Lėvizjet dhe gjestet


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 8 prej 8
 1. #1
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20

  Thumbs up Lėvizjet dhe gjestet

  Receta Gatimi

  Sytė, tiparet e fytyrės, si dhe ēdo pozicion i trupit shprehin ndjenjat dhe personalitetin tonė.
  Sot gjestet shoqėrojnė shpeshherė fjalėt qė themi, duke e forcuar ose zbutur kuptimin e tyre. Edhe pse, nga njėri shekull nė tjetrin, qėndrimi i trupit e ka humbur paksa vlerėn e vet simbolike, pėrsėri ai ėshtė i rėndėsishėm pėr opinionin qė tė tjerėt mund tė krijojnė pėr ne qė nė takimin e parė. Disa nuk dinė, tė tjerėve u janė bėrė zakon qėndrime jo tė hijshme, mirėpo, tė gjithė, me pak vėmendje, mund tė mėsojnė e tė korrigjohen.

  Qėndrimi
  Mėnyra si rrimė, si uleni, si ecni ėshtė tepėr domethėnėse.
  Thonė qė pamja tė gėnjen. Megjithatė ajo ėshtė pėrshtypja e parė qė krijohet te bashkėbiseduesi ynė sapo takohemi me tė. Nuk bėhet fjalė kėtu tė shtireni, tė mbajmė qėndrime stereotipe, por tė reflektoj mė sa mė pozitivisht personalitetin tonė.
  Mos e mbani kurrizin tė kėrrusur dhe krahėt tė lėshuar. Kurrizi duhet mbajtur drejt, barku i futur. Fjala "rri drejt", qė e dėgjonim shpesh tė na e thoshin kur ishim fėmijė, ėshtė gjithmonė e vlefshme.

  Si tė rrimė nė kėmbė?

  PO
  JO


  Si tė rrimė ulur?

  PO  JO


  Ecja
  Mund tė ecet shpejt, por pa i pėrplasur takat e pa i tundur fort krahėt, sikurse nuk duhet ecur duke i tėrhequr kėmbėt zvarrė. Pėr tė patur njė ecje tė bukur, pėrshtatini hapat me trupin, mbajeni trupin drejt e jo si tė ngurtėsuar.

  Si tė japėsh dorėn
  Kur takon dikė, kontakti i parė fizik ėshtė dhėnia e dorės, e cila ka shumė rėndėsi pėr pėrshtypjen qė lė te tjetri. Ėshtė kėnaqėsi kur i jep dorėn tjetrit me sinqeritet e siguri:
  - asnjėherė mos jepni vetėm majat e gishtave;
  - si burrat, dhe gratė, e heqin dorezėn kur japin dorėn. Si rregull njė burrė duhet t'i thotė njė gruaje tė mos e heqė. Nuk duhet lėnė tjetri tė presė me dorėn shtrirė sa tė hiqni dorezėn; nė kėtė rast mė mirė mos e hiqni fare...;
  - nė rrugė nuk i shtrėngohet dora personit qė e takon pėr herė tė parė, por pėrshėndetet me kokė duke buzėqeshur.

  Puthja
  Gjithmonė duhet tė tregojė njėfarė intimiteti; nėse pranohet qė njė fėmijė mund t'ia zgjasė faqen tė gjithėve kur i takon, edhe tė panjohurve, pasi mbush tė njėzetat mund tė puthet vetėm me ata qė ka krijuar marrėdhėnie miqėsore.
  Jepet nga njė puthje nė secilėn faqe. Nuk ėshtė nevoja ta puthni tjetrin tri-katėr herė nė njė faqe pėr t'i treguar se sa e doni, edhe pse disa e kanė si zakon krahinor.

