Receta Gatimi

Zgjidhje t shpejta kundr aroms s djerss


+ Prgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 18 prej 18
 1. #1
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Antarsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0

  Zgjidhje t shpejta kundr aroms s djerss

  Me an t katr rregullave t mposhtme do tu mundsoni gjndrave t djerss q ta realizojn funksionin e tyre pa u penguar dhe kjo nuk do t kuptohet me ndjenjn e nuhatjes.
  Uji n form t djerss avullohet n siprfaqe t lkurs dhe n kt mnyr me vete lidh nxehtsin nga rrethi dhe e ftoh organizmin. Mirpo, aroma e pakndshme sht rrjedhoj e baktereve nn sqetull, por jo rrall edhe rrjedhoj e ushqimit q e konsumojm.

  1. sht shum i rndsishm largimi i qimeve nn sqetull, sepse n to vendosen bakteret.

  2. Pas do larjeje, nn sqetull qitni dezodorans ose antiperspirant. M t mir jan ato pa alumin, sepse nuk i mbyllin poret dhe nuk e rregullojn punn e gjndrave.

  3. Kur t ndieni se ju sht lagur sqetulla dhe nuk keni mundsi t laheni, fshijeni me nj leck t njom antibakterore. Ndrkaq, kur t thahet sqetulla, vendosni srish dezodorans.

  4. Q n tesha t mos vrehet lagia nga djerst, nn sqetull vendosni vat q thith djersn dhe q nuk vrehet nn tesha

 2. #2
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Antarsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  4. Q n tesha t mos vrehet lagia nga djerst, nn sqetull vendosni vat q thith djersn dhe q nuk vrehet nn tesha

  (vate) cesht?

 3. #3
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Antarsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  23
  nuk shoh ndonje gje te re te kto keshilla...te gjitha(pervec 4-es ) i bejm ...esht NORMALE !!!

  kjo pika e 4 qenka per ata qe e kan djersen lum ...
  erina vate esht si tip sfungjeri , te cilat gjendeshin dikur ne supet e bluzeve te grave...

 4. #4
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Antarsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  nuk shoh ndonje gje te re te kto keshilla...te gjitha(pervec 4-es ) i bejm ...esht NORMALE !!!

  kjo pika e 4 qenka per ata qe e kan djersen lum ...
  erina vate esht si tip sfungjeri , te cilat gjendeshin dikur ne supet e bluzeve te grave...
  aha se kuptova ket ,,vate,, flm labja , po tjerat desh edhe un te them se nuk jan risi aspak , nje problem till ka shoqja ime nuk di cfar te bej ka perdore cdo lloj dezotorant dhe krema padyshim por aspak nuk kan pase efekte pozitiv,eshte vizitu te dermatologu por prap e kote e shkreta vuna kur te blen ndonje bluz

 5. #5
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Antarsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  23
  ajo shoqja jote mund te bej gjith ato qe the ti..por ndoshta harron kryesoren faree...te lahet _
  me erdhi vjet ne klas nje shoqe..dhe vajta te prezantohesha un ..kur ju afrova harrova dhe emrin tim nga "aroma" e saj .....

 6. #6
  i/e rregjistruar 35% Maska e URTESIA
  Antarsimi
  Mar 2011
  Vendndodhja
  aty ku nuk je ti,,,
  Postime
  675
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  13
  kam pare diku nje njeri, aq shum i pelqente ta nuhas eren e djersve te tij si te ishte ndonje ere shum e mir... ca keq..

 7. #7
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Antarsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  ajo shoqja jote mund te bej gjith ato qe the ti..por ndoshta harron kryesoren faree...te lahet _
  me erdhi vjet ne klas nje shoqe..dhe vajta te prezantohesha un ..kur ju afrova harrova dhe emrin tim nga "aroma" e saj .....
  mir thua se ne shkoll skemi banjo jo labja vertet ka nje problem till ajo! dhe me vjen keq se nuk gjen zgjedhje sado qe mundohet ,nuk i vi aspak arom se cdo here mban deo..... me vete po duket keq se shifet e lagur aty nen sqetulla

 8. #8
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Antarsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  23
  aaa.... epo gjysma e se keqes qe si vin era djersa....epo esht shum e leht zgjidhja e problemit te saj...ja gjeta unnnnn ---> te veshi vetem bluze te zeza

 9. #9
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Antarsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  aaa.... epo gjysma e se keqes qe si vin era djersa....epo esht shum e leht zgjidhja e problemit te saj...ja gjeta unnnnn ---> te veshi vetem bluze te zeza
  hahhah edhe ne te zezen duket , ama sa qef ka te veshe bluza te ngushta, nese ndegjon se ka ndonje kure te lutem me shkruaj do ta dergoj nje maqok per macen per shoqerim

 10. #10
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Antarsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga URTESIA Lexo postimin
  kam pare diku nje njeri, aq shum i pelqente ta nuhas eren e djersve te tij si te ishte ndonje ere shum e mir... ca keq..
  [uaaaaaa urtesia ca thua moj/

 11. #11
  i/e rregjistruar 35% Maska e URTESIA
  Antarsimi
  Mar 2011
  Vendndodhja
  aty ku nuk je ti,,,
  Postime
  675
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  13
  po moj e vertet esht kjo un e kam pare.. ty te duket e quditshme, kjo por mua jo e e kam pare disa her

 12. #12
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Antarsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  te besoj urtesia , por shum interesant si i duekt arom e mir ajo e nen sqetullave se !

