003

  Odise Cenaj, 18 vjeē nga Shkodra, u pengua me forcė qė t’i printe parakalimit tė gjimnazistėve me flamurin grek nė njė ceremoni zyrtare. Sipas rregullores sė arsimin grek nė ceremonitė zyrtare flamurin helen duhet ta mbajė nxėnėsi i dalluar i shkollės. Dhe Odiseja ishte vėrtet mė i dalluari, por nuk ishte grek. Ky incident bėri qė nė Greqi tė nisin debatet mes rrymave nacionaliste dhe atyre tė moderuara, por nė Shqipėri pėrveē njė keqardhje nuk pati asnjė reagim nga shteti shqiptar.

  Vrasja pėr njė fjalė, Aleksandėr Lufo, Athinė 2003

  Aleksandri ėshtė viktima e radhės ndėr emigrantėt tanė nė Greqi, ku gjykatat greke kanė liruar thuajse tė gjithė personat qė kanė vrarė shtetas shqiptarė. 20-vjeēari ėshtė qėlluar disa herė me thikė nga njė shtetasi grek, pasi ky i fundit mendonte se emigranti i kishte vjedhur njė aparat radioje. Sipas policisė greke, “49-vjeēari grek, bari dhensh, e ka qėlluar shqiptarin sepse ky e ka ofenduar”.

  Vullnet Bytyēi, vrasje nė kufi, 23 shtator 2003

  Ėshtė njė nga emigrantėt e shumtė tė vrarė nė kufirin greko-shqiptar. I riu Vullnet Bytyēi u ndalua nga njė skuadėr e ushtrisė greke gjatė kalimit tė kufirit. Nė rrethana tė paqarta njė nga ushtarėt ka nxjerrė pistoletėn dhe e qėlloi me njė plumb nė kokė duke i shkaktuar vdekjen e menjėhershme. Qeveria shqiptare protestoi nė ambasadėn greke duke kėrkuar ndėshkimin e vrasėsit. E vetmja masė qė mori pala greke ishte largimi nga shėrbimi i ushtarakut helen qė bėri vrasjen.


 8. #8
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  Papandreu pėr Himarėn, Athinė 2003

  Zgjedhjet nė Shqipėri kanė ngritur gjithmonė temperaturėn e marrėdhėnieve greko-shqiptare. Nė vitin 2003, nė Himarė do tė shėnoheshin jo pak incidente mes simpatizantėve tė PBDNJ-sė dhe partive tė tjera. Kryeministri grek, Georgios Papandereu, deklaroi pėr incidentet nė Himarė se, “Himara ėshtė njė pakicė solide greke dhe duhet tė konsiderohet si e tillė”. Kjo deklaratė e kreut tė qeverisė shkaktoi jo pak reagime nė Tiranė, kur ende nė Himarė dėgjoheshin thirrjet antishqiptare.

  Gramoz Palushi, Greqi, 5 shtator 2004

  Fitorja e kombėtares shqiptare ndaj asaj greke nė futboll ėshtė kthyer nė njė tragjedi mbrėmjen e 5 shtatorit 2004. Shqiptari Gramoz Palushi u vra me thikė nga greku Panajotis Kladhis vetėm pėr arsyen se Palushi po festonte me flamurin. Palushi vdiq nga plaga e marrė nga goditja me thikė. Nė po tė njėjtėn ditė, nė Athinė pati njė seri incidentesh mes shqiptarėve dhe grekėve tė cilėt kėrkonin tė festonin fitoren nė sheshin “Omonia”.

  Luan Bėrdėllima, vritet nga policia greke, 20 gusht 2004

  36-vjeēari nga Gramshi, i cili jetonte familjarisht nė Athinė, u qėllua pėr vdekje nga njė polic special. Nė lokalin ku viktima shikonte ndeshjen hyri policia dhe duke i sharė dhe ofenduar kėrkon t’u bėnte kontroll shqiptarėve. 36-vjeēari protestoi duke treguar dokumentet e rregullta dhe i kėrkoi policit grek tė mos e ofendonte. Por polici grek nxori pistoletėn dhe e qėlloi me njė plumb nė kohė duke i shkaktuar vdekjen e menjėhershme. Pėrveē qėndrimit tė opinionit publik nė Tiranė, nė Greqi nuk pati asnjė reagim.

  Vrasje pėr kėngė shqiptare, 16 mars 2005

  Ilir Frroku, 26 vjeē, u vra me thikė nė njė lokal tė Athinės nga njė grek vetėm sepse po kėndonte kėngė shqiptare. Sipas dėshmitarėve dhe shokėve tė Ilirit vrasja ėshtė bėrė nga badigardėt e lokalit tė cilėt i kanė qėlluar shqiptarėt qė po festonin. Ndėrkohė qė policia greke serviri njė tjetėr motiv tė vrasjes. Sipas saj shqiptarėt kanė tentuar tė vjedhin njė motorr qė ishte parkuar afėr lokalit dhe personi qė e goditi Frrokun ka qenė njė turk.

  Papulias anulon vizitėn, Sarandė, 1 nėntor 2005

  Dy vite mė parė, incidentet diplomatike mes Shqipėrisė dhe Greqisė shėnuan nivelin mė tė lartė protokollar. Presidenti i Greqisė, Karolos Papulias, do tė takohej me homologun shqiptar Alfred Moisiu, nė Sarandė. Papulias kėrkoi qė mė parė tė shkonte nė konsullatėn e Gjirokastrės, por nė hyrje tė saj protestues tė Shoqatės Ēamėria kishin vendosur parulla dhe thėrrisnin pėr tė drejtat e tyre. Papulias e interpretoi kėtė si njė provokim dhe anuloi takimin me Moisiun nė Sarandė.

  Vrasja e Edison Jahaj, Kretė, 1 janar 2006

  Mbajtja e njė bluze me flamurin shqiptar e njė djaloshi nga Tepelena, nė njė bar ka qenė shkaku i njė sherri mes shqiptarėve dhe grekėve nė mbrėmjen e 31 dhjetorit nė fshatin Rrethimo tė Kretės. Por sedra e grekėve duket se ishte fyer keq, ndaj katėr orė mė vonė 7 prej tyre hynė me forcė nė shtėpinė e njėrit prej shqiptarėve dhe e vrasin. Edison Jahaj, 17-vjeēari nga fshati Levan i Tepelenės u vra me 17 thika nga njė grup grekėsh. Autoritet helene e cilėsuan si njė vrasje raciste, ndėrkohė nė Tiranė, Parlamenti Rinor organizoi njė seri protestash.

  Shkolla greke nė Himarė, 20 shkurt 2006

  Hapja e shkollės sė parė greke “Omiros” nė Himarė ka sjellė jo pak debate mes politikanėve shqiptarė dhe pėrfaqėsuesve tė PBDNJ-sė. Pėrurimi i shkollės u bė nga zėvendėsministri grek i Arsimit dhe ai vendas, por qeveria shqiptare nuk kishte dhėnė ende lejen pėr ndėrtimin dhe hapjen e saj. Mė shumė se njė incident ishte njė keqkoordinim i punės sė qeverisė. Pasi vetėm nė muajin maj dha lejen pėr ndėrtimin e saj, ndėrkohė qė hapja u bė nė muajin shkurt. Por kjo nuk i pengoi politikanėt tė akuzonin vendin fqinj dhe anasjelltas.

