Kur ishte nė treg vetėm Internet Explorer 6 dhe Firefox, ishte ēudi po qė se pėrdorej termi shfletuesi i Mozilla’s. Mė pas doli Google Chrome me tabs tė saj, dhe befasisht Firefox mė nuk tingėllonte aq bukur.
Mozilla qėndroi heshtur dhe vėri nė funksion, tabs edhe pėr shfletuesin e saj. Por nė momentin kur laptopėt me Chrome OS janė afėr paraqitjes nė treg, Mozilla shpalosi Webian Shell, njė ndėrfaqe mė tė vogėl dhe mė tė thjeshtė pėr shfletim tė uebit.

Mos prisni tė njėjtin funksionalitet sikurse ai qė e ofron Webian Shell i Chrome. Ka disa dallime kyēe mes kėtyre dy sistemeve operative. Nė vend tė qenit sistem i plotė operativ, ueb faqja Webian SHell e quan softuerin “Njė shfletues Full Screen pėr pajisje qė nuk kanė nevojė pėr njė desktop. “Versioni 0.1 ėshtė njė prototip shumė i thjeshtė qė qėndron sipėr sistemit tuaj operativ ekzistues. Ekipi i Mozilla Labs, i udhėhequr nga Ben Francis, shpresojnė tė tregojnė idetė e tyre dhe tė tėrheqin disa tė dhėna prej komuniteti pas kėtij debutimi.

Ju mund tė shkarkoni Webian Shell, edhe pse ende ėshtė nė fazėn e hershme tė pėrpunimit – qė do tė thotė se nuk ofron asgjė tjetėr pėrveē se njė shfletues, njė orė dhe njė desktop bazė. Programi me kod tė hapur bazohet nė projektin Chromeless dhe ėshtė shkruar tėrėsisht me teknologjitė standarde tė uebit si HTML, CSS dhe Javascript. Njė prej principeve tė kėtij projekti ėshtė tė promovohen standardet e hapura tė uebit pėrmes teknologjisė pronėsore (proprietary). Por a mund tė jetė kjo njė ndryshim prej natyrės sė muratuar tė Chrome OS, qė kėrkon Google ID pėr startim? /pcworldalbanian