 13. #13
  i/e rregjistruar 35% Maska e URTESIA
  Antarsimi
  Mar 2011
  Vendndodhja
  aty ku nuk je ti,,,
  Postime
  675
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  13
  eeee ashtu i duket atij as un s'mund ta kuptoj kte...

 14. #14
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Antarsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  23
  Moj erina , ca i ke kto qe me thua ee...macen e kam mace per shpi un ..nuk esht juni rrugace

 15. #15
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Antarsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  23
  ktu ke ca info te tjera erina...shpresoj qe ajo te ket durimin ti lexoj ...qe te titulli me peri pershtypje


  Djersitja e teprt, sinjal alarmi pr smundje t tjera  Djersitja e teprt, tipike pr stinn e nxeht, prve nj problemi estetik mund t shkaktoj nj smundje t vrtet.
  Pr mjekt dermatolog, djersitja e teprt, prve se nj smundje e lindur, mund t jet sinjal alarmi pr rregullime endokrine, prfshir ktu smundjet e tiroides, smundjen e diabetit, por deri dhe te smundjet malinje. Pr kt mjekt shpjegojn se kur smundja e djersitjes mund t quhet e teprt dhe si mund t trajtohet ky problem. Hiperhidrozis (djersitja e shtuar) sht nj smundje q karakterizohet nga sasia e shtuar e djersitjes fiziologjike t nevojshme pr t ruajtur ekuilibrin termik t organizmit.
  Djersitja
  Djersitja e trupit luan nj rol t rndsishm n ruajtjen e temperaturs s trupit, proces ky q arrijm ta kuptojm t gjith, sidomos gjat muajve t nxeht t vitit. Megjithat ende nuk sht vendosur ende nj prkufizim standard i djersitjes s shtuar. Sasia e prodhimit t djerss n studime sht vendosur n kufij normal prcaktuar m pak s 1mL/m/min deri n prodhimin e m pak se 100 mg t djersitjes n nj aksile (sqetulle) brenda 5 minutave, ose m pak se 50 mg brenda 1 minute. Sipas mjekve, kritika thelbsore e matjes s ktyre parametrave sht fakti q nuk sht marr parasysh siprfaqja e zons. Si rrjedhim, njerz m t vegjl mund t jen nn kt prllogaritje sasiore n nj koh q vuajn nga djersitja e shtuar. Pr qllime praktike do sasi e djersitjes q ndrhyn me aktivitetet e jets s prditshme, mund t prkufizohet e t shihet si hiperhidrozis. Simptomat e djersitjes s shtuar zakonisht fillojn n adoleshenc, por mund t vrehen dhe m hert. Megjithat mosha mesatare e fillimit t hiperhidrozs t sqetullave sht 19 vje dhe 13 vje pr hiperhidrozn e shuplakave. Si sht vrejtur n nj studim, n disa pacient prodhimi i djerss mund t jet i shtuar rreth 40 her mbi vlerat normale t 1 mL/m/min. Pacientt paraqiten zakonisht me djersitjen e nj ose m shum pjesve anatomike, si jan sqetullat (aksilat), pllmbt e duarve dhe kmbt, ose fytyra.
  Shfaqja
  Hiperhidrozis ndahet n hiperhidrozis parsore ose idiopatike dhe dytsore, n varsi t shkaqeve t ndryshme. Ky klasifikim mund t kategorizohet m tej duke iu referuar paraqitjes klinike si hiperhidrozis e gjeneralizuar e tr trupit ose fokale (e kufizuar). Hiperhidroza parsore ose idiopatike sht zakonisht e kufizuar dhe haset n aksila (sqetulla), pllmbt e duarve ose t kmbve dhe fytyr. Hiperhidroza dytsore mund t jet e lokalizuar ose e prgjithshme (gjenerale) duke prekur tr trupin. Hiperhidrozis dytsore, si e parashtron dhe vet emri, shkaktohet si rezultat i nj sr shkaqesh dytsore. Kto shkaqe dytsore mund t prfshijn disa gjendje mjeksore, medikamentet, ose prgjigjet e ekzagjeruara fiziologjike ndaj nxehtsis, lagshtirs ose aktivitetit fizik. Hiperhidroza e prgjithshme dytsore vrehet n patologji t ndryshme si jan: rregullimet endokrine, prfshir ktu smundjet e tiroides, smundjen e diabetit, infeksionet akute ose kronike, smundjet malinje dhe smundjet e shoqruara me rregullime t mdha t sistemit simpatik si: shoku kardiovaskular, pamjaftueshmria respiratore dhe varsia nga alkooli dhe droga. Hiperhidroza dytsore mund t paraqitet gjithashtu si hiperhidrozis e lokalizuar. Hiperhidroza dytsore e paraqitur n mnyr lokale lidhet n m t shumtn e rasteve me dmtimet neurologjike. Trajtimi i ksaj smundjeje mund t jet: lokal, oral, kirurgjikal ose jokirurgjikal. donjra nga kto mnyra trajtimi sht e ndryshme n varsi t indikacioneve, efikasitetit terapeutik, kohzgjatjes t veprimit, efekteve ansore dhe kostos s terapis. Megjithat trajtimi i hiperhidrozs krkon q t jet nj trajtim i individualizuar n varsi t gjendjes klinike dhe n bashkbisedim me pacientin n varsi t preferencave t tyre.
  Trajtimi
  Djersitja sht nj dukuri normale gjat motit t nxeht, sht nj proces natyror dhe sht e pamundur t ndrpritet. Por, aromat e pakndshme mund t eliminohen me lehtsi. Vet djersa nuk kundrmon, por bakteret t cilat krijohen n vendet e djersitura, jan ata t cilat n kontakt me ajrin lshojn er t pakndshme.
  Depilimi
  Pr kt arsye, depilimi ose heqja e qimeve n vendet q djersiten, sht hapi i par n luft ndaj errave t pakndshme. Largimi i qimeve pengon mbajtjen e djerss dhe ndryshimin e prbrjes s saj kimike.
  Pastrimi
  Pastrimi i rregullt, disa her n dit, po ashtu ndihmon shum, por uji duhet t jet i vakt, pasi q flladitja e siprfaqes s lkurs, krijon efekt t kundrt. Nse bni dush me uj t ftoht, trupi tenton ta rikthej sa m shpejt temperaturn, nxehet dhe ather srish filloni t djersiteni.
  Deodorantet
  Deodorantet sht mir t prdoren pas pastrimit, ndrsa shmangni parfumet e rnda, sidomos gjat ditve t nxehta t vers.