  “Zhvarrimet nė Kosinė”, Pėrmet, 5 qershor 2006

  Zhvarrimet nė Kosinė shkaktojnė incident diplomatik mes vendeve.
  Prifti ortodoks Vasili Thomollari kish marrė pėrsipėr mbledhjen e eshtrave tė ushtarėve grekė tė rėnė gjatė luftės. Por zhvarrimet ishin bėrė dhe nė varreza shqiptarėsh dhe fshatra ku ushtritė greke nuk kishin kaluar kurrė. Policia shqiptare ndėrhyri pėr tė verifikuar eshtrat nė kishėn e fshatit Kosinė tė Pėrmetit. Ndėrkohė konsulli grek nuk lejoi qė policia tė hyjė nė njė objekt kulti. Ndėrkohė prifti grek refuzoi tė paraqitej nė prokurori.

  Kryebashkiaku falėnderon greqisht, 25 shkurt 2007

  Lojtarėve shqiptarė nė Greqi, njė fjalė e thėnė nė gjuhėn amtare mund t’u kushtojė karrierėn. Ndėrsa nė Shqipėri askush nuk ndalohet ta fshehė identitetin, madje edhe kur ėshtė njė zyrtar i lartė shtetėror dhe me ligj i duhet tė komunikojė nė gjuhėn zyrtare. I sapo zgjedhur kryetar i Bashkisė sė Himarės, Vasil Bollano preferoi t’i falėnderojė qytetarėt e Himarės nė gjuhėn greke, edhe pse ata qė e votuan ishin shqiptarė, duke shėnuar nė kėtė mėnyrė njė incident.

  Viedoja greke, 4 mars 2007

  Njė marsh urrejtjeje i kėnduar nga ushtarėt grek gjatė stėrvitjes ka acaruar marrėdhėniet mes Shqipėrisė dhe Greqisė. Kjo video u publikua nė internet, ndėrkohė qė teksti i kėngės ėshtė botuar nga gazetat greke dhe shqiptare. “I shikoni ata, janė shqiptarė. Me zorrėt e tyre do tė bėjmė lidhėse kėpucėsh”, ky ishte teksti i kėngės raciste qė shkaktoi reagime nė disa qytete tė vendit. Ndėrkohė qė Ministria e Mbrojtjes i kėrkoi Athinės tė dėnonte skandalin, gjė qė u bė nga zėvendėsministri i Jashtėm grek.

  Dhuna mbi familjen e Alban Bushit, 5 mars 2007

  Goli i futbollistit Shqiptar Alban Bushi ndaj skuadrės Iraklis u ka kushtuar shumė shtrenjtė familjarėve tė tij. Nė ndeshjen Iraklis-Apollon Kallamaria, pas golit tė Bushit, tifozėt e Iraklisit kanė ushtruar dhunė mbi familjarėt tė cilėt shihnin ndeshjen nė stadium. Prindėrit dhe bashkėshortja e futbollistit shqiptar janė goditur me grushte dhe shkelma pėr disa minuta. Familja e Bushit ėshtė detyruar tė largohet me autobusin e skuadrės pasi forcat e rendit nuk mund tė ndalonin turmėn.

 9. #9
  Daddy's Girl <3 35% Maska e bessy
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Postime
  678
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  12
  un e shikoj cdo shtet si nje familje
  persa te mbrojn prinderit ..... nuk guxon njeri te ngacmoj
  po shqiperia nuk ben as1gje per popullin e saj
  shqiptaret jo vetem nuk bejn per njeri tjetrin por edhe nuk rrespektojn & kjo eshte 100here me keq se sa te ken inat te tjere
  ( & greqia keshtu esht , prandaj keto dy vende nuk hecin perpara , dhe nuk do hecin nese nuk nderrojne mendimet- mentalitet )

 10. #10
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  21
  e ke shum gabim bessy...nuk esht e vertet qe shqiptaret nuk e ndihmojn nj-tj
  ky ndergjegjesimi qe po ben eriko ste duket ndihme ????
  cdo gje qe shqiptaret e jugut e bejn , e bejn me vullnet te lir
  te vesh ne himar te gjith flasin greqisht ...ctu besh atyre , tu thuash fol shqip me pahir ?...qeverria greke po i ben per vete , per te arritur brenda pak kohe , ate qe me lufte se arriten dot kurr !!!...dhe per kte me vjen shum keq

 11. #11
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  21
  kto keng me prekin shum
  por ka njerez qe as ua ndjen fare
  por cte bejm ne ...sua u imponojm dot atdhedashurin ...
 12. #12
  Daddy's Girl <3 35% Maska e bessy
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Postime
  678
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  12
  Nuk dij cte them labja , me behet qefi qe ti mendon keshtu
  por une nuk e mendoj keshtu sepse te tjera gjera shikoje ..... dhe mos harro nuk flasim per pakicen por per shumicen

 13. #13
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga bessy Lexo postimin
  un e shikoj cdo shtet si nje familje
  persa te mbrojn prinderit ..... nuk guxon njeri te ngacmoj
  po shqiperia nuk ben as1gje per popullin e saj
  shqiptaret jo vetem nuk bejn per njeri tjetrin por edhe nuk rrespektojn & kjo eshte 100here me keq se sa te ken inat te tjere
  ( & greqia keshtu esht , prandaj keto dy vende nuk hecin perpara , dhe nuk do hecin nese nuk nderrojne mendimet- mentalitet )
  bessy.......a te ka rene rasti te shikosh ne librat e gjimnazit ne greqi cthuhet ne gjeografi e histori????
  E pra ata libra mesojne femijet shqiptar ne shkollat greke dhe nuk dine asgje per shqiperine.
  Faji kryesor eshte i prinderve dhe pastaj me radhe shteti shqiptar shoqatat shqiptare ne Greqi etj.
  Emigrante shqiptar tashme ka ne te gjithe boten por nuk mund te krahasohen me ata te greqise.Sepse ne greqi pothuajse po shkojne drejt asimilimit te plote.
  Nuk dij cte them labja , me behet qefi qe ti mendon keshtu
  por une nuk e mendoj keshtu sepse te tjera gjera shikoje ..... dhe mos harro nuk flasim per pakicen por per shumicen
  Nuk e di se vite je ne Greqi por besoj nuk je me shume se une.
  Nuk e them per mburrje por femija im ne fillim mesoi shqipen dhe pastaj greqishten.
  Vetem nje perqindje e vogel e femijeve shqiptar ne Greqi dine shqip

  Ps...Mu pergjigj ndershmerisht nese mundesh....Kur del me shoqet e tua shqiptare per kafe ne cfar gjuhe flisni????

 14. #14
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga bessy Lexo postimin
  un e shikoj cdo shtet si nje familje
  persa te mbrojn prinderit ..... nuk guxon njeri te ngacmoj
  po shqiperia nuk ben as1gje per popullin e saj
  shqiptaret jo vetem nuk bejn per njeri tjetrin por edhe nuk rrespektojn & kjo eshte 100here me keq se sa te ken inat te tjere
  ( & greqia keshtu esht , prandaj keto dy vende nuk hecin perpara , dhe nuk do hecin nese nuk nderrojne mendimet- mentalitet )
  bessy.......a te ka rene rasti te shikosh ne librat e gjimnazit ne greqi cthuhet ne gjeografi e histori????
  A e ke lexuar si thote per jugun e Shqiperise????
  E pra ata libra mesojne femijet shqiptar ne shkollat greke dhe nuk dine asgje per shqiperine.
  Faji kryesor eshte i prinderve dhe pastaj me radhe shteti shqiptar shoqatat shqiptare ne Greqi etj.
  Emigrante shqiptar tashme ka ne te gjithe boten por nuk mund te krahasohen me ata te greqise.Sepse ne greqi pothuajse po shkojne drejt asimilimit te plote.
  Nuk dij cte them labja , me behet qefi qe ti mendon keshtu
  por une nuk e mendoj keshtu sepse te tjera gjera shikoje ..... dhe mos harro nuk flasim per pakicen por per shumicen
  Nuk e di se vite je ne Greqi por besoj nuk je me shume se une.
  Nuk e them per mburrje por femija im ne fillim mesoi shqipen dhe pastaj greqishten.
  Vetem nje perqindje e vogel e femijeve shqiptar ne Greqi dine shqip

  Ps...Mu pergjigj ndershmerisht nese mundesh....Kur del me shoqet e tua shqiptare per kafe ne cfar gjuhe flisni????

