10 rregulla per ti vene femijet ne gjume


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20

  Pinguin 10 rregulla per ti vene femijet ne gjume

  Receta Gatimi
  Fėmijėt flenė pak dhe keq!”. Ky ėshtė paralajmėrimi qė vjen nga pediatri. Motivet mė tė shpeshta lidhen me periudhėn e pėrgatitjes pėr tė fjetur. Situata komplikohet edhe mė tepėr nė periudhėn e adoleshencės kur njė pjesė tė kohės sė gjumit i dedikohet diskotekės apo kompjuterit. Njė trup jo i ngopur me gjumė, ndikon nė sjelljen tonė gjatė ditės. Gjithsesi pėr t’u kthyer tek fėmijėt e vegjėl, nga specialistėt kėshillohen disa hapa tė thjeshtė, tė cilėt ndihmojnė pėr njė gjumė tė qetė dhe mė tė gjatė. Mė poshtė ju paraqesim 10 rregulla sipas tė cilit prindėrit mund tė vėnė nė gjumė fėmijėt e tyre.

  1. Tė darkoni nė njė orar tė pėrcaktuar pa i dhėnė fėmijės shumė lėngje.

  2. Evitoni qė gjatė pasdites apo darkės t’i jepni fėmijės suaj produkte farmaceutike, ushqime apo lėngje qė pėrmbajnė kafeinė apo teofilinė (coca-cola, ēo
  kollatė, kafe, ēaj).

  3. I bėni banjė para se tė hajė darkėn dhe jo mė pas. Pėr disa fėmijė dushi para konsumimit tė darkės mund tė jetė me tė vėrtetė irrituese.

  4. Mos lejoni qė fėmijėt tuaj tė luajnė me lodrat e tyre gjatė orėve tė pasdites sė vonė. Kjo gjė mund tė sjellė acarim tė fėmijės.

  5. Evitoni fjetjen e shpeshtė dhe tė gjatė tė fėmijės suaj gjatė ditės.

  6. Mbani fikse oraret e fjetjes dhe zgjimit.

  7. Krijoni njė ritual tė fjetjes (pėrshėndesni lodrat, tregoni njė pėrrallė, kėndoni njė ninullė etj).

  8. Ndihmoni fėmijėn qė tė krijojė lidhjen midis gjumit dhe shtratit. Ai duhet tė mėsohet qė tė flejė vetėm, mundėsisht gjithmonė nė krevatin e tij dhe me thuajse tė njėjtat kushte. Evitoni nė maksimum qė ta zėrė gjumi nė krahėt tuaj.

  9. Nėse fėmija ėshtė i irrituar, qėndroni me tė derisa tė qetėsohet, por gjithmonė duke u larguar nga dhoma para se ta ketė zėnė gjumi.

  10. Nėse fillon tė qajė gjatė natės, ėshtė mirė qė tė mos i shkoni menjėherė pranė shtratit. Prisni njė ose dy minuta dhe pastaj shkoni ta qetėsoni gjithmonė nė dhomėn e tij. Qėndroni sa mė pak tė jetė e mundur dhe pastaj largohuni. Nėse fillon tė qajė sėrish, atėherė prisni pak mė gjatė se herėn e parė (nga dy nė pesė minuta) dhe pastaj paraqituni nė dhomėn e fėmijės. Gjithmonė kini parasysh qė fėmija duhet ta zėrė gjumi vetė.

 2. #2
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Postime
  791
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  14
  po pra po..keto rregulla i thone po kush i zbaton...ka femije e femije...megjithate faleminderit per postimin...

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Kam vene re.......nr2
  Nga ReniX nė forum Chit Chat
  Pėrgjigje: 105
  Postimi i Fundit: 09-10-2013, 10:30 PM
 2. ~*~Kam vene re...........~*~
  Nga Alb-Angel nė forum Chit Chat
  Pėrgjigje: 1398
  Postimi i Fundit: 20-05-2012, 04:03 PM
 3. Disa rregulla tė komunikimit
  Nga Erdi nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 11-03-2012, 05:39 PM
 4. 8 rregulla tė komunikimit me fėmijėt
  Nga labja nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 01-12-2011, 08:44 PM
 5. Thirr policinė pėr ta vėnė djalin nė gjumė
  Nga aurel nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-12-2009, 08:11 PM