Receta Gatimi

Stresi vėrtet shkakton thinjat


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 7 prej 7
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  27

  Unhappy Stresi vėrtet shkakton thinjat


  Kur kemi vėshtirėsi nė jetė dhe kur jemi mjaft tė ekspozuar ndaj stresit, kimikate tė caktuara aktivizohen nė trupin tonė dhe dėmtojnė ADN-nė, gjė kjo qė na bėn tė dukemi mė tė vjetėr dhe rrit rrezikun nga sėmundjet e ndryshme.


  Minjve tė cilėve u ėshtė injektuar bashkėdyzimi i ngjashėm me adrenalinėn pėr tė shkaktuar stresin, u ėshtė reduktuar sasia e proteinės qė na mban tė shėndetshėm ashtu qė na i mbron qelizat nga zhvillimi i anomalive.

  Prof. Robert Lefkowitz nga Universiteti Duke shpjegon: “Kjo mund tė na japė shpjegim tė arsyeshėm se si stresi kronik mund tė sjellė deri te kushtet dhe ērregullime tė ndryshme njerėzore, qė fillojnė nga ato kozmetike, siē ėshtė floku i thinjur e deri te sėmundjet malinje tė rrezikshme pėr jetė.”

  Hulumtuesit nė eksperimente kanė zbuluar mekanizmin molekular pėrmes tė cilit vepron adrenalina pėr tė shkatėrruar ADN-nė.

  Gjatė katėr javėve minjtė janė infektuar me bashkėdyzimin i cili ka ēuar deri te degradimi i proteinės p53 (pėrndryshe e quajtur “ruajtėse e gjenomit” pėr shkak tė rolit tė vet nė parandalimin e kancerit), e cila me kalimin e kohės ishte e pranishme nė nivele tė ulėta.

  Hulumtimi po ashtu ka treguar se si dėmtimi i ADN-sė ėshtė ndaluar te minjtė tė cilėve u kanė munguar proteinat specifike nga familja beta.

  Humbja e tij ka stabilizuar nivelin e p53 edhe nė timus, organi i cili reagon ashpėr nė stresin akut apo kronik, si dhe nė testikuj ku stresi te babai mund tė ndikojė nė gjenomin tek pasardhėsit.

  Kolegu hulumtues dr. Makoto Hara ka shtuar se “hulumtimi ka treguar se si stresi kronik sjell deri tek ulja konstante e nivelit tė proteinės p53. Supozojmė qė kjo ėshtė arsyeja pėr anomalitė kromozonale qė i kemi zbuluar tek ata minj qė janė nėn stresin kronik.”

  Ekipi i hulumtuesve planifikon hulumtime tė mėtejshme nė tė cilat do t’i vėrė minjtė nė stres, ashtu qė do t’ua ndalojė krijimin e adrenalinės sė tyre apo reagimet e stresit, pėr tė parė nėse vetė reaksioni fizik po ashtu do tė shkaktojė dėmtimin e ADN-sė.

 2. #2
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  24
  kjo dihet....thinjat, rrudhat, e plot semundje te tjera ( kancerozet psh :S )....

 3. #3
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  29
  Po me nje perqindje te vogel

 4. #4
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  shum e vertet kjo analiz,po ku te gjejm njerz pa stres se?

 5. #5
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36
  e vertet stop stresit!

 6. #6
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  29
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX Lexo postimin
  e vertet stop stresit!
  Stop Noizy

 7. #7
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  27
  hahahaha Majdi

  e ver8 :S Stop Stresit po zor ...

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Stresi shkakton kancerin?
  Nga vaaldr1n nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-05-2012, 11:58 AM
 2. Stresi dhe steriliteti
  Nga kuklla nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-03-2012, 10:50 AM
 3. Femijet qe vertet ju i keni te tuaj por vertet
  Nga aliu nė forum Vogėlushėt Shqiptarė
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 19-02-2012, 01:49 PM
 4. Mos lejoni t’ju drejtojė stresi!
  Nga vaaldr1n nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-12-2011, 12:13 PM
 5. Stresi......
  Nga Erinaa nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 27-02-2011, 06:37 PM