 15. #15
  Daddy's Girl <3 35% Maska e bessy
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Postime
  678
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  12
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga 3r1k0 Lexo postimin
  bessy.......a te ka rene rasti te shikosh ne librat e gjimnazit ne greqi cthuhet ne gjeografi e histori????
  A e ke lexuar si thote per jugun e Shqiperise????
  E pra ata libra mesojne femijet shqiptar ne shkollat greke dhe nuk dine asgje per shqiperine.
  Faji kryesor eshte i prinderve dhe pastaj me radhe shteti shqiptar shoqatat shqiptare ne Greqi etj.
  Emigrante shqiptar tashme ka ne te gjithe boten por nuk mund te krahasohen me ata te greqise.Sepse ne greqi pothuajse po shkojne drejt asimilimit te plote.

  Nuk e di se vite je ne Greqi por besoj nuk je me shume se une.
  Nuk e them per mburrje por femija im ne fillim mesoi shqipen dhe pastaj greqishten.
  Vetem nje perqindje e vogel e femijeve shqiptar ne Greqi dine shqip

  Ps...Mu pergjigj ndershmerisht nese mundesh....Kur del me shoqet e tua shqiptare per kafe ne cfar gjuhe flisni????
  dhe shqip dhe greqisht nuk e kemi problem fare
  kurse me prinderit flasim shqip kudo qe te jemi
  dhe vllai im ishte 5 muajsh kur erdhem dhe din te shkruaj & te lexoj ship
  por sido qe te jen gjerat nuk mund tju kuptoj pse e beni shqiperin te pa fajshme
  e dini shume mire qe shqiperia per emigrantet as1her nuk ka ber gje , nuk i ka mbeshtjetur
  nuk e kuptoj pse ju duken te cuditcme kto qe po ju them ???????????
  nese shqiperia kerkonte llogari dhe greqia do tu sillte me ndryshe por snuk ....
  nuk e kuptoj cfar po them dhe nuk ju pelqen ????

 16. #16
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga bessy Lexo postimin
  dhe shqip dhe greqisht nuk e kemi problem fare
  kurse me prinderit flasim shqip kudo qe te jemi
  dhe vllai im ishte 5 muajsh kur erdhem dhe din te shkruaj & te lexoj ship
  por sido qe te jen gjerat nuk mund tju kuptoj pse e beni shqiperin te pa fajshme
  e dini shume mire qe shqiperia per emigrantet as1her nuk ka ber gje , nuk i ka mbeshtjetur
  nuk e kuptoj pse ju duken te cuditcme kto qe po ju them ???????????
  nese shqiperia kerkonte llogari dhe greqia do tu sillte me ndryshe por snuk ....
  nuk e kuptoj cfar po them dhe nuk ju pelqen ????
  Nuk me duket asgje e cuditshme nga ato qe thua ........
  Ajo qe me cudit eshte se per cdo gje na e ka fajin shteti.

 17. #17
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  Kali i Trojės, 70 vitet e agjenturės greke nė Shqipėri
  2011-06-26 Marin Mema
  Kali i Trojės, 70 vitet e agjenturės greke nė Shqipėri
  DOSSIER

  Nė rrjedhėn e shekujve, Shqipėria, toka aq shumė e dėshiruar nga fqinjėt e fuqitė e mėdha pėr vetė pozitėn e saj gjeografike si njė urė midis Lindjes dhe Perėndimit e me njė dalje tė lakmueshme nė det ėshtė gjendur shpesh nė kufijtė e ekzistencės si njė shtet i vėrtetė. Planet aneksuese pasonin njėri-tjetrin dhe laku i zhdukjes sė njė prej kombeve mė tė vjetėr nė Ballkan sa vinte e shtrėngohej. Turqia, Austro Hungaria, Greqia, Jugosllavia, Franca, Italia, Gjermania e shumė vende tė tjera shtrinin e tėrhiqnin sipas dėshirės ushtritė e tyre nė tokat shqiptare, qė nė ēdo kohė i ėshtė dashur tė luftojė pėr mbijetesė e pėr tė mos u fshirė e harruar nga historia. Reagimi i parė erdhi nga Gjergj Kastrioti Skėnderbeu, qė mė 28 Nėntor 1443 ngriti mbi qytetin e Krujės flamurin me shqiponjėn dykrenare. Mė pas, sėrish mė 28 Nėntor por kėtė herė tė vitit 1912 njė tjetėr figurė e shtetit shqiptar, Ismail Qemali dha sinjalin pėrfundimtar se kombi shqiptar nuk mund tė zhdukej. Vendimet e njėpasnjėshme nė dėm tė kombit shqiptar qė i pafuqisėėm ishte shndėrruar nė lodėr nė duart e interesave gjeopolitike tė fuqive tė mėdha, aneksimi i Kosovės, Ohrit, Strugės, Manastirit, Ulqinit, Tivarit, Shkupit, nuk arrinte tė kėnaqte sėrish fqinjėt e etur pėr tė shtrirė kufijtė e tyre deri nė zemrėn e shtetit tė njomė shqiptar.

  Menjėherė pas vendimit tė Konferencės sė Ambasadorėve mė 1913 mbi kufijtė jugorė tė Shqipėrisė, grekėt nisėn tė hartonin plane tė reja pėr tė realizuar synimet e tyre nė kėtė zonė. As protokolli i Firences i 17 dhjetorit 1913 qė la jashtė kufijve zyrtarė Ēamėrinė, nuk kėnaqi dėshirat ekspansioniste tė shtetit grek, qė kishte nisur tė organizonte strukturat ushtarake tė batalionit tė shenjtė, tė pėrbėrė nga kriminelė lufte, dezertorė dhe tė burgosur tė Kretės. Njė batalion qė nė histori do tė mbahej mend si Andartet qė do tė kryenin disa qindra sulme nė jug tė Shqipėrisė duke vrarė e masakruar mijėra njerėz tė pafajshėm. Sulme qė do tė shtriheshin edhe nė Gjirokastėr, Korēė e Pėrmet. Duke pėrfituar nga situata ish-ministri i Jashtėm grek, Jorgji Zografi, me mbėshtetjen e renegatit Spiro Milo e mbi tė gjitha tė Kryeministrit Venizellos mė 2 mars 1914 shpall krijimin e qeverisė sė Vorio Epirit nė Gjirokastėr. Me ndihmėn e andartėve Zografi izolon Pėrmetin, Korēėn dhe Gjirokastrėn.

