Receta Gatimi

Duhani vret vėrtet


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  30

  Post Duhani vret vėrtet  Edhe pse nė paketat e cigareve konsumatorėt paralajmėrohet pėr rrezikun qė paraqet pirja e duhanit, duket se ata qe e pėrdorin nuk i lexojnė. Organizata Boterore e Shėndetesisė publikon shifrat e vdekshmerise qe kane ardhur si pasoje e pėrdorimit tė duhanit.

  Duke iu referuar shifrave te vitit 2009, sipas INSTAT, nė Shqipėri vdesin cdo vit rreth 14 880 persona dhe rreth 3000 persona kane shkak kryesor duhanpirjen. Koordinatori i projekteve per duhanin ne Institutin e Shendetiti Publik, Roland Shuperka specifikon shifrat e vdekshmerise per personat qe kane humbur jeten nga kanceri i shkaktuar per shkak te duhani dhe te atyre personave qe kane humbur jeten nga probleme kardio-vaskulare por si shkak kryesor kane pasur serish duhanpirjen.

  Sipas studimeve te kryera ne Shqiperi numerohen gjithesj 950 mije duhan pires, ku 680 mije llogariten meshkuj dhe 220 mije te tjere jane femra.Vetem ne nje vit shpenzohen rreth 550 milion dollare nga shqiptaret per te blere duhanit. Nje ligj i mioratuar dy vjet me pare per te ndaluar perdorimin e duhanit ne mjediset publike, si menyre per te ndikuar ne kufizimin e perdorimit te duhanit, deshtoi se zbatuari.

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  29
  Te vret the ...

 3. #3
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga MAJDI Lexo postimin
  Te vret the ...
  po dhe nuk ke shpetim nese te merr ne shenjester

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Femijet qe vertet ju i keni te tuaj por vertet
  Nga aliu nė forum Vogėlushėt Shqiptarė
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 19-02-2012, 01:49 PM
 2. C'ėshtė Duhani ?
  Nga vaaldr1n nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-05-2011, 03:23 PM
 3. E Vertet apo JO!
  Nga Erdi nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 12-02-2011, 05:06 PM
 4. Duhani pasiv vret 600 mijė persona nė vit
  Nga gjendar nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 27-11-2010, 12:53 PM