Kompjuterėt personalė po dalin jashtė mode


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  K.O Kompjuterėt personalė po dalin jashtė mode

  Receta Gatimi


  Sipas Kryeshefit Teknologjik pėr IBM nė Lindjen e Mesme dhe Afrikė, Mark Dean, kompjuterėt personalė janė “duke shkuar rrugės sė tubit tė vakumit, makinave tė shkrimit, inēizimeve vinyl, poēave CRT dhe inkandashentė.”

  Shkruaja nė njė postim nė blog nė pėrvjetorin e 30-tė tė kompjuterit tė parė personal tė IBM, Dean flet se si ai ndihmoi nė dizajnimin e kompjuterit tė parė personal. “Unė nuk mendoj qė do tė jetoj aq gjatė qė tė dėshmoj rėnien e tij”, por thotė qė PC-tė janė “jo mė nė fazėn udhėheqėse tė informatikės”.

  Kjo rėnie, sipas Dean, nuk ėshtė pėr shkak tė ndonjė pajisje tjetėr, por nga roli i ri i kompjuterėve qė janė duke u pėrdorur nga pėrdoruesit. Dean shkruan qė “nisma ndriēon jo nė pajisje, por nė hapėsirėn sociale nė mes tė tyre, ku njerėzit dhe idetė takohen dhe lidhen. Dihet qė informatika mund tė ketė ndikimin mė tė fuqishėm nė ekonomi, shoqėri dhe jetėrat e njerėzve.”

  IBM filloi me modelin e kompjuterit 5150 mė 12 gusht 1981. Suksesi i 5150 dhe kompjuterėve tė ardhshėm tė IBM ndihmoi nė zhvillimin harduerik tė edhe ndėrmarrjeve tė tjera qė kishin tė bėnin me sistemet kompjuterikė tė IBM-it. Ju mund tė lexoni mė tepėr se ēfarė ka thėnė Mark Dean pėr historinė dhe tė ardhmen e mundshme tė kompjuterėve personalė duke klikuar kėtu./

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Mendoj se Laptop-et po dalin jasht mode duke u zevendesuar me Tablet!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. IBM tregon kompjuterėt e 5 viteve tė ardhshme (video)
  Nga vaaldr1n nė forum Hardware, Gadget, Elektronikė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-12-2012, 08:50 PM
 2. Nga 1 marsi Pasaportat jobiometrike dalin jashte perdorimit
  Nga Al Capone nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 05-02-2012, 05:52 PM
 3. Kompjuterėt e ardhshėm do tė startojnė shumė mė shpejtė
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-10-2010, 11:40 PM
 4. Hakerėt shfrytėzojnė Twitter pėr tė kontrolluar kompjuterėt
  Nga Kliton nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-08-2009, 09:51 AM