  Nėn presionin e fuqive tė mėdha e veēanėrisht Italisė, shteti shqiptar i drejtuar nė atė kohė nga Princ Vidi, i ardhur nė Shqipėri mė 7 mars 1914, detyrohet tė nėnshkruajė dy muaj mė vonė, nė 17 maj 1914, Protokollin e Korfuzit. Sipas kėtij protokolli, komisioni ndėrkombėtar vendos qė prefekturat e Korēės e Gjirokastrės tė formonin njė qeveri autonome nėn juridiksionin e qeverisė shqiptare, ku garnizonet e xhandarmėrisė do tė pėrbėheshin nga oficerė grekė. Kisha Ortodokse e vendit do tė drejtohej prej klerit grek tė emėruar nga patriarkana e Stambollit. Gjuha e mėsimit nėpėr shkolla tė veēanta tė ortodoksėve do tė ishte greqishtja. Komisioni Ndėrkombėtar i Kontrollit pranoi edhe kėrkesėn e Spiro Milos pėr t’i njohur Himarės statusin e autonomisė. Kėto vendime do t’i paraqiteshin pėr ratifikim fuqive tė mėdha. Pėrfundimi i Luftės sė Parė Botėrore, risolli nė tavolinėn e bisedimeve tė paqes sėrish ēėshtjen shqiptare. Qeveria greke u pėrpoq me tė gjitha mėnyrat pėr tė pėrfituar nga situata jo shumė e sigurt e shtetit shqiptar pėr tė kėnaqur pretendimet e saj ndaj Shqipėrisė.

  Reagimi i shqiptarėve nė Kongresin e Lushnjės, por edhe lufta e Vlorės qė ēoi nė dėbimin e trupave italiane, e detyruan kėtė shtet tė njihte mė 2 gusht 1920 me firmosjen e Protokollit tė Tiranės sovranitetin shqiptar mbi Vlorėn dhe tėrėsinė territoriale tė Shqipėrisė. Italia do tė mbante vetėm Sazanin. E mbledhur nė Paris, Konferenca e Ambasadorėve vendos qė kufijtė shqiptaro-grekė tė mbeteshin ato tė protokollit tė Firences nė 1913. Por ndėrsa Jugosllavia tėrhoqi trupat, Greqia mbante tė pushtuara 26 fshatra shqiptarė e duke mos u mjaftuar me sa kishte arritur ajo kėrkonte tė paktėn vėnien nė jetė tė protokollit tė Korfuzit tė vitit 1914, tė cilin vetė e kishte shkelur poshtė me fillimin e Luftės sė Parė Botėrore.

  E torturuar ndėr shekuj, e bastisur, djegur, vrarė, e gjysmuar, tashmė nė horizont pėr Shqipėrinė duket edhe njė tjetėr luftė, mė e fshehtė, mė e sofistikuar. Pėrkrah luftės sė hapur edhe planet konspirative.

  Nė shesh beteje hidhet Kali i Trojės nė barkun e tė cilit fqinjėt jugorė do tė fshihnin pėr tė hedhur nė lojė agjenturat e tyre.

  Vitet 1920 nė Shqipėri karakterizoheshin nga njė situatė e paqėndrueshme ku qeveritė pasonin dhe zėvendėsonin njėra-tjetrėn brenda njė kohe mjaft tė shkurtėr. Nga viti 1920 deri nė 1922 u ndėrruan 8 qeveri, ku vetėm kryeministrat Iliaz Vrioni dhe Xhaferr Ypi mundėn tė kalojnė kufirin e njė viti nė kėtė post. Tė tjerė si Hasan Prishtina, Pandeli Vangjeli ose Sulejman Delvina, nuk mundėn tė drejtonin mė shumė se pak javė. Ndėrsa Qazim Koculi mori postin e Kryeministrit mė 6 dhjetor 1921 dhe e la atė vetėm pak orė mė pas. Duke pėrfituar nga kjo situatė shteti grek vijonte propagandėn dhe provokimet nė jug tė vendit. Ahmet Zogu menjėherė pasi forcoi pozitat e tij duke marrė postin e ministrit tė Brendshėm, do tė ngrinte shėrbimin e fshehtė njė strukturė e fuqishme tė cilėn nė kujtimet e tij Hoxha Kadri e quan epoka e spiunazhit. Sidomos nė pjesėn e sipėrme tė Shkumbinit, Shqipėria u kthye nė njė ushtri spiunėsh. Ēdo fjalė qė qarkullonte nėpėr tregje, kafene, restorante apo shtėpi shkonin menjėherė nė strukturat e xhandarmėrisė e mė pas te Zogu. Pasi u dekretua nė detyrėn e ministrit mė 24 dhjetor 1921, Zogu riorganizoi gjithė Ministrinė e Punėve tė Brendshme. Nė krye tė zyrės sekrete vendoset Haki Stėrmilli.

  Raportimet e para tė dokumentuara nė vitin 1922 nga strukturat e sapongritura tė kohės e qė ndodhėn tė ruajtura edhe sot nė arkiv zbulojnė edhe infiltrimin nė politikė tė elementėve qė kėrkonin autonominė e tė ashtuquajturit Vorio Epir.

  Ja se ē’thuhet nė njė nga dokumentet e para qė daton 10 mars 1922, ku zyra e policisė i pėrcjell Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Policisė sė Gjirokastrės njė dokument informativ mbi disa deputetė tė cilėt bėnin propaganda pėr Vorio Epirin.

  10/03/1922
  ZYRA E POLICISĖ
  DREJTORISĖ SĖ PĖRGJITHSHME TĖ POLICISĖ

  Gjirokastėr

  Ju bėjmė me dije se njė prej deputetėve tė provincės sė Gjirokastrės i quajtur Koēo Tasi me rastin qė mblodhi zgjedhėsit pėr t’u zgjedhur pėr herė tė dytė, jemi informuar nga njerėz tė sigurt dhe agjentė tė zyrės tonė, se ai ka bėrė dhe po bėn propagandė tė keqe pėr shkatėrrimin e shtetit.
  Duke kėrkuar autonomi tė veēantė qė tė mund tė jetojmė ndryshe, se pėr nė ėshtė e pamundur qė tė bashkėjetojmė me Muhamendanė dhe pėr mė tepėr gegė tė cilėt janė tė egėr. Prandaj duhet tė mblidhemi tani dhe tė kėrkojmė autonomi se sot ėshtė edhe koha qė mund tė pėrfitojmė. Prandaj Jugu duhet tė shkėputet nga Shqipėria dhe tė kėrkojė autonomi ose statusin e kantonit. Kjo gjė u kėrkohet zgjedhėsve ēdo ditė. Deputeti Koēo Tasi ka qenė i shoqėruar nga deputeti tjetėr, Agathokli Xhitomi. I vetmi qė ka kundėrshtuar hapur Koēo Tasin ishte deputeti Leonidha Frashėri. Deputeti Koēo Tasi bashkė me shoqėrinė e tij kanė ngritur shoqėrinė “Mbrojtja Ortodokse”. Sipas informacioneve po synohet edhe ngritja e ēetave me nga 12 persona qė tė prishin rendin publik dhe tė bėjnė propaganda greke.

  Nėnkomisar
  Xhelal Meta  Pak muaj mė pas, Prefektura e Gjirokastrės lajmėron Ministrinė e Brendshme pėr lėvizjen qė po ndėrmerrte Patriarkana e Stambollit, duke krijuar edhe komisionin e Vorio Epirit nėn kryesimin e mitropolit Jukovit.

  24/05/1922
  Shkresa numėr 193

  Prefektura Gjirokastėr
  Ministrisė sė Brendshme

  Lajmėrohemi se nė Patriarkėn e Stambollit po pėrgatitet njė lėvizje politike pėr ēėshtjen e bashkimit tė ta gjithė viseve me Greqinė. Do formohen komisione tė posaēme nėn kryesimin e Mitropoliteve. Komisionet do tė jenė nė dispozicion tė Patriarkės. Komisioni i Vorio Epirit i formuar nė Janinė nėn kryesimin e Mitropolit Jukovit. Grekėt besojnė se do tė krijohen zona neutrale edhe nė Gjirokastėr. Thuhet se po organizojnė banda armate pėr tė vepruar kur tė vijė komisioni i kufijve.

