Konkurrenti mė serioz deri mė sot i Facebook e Twitter, pėrkatėsisht rrjeti i popullarizuar i Google, Google+ tani ka hapur dyert pėr masėn e gjerė dhe nuk kėrkon mė njė ftesė speciale pėr t’iu bashkangjitur.


Megjithatė Google dėshiron tė bėjė me dije se rrjeti social ende nuk ėshtė gati sė pėrpunuari dhe pėrditėsuari si shėrbim i plotė, dhe kompania ka theksuar se do tė vazhdojė tė sjellė veēori e ndryshime tė reja me hapa tė ngadalshėm.

“Gjatė 12 javėve tė fundit ne kemi qenė duke bėrė testime nė terren, dhe gjatė kėsaj periudhe ne kemi dėgjuar e mėsuar shumė gjėra tė jashtėzakonshme” tha zėvendės presidenti me pėrvojė i Google Engineering, Vic Gundotra.

“Ne jemi larg sė pėrfunduari, por me pėrmirėsimet qė kemi bėrė deri tani ne jemi gati pėr tė tejkaluar fazėn e testimeve beta. Tani kushdo qė viziton www.google.com/+, do tė mund t’i bashkohet projektit dhe tė lidhet me njerėzit qė dėshirojnė”.

Pėr tė shėnuar kėtė rast, Google ka shpalosur njė numėr tė pėrshtatur tė veēorive tė Hangout duke shtuar pėrkrahje pėr pajisje mobile (momentalisht vetėm Android), transmetime “On Air”, ndarje tė ekranit, Sketchpad dhe Docs.

Pėrveē kėsaj, Google+ tani mundėson kėrkime tė njerėzve e postimeve me pėrmbajtje relevante me uebin, natyrisht brenda platformės sė rrjetit socila.