  Vėshtrimi
  Thonė se ėshtė "pasqyra e shpirtit" dhe mesazheri i fshehtė i ndjenjave tona ...
  - duhet tė jetė i sinqertė: kur flisni me dikė duhet ta shihni atė dhe jo tė rrotulloni sytė e ta shėtisni vėshtrimin andej-kėtej;
  - nuk duhet tė vėshtroni ngultas dikė dhe t'i hidhni vėshtrime nga lart-poshtė, as tė fiksoni pjesė tė trupit, pasi do ta vini nė vėshtirėsi e ndoshta do tė mendojė: ‘Mos kam ndonjė njollė nė kravatė?’, ‘mos do tė mė vjedhė unazėn?’; ‘mos ėshtė ndonjė maniak?’
  - mos vėshtroni tinėz dikė;
  - mos bėni shenja me sy, tė cilat mund tė keqinterpretohen.

  Buzėqeshja
  Ajo e ndrit fytyrėn dhe i shoqėron aq mirė fjalėt, saqė dallohet edhe nė telefon. Ju mund tė pėrfitoni, por edhe tė abuzoni me tė, mjafton qė tė jetė e sinqertė.
  Ndėrsa e qeshura tallėse, ironike ėshtė njė armė, nga pėrdorimi i sė cilės duhet tė hiqni dorė.

  Gjeste tė pahijshme
  Disa prej tyre janė tė vullnetshme dhe tė pafalshme:
  - kėrcėnuese: tundja e gishtit ose drejtimi i grushtit;
  - pėrbuzėse: vėshtrimi krenar apo ngritja e supeve;
  - vulgare: kur godet lehtė faqen ose tėmthat; - tė dhunshme: goditja me kėmbė e mobilieve, hedhja e objekteve pėrtokė, dhe, mė keq, nė drejtim tė njerėzve;
  - tė turpshme: tė gjitha gjestet me kuptime seksuale.

  Disa mani tė papėlqyeshme
  Gjeste tė tjera janė tė pavullnetshme qė njė sy kritik mund t'i vėrė re; me pak kujdes mund tė korrigjohen fare mirė.
  Tė tilla janė:
  - tė prekėsh papushim njė monedhė nė xhep;
  - tė bėsh gjeste kur flet;
  - tė prekėsh herė pas here bashkėbiseduesin;
  - tė godasėsh lehtė me gisht cepin e tavolinės ose krahėt e kolltukut;
  - tė tundėsh kėmbėt;
  - tė tundesh nė karrige;
  - tė hash thonjtė;
  - tė hash ēamēakėz;
  - tė kruhesh;
  - tė rregullosh tė brendshmet;
  - tė kruash hundėt ...

 2. #2
  Postues Nderi 45% Maska e ulkina
  Anėtarėsimi
  Oct 2010
  Vendndodhja
  fier albania
  Postime
  2,657
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  12
  bohhh ndo1her ne marr dhe pozicionin e gabuar kur lodhem ....

 3. #3
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20
  jo moj motra , kto keshilla me duken per mbretrit e princeshat mua
  un rri si te me vij

 4. #4
  Postues Nderi 45% Maska e ulkina
  Anėtarėsimi
  Oct 2010
  Vendndodhja
  fier albania
  Postime
  2,657
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  12
  hahaha tamam per ata jan se ne nuk ua vem veshin fare

 5. #5
  The World Anėtar Nderi Maska e Erdi
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  n'Toke
  Postime
  1,229
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  2
  Reputacioni
  13
  Une rrij si e ndjej veten mire, perndryshe keshilla te mira thnx Labjaaaaaaaaaaa

 6. #6
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Rri dhe shtrir ti ska lidhje

 7. #7
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  17
  Shume te verteta keto...edhe gjestet mund te flasin pa dyshim per karakterin tone!

 8. #8
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  un zakonisht kur ulem dikund rri sikur ky:  dhe keto keshillat edhe Mbreti e zor qe i zbaton...

  flm labe

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Gjestet, ndjenjat dhe mendimet e meshkujve
  Nga labja nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 06-03-2012, 06:51 PM
 2. Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 16-05-2011, 09:42 PM
 3. Merkato: Levizjet e Lojtareve
  Nga Kliton nė forum Kampionate Evropian
  Pėrgjigje: 97
  Postimi i Fundit: 02-09-2009, 10:25 AM