Receta Gatimi

Disa keshilla per te qene prinder sa me te mire


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  21

  Thumbs up Disa keshilla per te qene prinder sa me te mire

  Per te rritur femije te lumtur dhe te shendetshem perdorimi i stilit demokratik te prinderimit eshte menyra me e mire. Per te arritur ne kete praktike mund te perdorni menyrat e meposhtme:

  1. Shpreheni dashurine per femijet tuaj. Perqafojini dhe puthini cdo dite.
  2. Degjojini femijet kur flasin, ne menyre qe ata te ndihen te rendesishem per ju dhe te zhvillojne pavarsine e te menduarit.

  3. Shpenzoni kohe duke iu shpjeguar femijve arsyet per nje rregull te caktuar dhe pasojat e mos zbatimit te rregullit mbi mireqenien e femijes ose te tjereve

  Kur femija juaj ben gabim mos i thoni "Djali i Keq" po shpjegojini se cfare ka bere gabim. Pershembull, nese femija juaj kalon rrugen pa marre leje, mund ti thoni: "Po te kalosh rrugen pa kontrolluar a ka makina apo jo, mund te lendohesh." Me pas tregoji femijes se cfare duhet te beje. "Rruga kalohet mbasi te kemi pare nga te dyja drejtimet nese ka makina"

  4. Lavderojeni sjelljen e mire te femijes suaj dhe perforcojeni ate ne menyre qe femijet ta duan ta perserisin ate sa me shpesh.

  5. Vendosni rregull ne jeten e femijve tuaj duke percaktuar orare te qarta per te ngrenin, gjumin dhe aktivitete te tjera.

  6. Jini konsistent ne zbatimin e rregullave te cilat duhen te jene sa me te qarta per femijet. Keto rregulla duhen perforcuar ne menyre te vazhdueshme nga te gjithe pjesetaret e familjes, perfshire nenen,babain, gjyshin, gjyshen, motrat e vellezerit.

  7. Shpenzoni kohe me femijet tuaj dhe ndermerrni aktivitete te ndryshme si te lexoni nje liber, te luani apo te dilni shetitje.Mos harroni se femijet shpesh sillen keq per te terhequr vemendjen tuaj.

  8. Kujdesuni per veten tuaj.Mos harroni se te jesh prind nuk eshte e lehte dhe se juve ju duhet kohe dhe mundesi per te qene mire vete.Nje dite ne jave lerjani femijet dikujt te besuar dhe beni nje aktivitet qe ju pelqen dhe ju ben te ndiheni mire.

 2. #2
  i/e rregjistruar Maska e irma se
  Anėtarėsimi
  Mar 2013
  Postime
  1
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  shume e bukur kjo!

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  33
  Me keto keshilla duket sikur po e perkedhel pak si teper!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Windows: Probleme me USB ? Ja disa keshilla
  Nga vaaldr1n nė forum Guida, Kėshilla dhe truke
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 12-01-2013, 04:57 PM
 2. 17 keshilla sa per te qene joshese dhe perfekte
  Nga erinda nė forum Life Style
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 06-04-2012, 10:00 PM
 3. Disa kėshilla pėr jetėn..!!
  Nga Enkelejda_24 nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 15-08-2010, 02:28 PM
 4. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-03-2009, 02:29 PM
 5. Disa kėshilla pėr shėndetin !!
  Nga burim_zh nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-06-2008, 09:02 PM