  Zėvendėsprefekti
  R.JELLA

 18. #18
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  Qė prej 2 dhjetorit 1922, Ahmet Zogu merr postin e Kryeministrit, por ruajti edhe atė ministrit tė Brendshėm. Me ardhjen e tij nė drejtim tė vendit ai ndėrmori njė sėrė reformash ndėr tė cilat ajo nė fushėn ekonomike, tė arsimit e shėndetėsisė, por mbi tė gjitha riorganizmin e plotė tė strukturave ushtarake. Dora e hekurt e Ahmet Zogut nisi tė ndihej edhe mė shumė. Qė nga ky moment, informacioni qė pėrcillej nė zyrėn sekrete tė Ministrisė sė Brendshme ishte mė i plotė e mė i detajuar.

  Nė ato vite zona e Korēės ishte nėn ndikim tė fortė tė agjenturave greke e serbe ndaj shteti shqiptar duhet tė pėrballej me nevojėn e zhvillimit tė njė lufte tė ftohtė dhe njėkohėsisht me domosdoshmėrinė pėr tė grumbulluar sa mė shumė informacion mbi veprimtarinė e tyre nė kėtė qark. Pėr ēdo element tė dyshimtė raportohej mė parė nė njėsitė vendore qė ia kalonin qendrės, ndėrsa misione tė posaēme dėrgoheshin jashtė vendit kryesisht nė Greqi nga prefekturat kufitare ose selitė diplomatike.

  Nė shtator tė vitit 1923, Prefektura Korēė pėrpilon me kujdes njė nga listat e para tė shqiptarėve tė arratisur nė Greqi dhe qė bashkėpunonin me shoqatėn e Vorio Epirit. Lista qė pėrmban mė shumė se 25 emra personash i dėrgohet me urgjencė Ministrisė sė Brendshme dhe prokurorisė pėr ndjekje ligjore dhe hetime tė mėtejshme.

  10 SHTATOR 1923
  Prefektura Korēė
  Ministrisė sė Punėve tė Brendshme

  Si mbas urdhrit tė kėsaj ministrie nr 13745 / 2178 Sek.1 mė 19/VII/1923 si mbas hetimeve qė u bėnė bashkangjitur po ju dėrgojmė njė listė me emrat e atyre shqiptarėve qė janė arratisur dhe ndodhen nė Greqi, tė cilėt bashkėpunojnė me tė ashtuquajturėn shoqėri tė Vorio Epirit. Njė listė e tillė ju ēua edhe prokurorisė pėr ndjekje ligjore.

  PREFEKTI
  G.ANAGNOSTOPULLOS Pėrmet
  DHIMITRI KALLFA Korēė
  JOSIF PIPA
  LLUKA PANARITI
  STOJA PANARITI
  LLAZO MINGO
  NIK.DHESTOPULOS
  KRISTO KRYSANTHI Manastir
  SOTIR PANDAVINJI
  MIHO NASTAS
  KOSTA COBANI Hoēisht
  JORGJI KITA Leskovik
  DHIMITRI ZISO
  PERIKLI NASHOLARI
  VANGJEL KOKMADHI
  VASIL STILARA
  DHIMITRI KOROVESHI
  THANAS TULLA
  MITRO SHABO
  LILO NIKOLLA
  PORFYR FOTO
  FILE BIXHOKU
  JOTI MIHAL
  JANI MIHAL
  ALEKS LILO
  SPIRO MIHAL
  JOSIF KRISTO  Dy vite mė pas fillojnė arrestimet e para pėr personat e lidhur me silogjet vorio-epirote dhe qė kryenin propagandė pėr bashkimin e Jugut tė Shqipėrisė me Greqinė. Nė shkresėn e vitit 1925 tė Ministrisė sė Drejtėsisė dalin nė skenė persona qė do tė ishin mjaft aktivė nė kėtė drejtim edhe nė vitet nė vijim nė zonėn e Himarės, mes tyre Jorgji Bollano dhe Thanas Bollano.

  1925
  MINISTRIA E DREJTĖSISĖ

  Arrestohen Jani Milo, Jorgji Bollano, Mico Karaj, Petro Konomi, Pano Llazami, Thanas Zotua, Kristo Jano dhe njė tjetėr Bollano pėr bėrje propagande greke dhe moslejim tė ngritjes sė Kishės Autoqefale nė Himarė. Thanas Bollano ka mundur tė arratiset. Tė arrestuarit do tė vuajnė dėnimin nė Burgun e Vlorės.  Nė qershor tė vitit 1923, shteti grek duke shfrytėzuar traktatin e Lozanės tė 30 janarit tė po atij viti sipas tė cilit do tė bėhej kėmbimi i popullsive turke e greke nė kėto dy shtete, nisi spastrimin dhe dėbimin e popullsisė ēame nga tokat e saj. Nė pak ditė tė gjithė banorėt e 31 fshatrave shqiptare tė Kosturit dhe Follorinės u dėbuan dhe pronat e pasuritė e tyre u konfiskuan. Pavarėsisht protestave tė shumta tė qeverisė shqiptare qė ngulmuan nė faktin se ēamėt kishin vetėm fenė tė pėrbashkėt me turqit, qeveria fqinje nuk u tėrhoq nga spastrimi, pėrkundrazi nė pronat e ēamėve nisi vendosja e popullsisė greke.

  Himara mbetej njė nga zonat mė delikate nė Shqipėri ku pėrplasjet dhe tentativat e shtetit grek pėr tė destabilizuar situatėn ishin mjaft tė mėdha. Mė 4 qershor 1925, Prefektura Vlorė nė njė telegram drejtuar zyrės sekrete tė Ministrisė sė Brendshme shkruan se Jani Spiro Milo dhe Doktor Cane bėjnė propagandė te banorėt e zonės pėr tė mos iu pėrgjigjur shėrbimit ushtarak. Nė telegram kėrkohet njė hetim i mėtejshėm pėr kėtė ngjarje dhe dėrgimi i njė fuqie shtesė xhandarėsh pėr kėtė zonė.

  Nė vitin 1926, strukturat shtetėrore tė qytetit tė Gjirokastrės do tė japin informacione pėr atė qė do tė shndėrrohej vetėm pak kohė mė pas nė drejtuesin kryesor tė lėvizjes vorio-epirote nė Shqipėri Vasil Shahinin. Propozimi i tij nga shteti grek pėr t’u emėruar nė pozicionin e konsullit nė qytetin e Sarandės ėshtė njė ndėr treguesit e lidhjes sė fortė mes organizatave ekstremiste vorio-epirote dhe strukturave shtetėrore tė vendit fqinj. Nė atė kohė, konsullatat ishin bazat kryesore tė veprimit tė agjenturės greke nė Shqipėri. Nė pėrgjigje tė shkresės zyrtare tė Prefekturės Gjirokastėr, Ministria e Punėve tė Jashtme nuk pranon propozimin e shtetit fqinj dhe jep direktiva tė qarta si duhet tė veprojnė strukturat lokale, asnjė akt i konsullatės greke me firmėn e Shahinit nuk merrej parasysh dhe pėr kėtė nuk u pranua as ndėrmjetėsim diplomatik.

  Mė 14 janar 1927, Ahmet Zogu do tė ngrinte edhe aparatin e Shėrbimit tė Jashtėm Informativ, qė synonte mbledhjen e informacionit dhe veprimtarinė qė kryenin grupet vorio-epirote por edhe ato serbe jashtė vendit. Rrjeti informativ ishte i organizuar mbi njė skemė tė qartė konsullatė-legatė-prefekturė-Ministria e Punėve tė Brendshme. Lidhja kryhej nė forma tė ndryshme. Prefekturat kufitare mbanin lidhje me konsullatat mė tė afėrta, ndėrsa lidhja me legatat organizohej nga Ministria e Punėve tė Brendshme dhe ajo e Punėve tė Jashtme.