  Disa nga shkaqet e djersitjes
  Hiperhidrozis e prgjithshme
  Shkaqe neurologjike
  Smundja parkinson
  Dmtim i kordave spinale
  Aksidente cerebrovaskulare
  Shkaqe endokrine
  Hipertiroidizm
  Hiperpituitarizm
  Diabet
  Menopauza
  Shtatznia
  Sindrom karcinoide
  Hiperhidrozis dytsore
  Infeksione
  Shkaqe kardiovaskulare
  Shok
  Pamjaftueshmri kardiake
  Pamjaftueshmri respiratore
  Medikamente
  Shkaqe toksike
  Alkoolizmi
  Abuzim me substancat
  Shkaqe malinje

 16. #16
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Antarsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  23

  Si ta shmangni djersitjen?  Djersitja bhet shpesh e bezdisshme, por pr ta shmangur pihet nj shurup i prgatitur me hudhra t shtypura. Ky shurup pihet n mbrmje, rreth 2-3 lug gjelle. Mund ta pengojm me sukses djersitjen natn nse lkurn e trupit e freskojm me lng molle. Ndrsa djersitja e kmbve evitohet me ann e patateve, t cilat pasi shtypen lihen t thahen. Masa e that vendoset n nj pecet dhe lihet pr 24 or.
  Vapa e vers dhe ushtrimet energjike shkaktojn djersitje, por studimet e kohve t fundit, sugjerojn se djersa mund t shkaktohet nga nj faktor tjetr q nuk ka lidhje me temperaturn e lart. Studiuesit japonez mendojn se receptort e muskujve q ndiejn lvizjet ndikojn n djersitje. Shkenctart nga Hong Kongu kan ndrtuar nj robot, i cili lviz dhe djersitet. Fjala sht pr nj robot q u sht dedikuar dizajneve t rrobave. Ai shrben pr modelet e reja q prdoren pr kushte ekstreme. Ky robot u quajt Walter dhe kushton 13.000 dollar, kurse djersitja stimulohet nprmjet vrimave npr trup nga del lngu.

 17. #17
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Antarsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  28
  Si te shmangim mer nje anti djers

 18. #18
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Antarsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Falminderit shum labja e bera cop e ja dergova ne emaili mbasi nuk preton ta lexoj .

+ Prgjigju tek Diskutimi

Tema t ngjashme

 1. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 30-05-2013, 04:25 PM
 2. Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 11-04-2013, 01:20 AM
 3. Ndihme - Rrahje te shpejta zemre
  Nga inxhinieri21 n forum Trupi dhe Shndeti
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 02-11-2009, 11:27 AM
 4. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-08-2009, 07:58 PM
 5. Nje program per lidhjet e shpejta HotKey
  Nga ReniX n forum Software - Programe pr Kompjuter
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-04-2008, 06:03 PM