Receta Gatimi

Ēokollata e zezė mbron nga rrezet UV


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24

  Thumbs up Ēokollata e zezė mbron nga rrezet UV


  Adhuruesit e ēokollatės do t’i kėnaqė njė fakt qė deri tash ka qenė i panjohur e ky ėshtė se kjo ēokollatė ndihmon nė mbrojtje nga rrezet e dėmshme diellore UV, pohojnė shkencėtarė kanadezė.

  Pėr ēokollatėn e zezė, me pėrbėrje tė madhe tė kakaos tashmė dihej se ėshtė e mirė kundėr tensionit tė lartė tė gjakut, mirėpo grupi i shkencėtarėve nga Keuebeku i Kanadasė tashti vlerėson se antioksidantėt e fuqishėm “polifenolet”, qė i pėrmban ēokollata e zezė mund tė jenė njė prej faktorėve mė efikas nė mbrojtje nga rrezet ultravjollce tė diellit.

  Shkencėtarė konstatuan se “polifenolet” nė kėtė lloj ēokollate, ku kakao ėshtė e pranishme me pėrqindje prej 60-85, pėrmirėson mikroqarkullimin e lėkurės, gjė qė mund tė pėrmirėsojė strukturėn e saj.

  Megjithėkėtė, tėrheqin vėrejtjen shkencėtarėt, ēokollata e zezė nuk mund tė zėvendėsojė kremin mbrojtės nga dielli, or mund tė shėrbejė vetėm si mjet plotėsues nė mbrojtje nga rrezet e dėmshme diellore.

 2. #2
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  21
  mbron nga rrezet uv , po hap 100 probleme te tj
  rrudhosje
  shendoshje
  prishje te dhembve
  prishje te lekures
  diabet
  etj etj etj

  si kam qef cokollatat !!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Ēokollata, superushqim qė i shėrben shėndetit
  Nga BerTaa nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 07-10-2013, 02:36 PM
 2. Ēokollata pėr bukurinė tuaj
  Nga Erinaa nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 12-02-2013, 08:39 PM
 3. Ēokollata e mirė pėr zemrėn, por e dėmshme pėr kockat
  Nga ema_d nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 28-03-2012, 04:56 PM
 4. Kulla e Ajfelit nga ēokollata 3.65 metra e lartė
  Nga aurel nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 18-03-2010, 04:54 AM
 5. Ēokollata ndihmon pacientėt me sulme nė zemėr
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 19-08-2009, 01:23 PM