  Komitetet vorio-epirote nisin tė organizohen jo vetėm nė Greqi, por edhe nė SHBA dhe Egjipt, nėn kujdesin dhe mbėshtetjen e Kishės Ortodokse Greke. Kėto silogje formoheshin nga grekė, elementė shqiptare grekofonė, por edhe shqiptarė tė besimit ortodoks tė arratisur, tė cilėt ishin tė detyruar nė mė tė shumtėn e rasteve tė anėtarėsoheshin.

  Nė shkurt tė vitit 1928, zyra sekrete e Ministrisė sė Punėve tė Jashtme, pas njė njoftimi tė konsullatės shqiptare nė Aleksandri, njoftonte se komitetet vorio-epirote po zgjeronin aktivitetin e tyre edhe nė Greqi e Misir.

  Duke u nisur nga kėto zhvillime dhe organizimi qė po merrnin silogjet vorio-epirote nė territorin shqiptar dhe jashtė tij, nė emėr tė Kėshillit tė Ministrave, Ahmet Zogu, nė prill tė 1928-s urdhėron Ministrinė e Punėve tė Brendshme tė urdhėrojė prefekturat tė bėnin njė ndjekje tė rreptė tė tė gjithė elementėve tė dyshimtė. Ata qė do tė faktoheshin qė ishin pjesė e kėtyre silogjeve do tė ndiqeshin penalisht dhe do t’u konfiskohej e gjithė pasuria. Nė tė njėjtėn periudhė angazhohen edhe informatorė nė Greqi, tė cilėt kishin pėr detyrė tė mblidhnin sa mė shumė informacion mbi funksionimin e silogjeve nė Athinė, Selanik, Janinė, Korfuz e Follorinė.

  Prefektura e Vlorės, njė ndėr institucionet mė aktive nė pėrcjelljen e informacioneve sekrete pėr Ministrinė e Brendshme nė vitin 1928, dėrgon njė listė tė plotė me emrat e pjesėtarėve nė klubet vorio-epirote qė jetojnė nė atė zonė. Shumica janė nga Himara, ku mė aktivi rezulton Thanas Bollano. Tre vite mė parė, Bollano ishte akuzuar pėr bėrje propagande pėr Vorio Epirin dhe moslejim tė ngritjes sė kishės autoqefale nė Himarė dhe mundi t’i shpėtonte arrestimit, duke u arratisur nė Greqi.

 19. #19
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  Nėnprefektura e Himarės, nė telegramin nr. 19/1, datė 12/V/1928 na njofton se nė klubin e vorio-epirotėve janė pjesėtarė njerėzit e mėposhtėm.

  Niko Spiro Himarė
  Milo Kristo
  Dhima Jorgji
  Thanas Bollano
  Nikolla Pope
  Nikollaq Pepe
  Naqe Laqe Qeparo
  Naqe Spirogjeka
  Milo Merkuri Pilur
  Pilo Kapo
  Dimitri Kapo
  Pilo Tane Vunoj banues nė Korfuz
  Gaqe Lazri Vunoj banues nė Athinė
  Janaq Spiro  Pak muaj mė pas dhe pikėrisht mė 6 qershor 1928, Ministria e Brendshme arreston Vasil Shahinin, nėn akuzėn e falsifikimit. Gjatė kontrollit nė banesėn dhe lokalin e tij, grupi hetimor gjen edhe materiale komprometuese pėr lidhjet e tij me agjenturėn greke, nėpėrmjet kontakteve tė vazhdueshme qė kishte me persona tė dyshimtė, ndėr tė cilėt zyrtarė tė lartė grekė. Shahini, prej vitesh, mbahej nėn mbikėqyrje tė fortė nga policia sekrete shqiptare dhe njihej si njė ndėr drejtuesit kryesorė tė grupeve vorio-epiriote dhe propagandės qė ushtrohej nga ato nė Shqipėri. Mes materialeve tė zbuluara kishte edhe trakte me mbishkrime “Rroftė ushtria greke” dhe me stemėn e mbretėrisė greke. Gjatė hetimit mbi materialet e konfiskuara Vasil Shahinit, Ministria e Drejtėsisė nė dokumentet e saj zyrtare ngre njė sėrė pyetjesh, ndėr tė cilat edhe atė pėr ēėshtjen e pensioneve qė u jepeshin banorėve tė Jugut tė Shqipėrisė. Njė pikė kjo pėr tė cilėn organet e drejtėsisė shqiptare nuk kishin pasur informacione mė parė.

  Nė shkresė kėrkohet informacion mbi pensionet qė u jepen tė ashtuquajturve banorė tė Epirit tė Veriut, ēka ėshtė pėrmendur sipas organeve tė drejtėsisė shqiptare edhe nė shkresat e mitropolitit Spiridhon tė Athinės. Hetimet e mėpasshme u mbajtėn krejtėsisht tė fshehta, por dokumenti nė fjalė shėnon edhe provėn e parė se pensionet nė Jug tė Shqipėrisė kanė nisur tė jepen qė diku nė mes vitet 1920.

  Ministria e Drejtėsisė 6/VII/1928

  Po ju referojmė letrat origjinale tė konfiskuara tė tė pandehurit Vasil Shahini, bashkė me pėrkthimin e tyre nė gjuhėn shqipe.

  1. Ē’ėshtė ēėshtja e pensionit tė atyre nė Epirin e Veriut qė bėn fjalė shkresa e mitropolit Spiridhon i Janinės, cilėve persona u jepet ky pension dhe pėr ē’qėllim?

  2. Pėrse nė letrėn e 2, qė dėrgon Z.K.Nishkos, mė 26/01/1927 nė paragrafin e dytė, i thuhet tė pandehurit “qė tė mos doni tė ekspulsoheni, duhet tė shfaqeni nė autoritetet lokale me cilėsinė tuaj tė panjohur edhe?
  Cila ėshtė kjo cilėsi?

  3. Ē’janė ēekėt qė pėrmend letra numėr 3 nga Athina pėr ē’qėllim i ka dėrguar i pandehuri?
  4. Pėrse i pandehuri e ka bėrė betimin e ligjshėm mė 13 Nėntor 1926 para nėnkolonelit tė Sarandės, z. Skarpos siē flitet nė letrėn 4, kurse i pandehuri nuk e ka pasur pėlqimin (agrementin) e qeverisė sonė.  Zyra sekrete e Ministrisė sė Brendshme nė janar tė 1929-s do tė hetonte edhe njė kompani greke, me aktivitet transporti detar tė quajtur Janullatos. Sipas strukturave pėrkatėse, kjo shoqėri kishte vėnė tabela me dy gjuhė nė dobi tė greqishtes. Veprimtaria e agjenturės sekrete nė Shqipėri u intensifikua nė fillim tė viteve 1930, ku me instalimin e fondacioneve tė ndryshme, shoqėrive, sekteve fetare, studiuesve e eksploruesve u infiltruan edhe agjentė tė shumtė, sidomos grekė, tė cilėt kishin pėr detyrė organizimin dhe forcimin e strukturave tė tyre nė tė gjithė territorin e vendit.

