Google+ pėr shumėkėnd po tingėllon si njė klub i djemve, por sipas parashikimeve tė fundit numri i fermave qė po pėrdorin rrjetin e ri social tė Google po rritet.

Gjatė kėsaj jave, Paul Allen prej FamilyLink dhe Ancestry.com tha se njė e treta e pėrdoruesve tė Google+ janė femra. Kjo paraqet njė rezultat tė mirė krahasuar me supozimet e mėhershme qė theksonin se vetėm ¼ e pėrdoruesve tė kėtij rrjeti janė femra. Allen gjithashtu me saktėsi parashikoi se Google+ 10 milion pėrdoruesit e Google.

“Posteri i 18 meshkujve nė njė vaskė qė ka qarkulluar gjatė javės sė kaluar nuk reflekton realitetin e asaj se ēka po ndodh nė Google+” shkroi Allen. Por edhe pse shifrat e Allen janė tė sakta pėrqindja e pėrdoruesve tė Google+ qė janė femra ėshtė ende prapa pėrqindjes sė pėrdoruesve femra qė janė nėpėr rrjetet tjera sociale.


Nė Twitter 64% janė pėrdoruesve femra, ndėrsa nė Facebook pėrqindja e tyre sillet rreth 58%. Vetėm Liknedin ka shumicėn e meshkujve, dhe vetėm 37% e pėrdoruesve tė kėtij rrjeti janė femra.

Sipas njė ankete Google+ prej fillimi ėshtė dominuar nga ekspertė tė industrisė sė teknologjisė dhe nė veēanti prej inxhinierėve. Por rrjeti social gradualisht ėshtė zgjeruar drejt mė shumė miqve dhe familjeve, si rrjedhojė e ftesave dhe pėr shkak tė kėsaj ėshtė rritur edhe numri i pėrdoruesve femra.

Faqja “Women of G+” ėshtė paraqitur nė skenė dhe ka deklaruar se “33% e pėrdoruesve tė Google+ janė femra dhe 100% prej tyre janė tė mahnitshme”. /pcworldalbanian