Receta Gatimi

Libri mė i madh nė Botė


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 5 prej 5
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24

  Thumbs up Libri mė i madh nė Botė

  esportskosova.net.jpg

  “Libri Gjigant” pėrmban mbi 150.000 fjalė, tė cilat, nė varėsi tė kategorisė leksiko-gramatikore sė cilės i pėrkasin, arrijnė nė mbi 4.000.000 forma fjalėsh. Megjithatė, ėshtė vendosur qė libri tė ketė vetėm fjalė tė pėrzgjedhura me njė kriter mė tė rreptė, qė tė plotėsohet pėrafėrsisht sasia pėr printim: 8000 faqe, 180 cm x 110 cm x 60 cm. Saktėsia gjuhėsore e kėtij libri ėshtė maksimale dhe pothuajse pa gabime.

  Me njė punė tė palodhshme shkencore mė shumė se dhjetėvjeēare, tė bazuar nė parimet e gjuhėsisė kompjuterike bashkėkohore, ėshtė krijuar korpusi i plotė i pasurisė mė tė madhe gjuhėsore tė kombit shqiptar. Ky korpus nė formė elektronike ėshtė i veēantė pėr shumėēka: lehtėsisht i pėrdorshėm, lehtėsisht i pėrmirėsueshėm, i mbikėqyrur dhe nė pėrparim e zhvillim tė vazhdueshėm, i lehtė pėr t’iu qasur nga ēdo shqiptar dhe nga ēdo cep i botės. Ky ėshtė realizim mbarėkombėtar nė dobi tė tė gjithė shqiptarėve.

  Lėnda e librit pėrbėn njė krijimtari shkencore gjuhėsore tė mirėfilltė dhe botimi nė formė libri, do ta vendoste shkencėn shqiptare nė Librin e Rekordeve Botėrore Guinness (sipas informatave tona, libri mė i madh pėr momentin ėshtė 4000 faqe tė zakonshme tė njė libri, ndėrsa libri ynė do tė arrinte 8000 faqe me formatin rreth 2 metra x 1 metėr (pėrmasat e sakta tek pėrshkrimi).Pėr tė sensibilizuar opinionin dhe pėr tė shtuar dashurinė pėr gjuhėn shqipe, libri do tė udhėtojė nėpėr ēdo shkollė shqiptare dhe do tė ngjallė kėrshėrinė pėr tė gjithė studentėt, nxėnėsit, gjuhėtarėt, letrarėt, shkrimtarėt, shkencėtarėt dhe tė gjithė qytetarėt shqiptarė.

  Pėr herė tė parė gjatė tėrė historisė janė pasqyruar thuajse tė gjitha fjalėt e gjuhės shqipe nė tė gjitha format e mundshme tė tyre, duke u zgjedhuar ēdo folje, duke u lakuar ēdo emėr, ēdo mbiemėr, ēdo pėremėr etj.

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  34
  Me behet qefi qe kemi diēka te bukur per rekord!

 3. #3
  Postues Nderi 45% Maska e ulkina
  Anėtarėsimi
  Oct 2010
  Vendndodhja
  fier albania
  Postime
  2,657
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  14
  WOWWWWWWWWWWW ^_____________^ sa mir

 4. #4
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  26
  Sa mir paskemi dhe nje nje rekord

 5. #5
  i/e rregjistruar 35% Maska e albanianboy
  Anėtarėsimi
  May 2011
  Vendndodhja
  Nė mendjen tėnde!
  Postime
  776
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  hoho.. qenka sa un ne kemb.. madje edhe per te fjetur ne te

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Ja televizori me i madh nė botė!
  Nga Erinaa nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 26-01-2013, 09:23 PM
 2. Krokodili mė i madh nė botė
  Nga vaaldr1n nė forum Flora dhe Fauna
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 16-07-2012, 05:39 PM
 3. Foto: Lepuri me i madh ne bote
  Nga URTESIA nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 30-05-2011, 10:58 PM
 4. Akuariumi me i madh ne Bote
  Nga djalikeq nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 24-05-2009, 07:29 PM
 5. Televizori me i madh ne bote
  Nga Altin111 nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-02-2008, 08:38 AM