  Pėr t’ju pėrshtatur situatės sė tensionuar dhe forcimit tė institucioneve tė drejtėsisė nė Shqipėri, nė Athinė e Pire silogjet vorio-epirote nisėn riorganizimin e strukturave tė tyre duke synuar infiltrim mė tė thellė dhe mė efikas nė Jugun ė vendit tė elementėve grekofonė. Mė 3 dhe 4 gusht tė vitit 1930 nė njė mbledhje jashtė radhe, lidhja panepirotike, bashkimi i rezervistėve vorio-epirotė dhe drejtues tė tjerė tė silogjeve kėrcėnojnė hapur se do tė marrin pėrsipėr, nė ēdo mėnyrė, realizimin e kėrkesave tė tyre, ndėr tė cilat hapja e menjėhershme e shkollave greke, rivendosja e prestigjit tė Kishės Ortodokse nė Shqipėri, si dhe pushimi i tė gjitha ēėshtjeve penale ndaj grekėve. Kėrkesa qė mė pas duhet tė pasoheshin me bashkimin e Vorio Epirit me Greqinė. Pėr t’ju pėrshtatur kėrkesave, zgjidhet edhe njė komitet i pėrbashkėt, qė do tė organizonte punėn dhe aksionet qė do tė ndėrmerreshin nė tokėn shqiptare. Mbledhjet e strukturave drejtuese tė silogjeve vorio-epirote do tė intensifikoheshin. Krerėt e tyre nė Greqi vėnė alarmin pėr atė qė ata e quajnė tentativė tė shtetit shqiptar pėr tė fshirė pėrfundimisht nga harta Vorio Epirin, me kėtė rast rekomandohet marrja e njė sėrė masash, deri tek ato mė ekstremet qė pėrfshinin edhe ndėrhyrjet me armė.

  Pavarėsisht se ishte nėn hetim, Vasil Shahini, siē del nga shkresat e pak viteve mė pas, mbetet protagonist nė drejtim tė grupeve greke, ku sė bashku edhe me disa deputetė, synonte pėrēarjen mes tė krishterėve dhe myslimanėve nė zonėn e Gjirokastrės. Elementė tė kėtij grupi kryenin rregullisht udhėtime pėr tė organizuar minoritarėt edhe nė Vlorė, nė Sarandė, Himarė e Delvinė. Refuzimi i shtetit shqiptar pėr tė pranuar emėrimin e Shahinit nė krye tė konsullatės greke nė Gjirokastėr, nuk e pengonte atė qė tė kryente rregullisht takime nė dyqanin e tij me zėvendėskonsullin grek, tė cilit i jepte direktiva tė qarta si duhej tė vepronte nė situata tė ndryshme. Duke shfrytėzuar mbėshtetjen e madhe tė minoritarėve, Shahini kishte vėnė lehtėsisht nėn kontroll edhe deputetėt e zonės sė Gjirokastrės, tė cilėt kishin nevojė pėr mbėshtetjen e tij pėr votat nė fshatrat e banuara nga minoriteti grek. Nė kėtė grup bien nė sy deputeti Llambro Papadhopullo, avokati Lame Dilo, tregtari Aleks Ēeci, doktorėt Telhma Laboviti, Vasil Shahini dhe Vasil Papa.

  Nė vitin 1933, Prefektura e Gjirokastrės dėrgon njė listė tė gjatė me 98 emra tė pjesėtarėve tė grupeve vorio-epirote nė Shqipėri. Nė krye tė listės qėndrojnė ata qė njiheshin si njerėzit mė tė afėrt tė Vasil Shahinit; Jani Diamanti dhe Sokrat Bozhori.

  03/04/1933
  Kėrkesė Prefekturės Gjirokastėr pėr njė listė emrash tė pjesėtarėve tė grupit Vorio Epirot
  Ministria e Punėve tė Brendshme

  Lista 27/V/1933 (98 EMRA)

  DR. SOKRAT BOZHORI (MJAFT I PASUR)
  JANI DIAMANTI (30 strem tokė, njė shtėpi, njė dyqan)
  SPIRO DIAMANTI (25 strem tokė dhe njė dyqan)
  HARALLAMB PAPA
  DHIMO DELIJORGJI (50 strem tokė, 60 kokė dhen)
  JANI XHANGO (30 strem tokė)
  PRIFT PAPATHANASI (15 strem tokė)
  KOCO VASO
  JANI ZIKO (Ka njė dyqan e njė furrė)
  GLIGOR LLUCI (Ka njė furrė nė Delvinė)
  LEFTER NINI (30 strem tokė, dyqan)
  FILIP STAMULI
  KICO PAPA
  THEODHORI PASKO
  SPIRO MILO
  KOCO VASO
  GLIGOR CAMI
  VANGJEL THANO
  TOLO KALLUCI
  PILE PAPA  Lista tė tilla me kėrkesė urgjente tė Ministrisė sė Brendshme dėrguan edhe strukturat shtetėrore nė Pėrmet, Libohovė, Delvinė, Konispol dhe Sarandė. Nė total nga listat e dėrguara sė bashku me atė tė Gjirokastrės, ku nuk mungojnė bashkėpunėtorė tė tjerė tė Shahinit, rezultojnė 239 shtetas qė, sipas prefekturave pėrkatėse, rezultonin pjesėtarė ose bashkėpunėtore tė grupeve tė ndryshme vorio-epirote qė kryenin njė veprimtari tė gjerė nė Jug dhe Juglindje tė Shqipėrisė.

  LISTA PĖRMET

  FILIPEO PECI
  MITI TOLE
  AT ALEKS KALUCI
  KOCO XINGO
  NIKOLLA PAPADHOPULLO
  SOFOKLI KASO
  TELI VASIL DRACOVA

  LISTA LIBOHOVĖ 20/04/1933 (67 EMRA)

  ALEKS BOLLO
  VANGJEL BELLA
  ANDREA BAKA
  KRISTO DILO
  GLIGOR LICI
  VASIL LICI
  PAPA KRISTO
  PAPA MIHAL
  GLIGOR KICATI
  JANI KOTO FOTO
  LEONIDHA PAPA
  STAVRO ZERVA
  ILIA ZERI
  PAPA KRISTO
  PAPA JOTIDHI
  JANI ZOI
  HARILLA KONOMI
  ODHISEA MINO NANO
  VASIL JANI FOTO

  LISTA E DELVINĖS (25 EMRA)

  MIHAL LEZO
  THANAS SHUTA
  JORGJI FILIPI
  VASIL PAPASTAVRO
  STEFAN LEZO
  VESIL VETO
  GLIGOR VETO

  LISTA SARANDĖ 30/04/1933 (6 EMRA)

  THEMISTOKLI KUMI
  SPIRO PLAKU
  THOMA VOGLI
  APOSTOL VOGLI
  STEFAN LEGO

  LISTA KONISPOL 26/05/1933 (36 EMRA)

  PAPA VASILI
  PAPA ALEKSI
  KRISTO MILO
  PAPA MIHO
  MICO TOLE

 20. #20
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  Ndėrkohė, nė 1934, Kėshilli i Ministrave, nėn drejtimin e Kryeministrit tė asaj kohe, Pandeli Evangjeli, dėnon me 6 muaj internim Vasil Shahinin dhe njė grup bashkėpunėtorėsh tė tij. Disa prej tyre do ta vuanin dėnimin nė Lesh, kurse tė tjerėt nė Elbasan.

  Institucionet e drejtėsisė rreth dy javė mė vonė, informojnė mbi armatosjen e njė numri tė madh personash nga struktura tė caktuara tė shtetit grek, tė cilat synonin destabilizmin e situatės nė Shqipėri. Pjesa mė e madhe e tyre janė nga qyteti i Pėrmetit dhe Leskovikut. Bashkėngjitur me tė dėrgohet edhe njė tjetėr listė e rinovuar, me emrat e personave qė janė pjesė e silogjeve vorio-epirote dhe qė rezultojnė tė skeduar pėr propagandė dhe veprime tė tjera tė dyshimta kundėr integritetit tė shtetit shqiptar. Me anė tė shkresės sė firmosur nga tre drejtues tė lartė tė ushtrisė shqiptare nė atė kohė i kėrkohet organeve kompetente njė hetim i mėtejshėm.

