Facebook angazhon gazetarė pėr tė pėrhapur gėnjeshtra rreth Google


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  I Habitur Facebook angazhon gazetarė pėr tė pėrhapur gėnjeshtra rreth Google

  Receta Gatimi


  Facebook fshehurazi kishte angazhuar njė agjensi PR pėr tė pėrhapur gėnjeshtra rreth Google, shkruan Daily Beast. Njė ish-gazetarė i CNBC, Xhim Goldman, i cili tani punon si pėrfaqėsues nė Burson Marsteller kishte tentuar tu shes njė tregim blogerėve dhe gazetarėve pėr Gmail Social Circle, kinse do tė kishte shkelur privatėsin e miliona pėrdoruesve, duke ju premtuar kėshtu blogerėve se nėse hetojnė kėtė tregim do tė publikoheshin nėpėr mediume me mė ndikim.

  Social Circle ėshtė mjet i Google i cili lejon qė Gmail kontaktet tė shohin shokėt e shokėve, si “lidhje sekondare” siē thotė Google, pėrderisa z.Goldman kishte shitur tregimin(gėnjeshtrėn) se ėshtė njė mjet i “dizajnuar pėr shkelje tė drejtpėrdrejt tė marrėveshjes sė Google-s me FTC(angjensi amerikane pėr mbrojtje tė konsumatorėve).”

  Gėnjeshtrat ishin zbuluar kur blogeri Kristofer Sogain kishte publikuar letrėn nė tė cilėn z.Goldman pranon se e paguajn pėr ta pėrhapur kėtė tregim, por pa treguar burimin se kush e paguan atė.

  Interesante, pėrderisa tė gjith kishin bėre me gisht kah Apple dhe Microsoft pėr kėtė gjė, doli tė ishte Facebook kompania e cila kishte paguar z.Goldman. Njė zėdhėnės i rrjetit social “Facebook” tha se kishin punėsuar kėtė ish-gazetarė, sepse besojnė Google ėshė duke bėrė diēka qė po shkel privatėsinė dhe se Google po tenton tė pėrdorė tė dhėnat e Facebook pėr shėrbimin e tyre social.

  Gjithmon i disponueshmi pėr kritika Majkl Arinton nga Techcrunch ka njė koment shum interesant i cili vlerson kėtė veprim tė Facebook si “stupid”, nga i cili mund tė shohim tre gjėra.

  Se Facebook ka frikė nga Google
  Se nėse Facebook sillet si frikacak nė betejė atėherė nuk duhet tu besohet sepse mund tė aktivizojnė ndonjė fushatė frikacakėsh
  Edhe pse kritika ndaj Google ėshtė e sakt, megjithatė nuk ėshtė valide./itshqip

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Edhe facebook keshtu

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pyetje rreth Mesazheve Private ne Facebook
  Nga junisa nė forum Pyetni Ekspertėt e Informatikės
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 10-02-2013, 10:58 AM
 2. Google sjellė mė shumė detaje rreth Google TV
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-10-2010, 08:56 PM
 3. Facebook reagon ndaj shqetėsimeve rreth privatėsisė
  Nga Kliton nė forum Social Networks - Rrjetet Sociale
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 19-05-2010, 02:18 PM
 4. Faqja mashtruese nė Facebook tėrheq rreth 40.000 viktima
  Nga Kliton nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 11-04-2010, 09:43 PM
 5. Paraqiten specifikat rreth Google Netbook
  Nga Kliton nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-12-2009, 07:23 PM