Receta Gatimi

Nuk mund tė flini? 7 ushqimet qė duhen shmangur


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20

  Nuk mund tė flini? 7 ushqimet qė duhen shmangur  Djathi i vjetėr
  Pėr gjumė tė qetė duhet tė rrini larg djathit Parmesan, Romano, Asiago dhe djathrave tė tjerė me erė tė keqe. Niveli i lartė i acidit tyramine ju mban zgjuar gjithė natėn, pra duhet shmangur nė ushqimin qė hani para se tė shkoni nė shtrat.

  Ēokollatat me qumėsht
  Ēokollatat me qumėsht pėrmbajnė tyrosine, i cili ėshtė konvertuar nė dopaminė, pra njė nxitės. Kjo shkakton vigjilencė dhe shqetėsim, gjė qė ju mban zgjuar.

  Ushqimet pikante
  Ushqimet pikante shkaktojnė ndjenjė shqetėsimi qė ndjehen gjatė gjumit, ato bėhen mė tė mėdha duke fjetur.

  Domatet, salcat
  Ngeleni pa gjunė nėse keni ngrėnė njė pjatė makarona pak orė para se tė flini. Domatet si bazė e ushqimit kanė tendencė tė shkaktojnė aciditet dhe urth nė stomak, e cila ju pengon qė tė flini.

  Soja
  Produktet e fermentuar me sojė kanė nivel tė lartė tyramine, sidomos salca e sojės duhet tė shmanget nė orėt e para tė zgjimit.

  Ēaji xhensen
  Ēajrat bimore janė cilėsuar shumė tė mirė pėr gjumin, por rrini larg ēajit xhensen. Ky ēaj ėshtė cilėsuar si nxitės dhe personat qė pinė kėtė ēaj ndjejnė pagjumėsi, por mund te kenė edhe hipertension. Shmangeni kėtė ēaj nė orėt kur shkoni pėr tė fjetur.

  Mishi i pėrpunuar ose i tymosur
  Mishi i pėrpunuar pėrmban nivele tė larta tyranime dhe e bėn trurin tė lirojė kimikate qė tė jeni vigjilentė. Kėto lloj mishrash nuk janė tė shėndetshėm, tė vėshtirė pėr tu tretur, tė lėnė edhe pa gjumė.

 2. #2
  Postues Nderi Lirenti-Addicted Maska e TraHaNa
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Postime
  1,532
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  14
  vetem corbe e jena OK lol

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Sa ore gjume flini?
  Nga monellina nė forum Chit Chat
  Pėrgjigje: 56
  Postimi i Fundit: 28-04-2012, 12:38 PM
 2. Keni vazo qe sju duhen ? . . .Ja cfare mund te beni
  Nga Belaa nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 19-03-2012, 11:00 PM
 3. Helmojnė mėsuesen pėr tė shmangur provimin!
  Nga labja nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 02-06-2011, 04:43 PM
 4. Disa kėshilla pėr tė shmangur pagjumėsinė
  Nga ardona nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-09-2010, 01:53 AM
 5. Jodi, ushqimet ku mund ta gjeni
  Nga ema_d nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 10-03-2008, 11:40 AM