  30/X/1934

  Lista qė pėrmban emrat e personave tė arratisur nga Shqipėria tė cilėve, qeveria greke iu ka dhėnė armė dhe nga 121 copė municione.

  Vangjel Radovishti- Pėrmet
  Mihal Vangjeli
  Naum Radomi
  Dome Mihal
  Petro Koli
  Andon Gjelo
  Vasil Stilaro
  Mico Minollaj Leskovik
  Taq Skupa Permet
  Rici Naqe Vllahu s’dihet
  Kristo Farmaku Pėrmet
  Niko Bjovizhda
  Stefan Guri
  Spiro Guri
  Gac Cobani
  Dhoksa Cobani
  Stath Koliqi
  Josif Stermbeci
  Sotir Kolidhi
  Kristo Rongo
  Thanas Rongo
  Avram Vllahu
  Jani Rovithi
  Bali Leskoviku - Leskovik
  Hasan Buli Jorgo

  Tė regjistruarit nė shoqėritė vorio-epirote

  Ilia Leshnica- Pėrmet
  Miti Tole
  Kico Bodlona
  Mihal Bidike
  Koco Ristani
  Ilia Vllahu
  Maria Ziko
  Kushtim Prifti- Libohovė
  Jano Koco- Pėrmet
  Dhamo Prifti
  Nasho Prifti
  Pandeli Karajani Leskovik
  Naum Karajani
Leonidha Karajani
  Panajot Koburja
  Nake Bili
  Joti Bili
  Koco Bili
  Jani Bili
  Leon Bili
  Janaq Niko
  Mino Racaqi
  Kosta Guri Libohov
  Mico Xeri
  Kosta Xeri
  Pando Kololi
  Prifti Sopikut
  Valif Rafti  Pak ditė mė pas, njė informacion i pėrafėrt pėrcillet edhe nga Prefektura e Korēės, e cila nėpėrmjet informatave qė kishte mundur tė mblidhte prej njė ushtari tė dorėzuar, informon se grupet e silogjeve vorio-epirote po organizoheshin dhe armatoseshin nė njė fshat pranė Janinės nga Dhespoti Spiridhon. Sipas shkresave tė detajuara dėrguar nga kjo prefekturė, i ashtuquajturi Sotir Menxha nga fshati Zhap i Pėrmetit, kishte dezertuar nga ushtria greke, duke u futur nė Shqipėri nga Leskoviku. Pasi ėshtė marrė nė pyetje nga hetues nė Korēė, Menxha deklaron se njė grup i madh tė arratisurish nė Greqi janė rekrutuar nga silogjet vorio-epirote. Kėta persona kishin nisur krijimin e ēetave, tė cilat do tė synonin sulme tė ndryshme nė territorin shqiptar.

  Strukturat drejtuese tė silogjeve vorio-epirote nisėn punėn nė dy fronte. Teksa grupet e armatosura kishin nisur tė organizoheshin brenda dhe jashtė vendit, elementė tė tjerė grekofonė nisėn tė ushtronin presion kundrejt autoriteteve shtetėrore pėr tė pėrfituar mė shumė tė drejta. Jorgji Bollano ishte njė ndėr iniciatorėt qė kėrkonin ngritjen e himarjotėve nė protesta, kėrkesė kjo qė u refuzua nga paria e vendit.

  Vetėm tri ditė mė pas, Vasil Shahini qė gjendej i internuar nė Lesh, i drejton njė letėr faljeje Ministrisė sė Brendshme, duke pretenduar se ėshtė i pafajshėm dhe se ėshtė dėnuar nė kundėrshtim me ligjet nė fuqi nė atė kohė. Duke hedhur poshtė akuzėn pėr falsifikim dokumentesh, Vasil Shahini nuk harron tė mbrojė edhe elementėt grekofonė, tė cilėt ai i cilėson inteligjentė, me edukatė politike dhe larg tė qenit turbullues tė rendit publik nė Shqipėri.

  Letra e Vasil Shahinit

  Z. Kryetar

  Jam arrestuar mė 3 tetor nė Gjirokastėr e me vendimin tuaj u internova nė Lesh. Internimi pa dyshim ka lidhje me ngritjen e shkollave greke nė Gjirokastėr. Qysh prej 20 vitesh banoj nė kėtė qytet me punė tregtar dhe jetoj me nėnėn time 60-vjeēare. Insistoj nė faktin qė jam i pafajshėm me moral tė lartė e tė pastėr. Krimi i falsifikimit ėshtė i pathemel dhe i pabazė e i pastudiuar mirė. Nuk shoh normale qė me krime imagjinare e supozime s’ėshtė e drejtė qė njerėz tė ndershėm, por shumė tė ndershėm me karakter e moral tė panjollosur tė merrem me pranga a tė shoqėrohem me xhandar shumė herė injorantė e brutalė. Jo z. kryetar grekofonėt pa pėrjashtim nuk vlejnė tė tillė sjellje. Grekofoni nuk ėshtė kryengritės, turbullonjės ose inspirues kundra shtetit. Grekofoni nuk ushqehet nga demagogėt qė tė bėj njė vepėr tė kundraligjshme, por ėshtė nė pozitė qė ta gjykojė vetė. Ka mjaft mjaft inteligjencė e edukatė politike.

  Z. Kryetar

  Si shtetas shqiptar e qytetar i lirė qė interesohet mė mirė nga ēdo tjetėr nėpunės pėr mbarėvajtjen e interesin e vendit ku banon e rron ulėrij nga shpirti, Ju lutem rishikoni vendimin e internimit tim pėr hir tė drejtėsisė.

  Me respekt tė thellė

  Vasil Shahini  Megjithatė nė Himarė, elementėt grekofonė rritėn presionin. Lėvizja e radhės ishte qė tė pengonin fėmijėt e tyre tė shkonin nė shkollė. Kjo lėvizje e organizuar dhe e koordinuar mjaft mirė ku pėrfshihej edhe prifti i fshatit Palasė, kishte pėr synim presionin ndaj qeverisė pėr ta detyruar atė tė hapte shkollat greke. Por gjithēka drejtohej nga persona qė ruheshin rreptėsisht nga organet sekrete tė Ministrisė sė Brendshme, ndėr tė cilėt Tase Pilo, Teo e Jorgji Bollano dhe Filip Konomi. Pėr ta, nėnprefektura Himarė kėrkon internimin.  Vijon nesėr...

  Themelimi i “MAVIT”
  Delegacioni i agjenteve nė Greqi
  Masakra ndaj ēamėve
  Vrasja e Vasil Shahinit dhe zhdukja e Jani Diamantit
  Ardhja nė pushtet e Enver Hoxhės, arrestimet dhe internimet

+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 2 12 I funditI fundit

Tema tė ngjashme

 1. Dosja e FBI: Steve Jobs i droguar, i pandershėm e koprac
  Nga Kliton nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-02-2012, 06:58 PM
 2. Dosja Berlusconi pėrfundon nė Gjykatė
  Nga Erinaa nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 09-02-2011, 07:37 AM
 3. Dosja “Hoxha”, Gjykata e Londrės liron Ilir Kumbaron
  Nga aurel nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-12-2009, 07:33 PM
 4. Shqipėria i kthen borxhin Greqisė
  Nga EMAUS nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-04-2009, 07:46 PM
 5. Kryeministrat e Greqisė me origjinė shqiptare
  Nga kuklla nė forum Historia Boterore
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-03-2008, 10:41 AM