Receta Gatimi

Doni tė jetoni deri 100 vjeē? Shumė e thjeshtė


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 10 prej 10
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  25

  Wink Doni tė jetoni deri 100 vjeē? Shumė e thjeshtė


  Shumė njerėz do tė mund tė jetonin deri nė moshėn 100-vjeēare, nėse do tė ndiqnin shtatė hapa tė thjeshtė, zbuloi njė studim i njė kardiologu kanadez.

  Sipas tij, nė kushtet e jetės moderne, 90% e njerėzve mund tė arrijnė pa problem nė tė paktėn 90 vjeē ose 100, ndonjėherė edhe mė shumė. Kontrollimi i dietės, i kolesterolit dhe mosabuzimi me alkoolin e duhanin janė disa prej elementeve tė thjeshtė qė e bėjnė jetėn mė tė gjatė.

  Kėto janė shtatė gjėrat qė duhet tė bėjmė nėse duam tė shohim njė shekull jetė.

  1. Bėhuni aktivitė - Studimet tregojnė se jeta sedentare i privon njė njeri deri nė katėr vjet jetė mesatarisht. Njerėzit qė nuk bėjnė njė jetė aktive, preken dy herė mė shumė nga infarktet apo sėmundjet e zemrės.

  2. Kontrolli i kolesterolit - Nivelet e larta tė kolesterolit bėjnė qė nivele tė larta yndyrre tė depozitohen nėpėr arteriet kryesore, duke rritur kėshtu mundėsinė pėr infarkt dhe semundje tė tjera kardiovaskulare.

  3. Hani shėndetėshėm - Njė dietė e shėndetshme ėshtė e domosdoshme pėr tė jetuar gjatė. Sa mė shumė fruta dhe perime kanė njė impakt shumė tė mirė mbi shėndetin.

  4. Kontrolloni tensionin - Tensioni i lartė quhet ndryshe “vrasėsi i heshtur”, sepse shpesh nuk ka paralajmėrime ose simptoma. Duke mbajtur nėn kontroll tensionin dhe duke u kuruar nė rastet kur ai nuk ėshtė brenda kufijve, rreziku i goditjes nga infarkti reduktohet me 40%.

  5. Mbani njė peshė tė arsyeshme - Pothuajse 2/3 e amerikanėve dhe njė shifėr e ngjashme nė vendet perėndimore janė mbipeshė ose obezė. Dhjami i tepėrt ėshtė jashtėzakonisht i rrezikshėm pėr shėndetin, me obezėn qė jetojnė mesatarisht 4-6 vjet mė pak.

  6. Kontrolloni diabetin - Diabeti ėshtė njė sėmundje shumė e pėrhapur, e cila bėhet vdekjeprurėse nėpėrmjet dėmtimeve tė shumta qė mund tė shkaktojė nė disa organe dhe mekanizme tė trupit. Sheqeri nė gjak ėshtė i domosdoshėm tė jetė nė normėn e duhur.

  7. Mos pini duhan - Gjysma e atyre qė pinė duhan pėr njė kohė tė gjatė vdesin mė tė rinj nga sėmundje si tumori, infarkti apo bronkiti kronik.

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  28
  Keto i dim ne po mos ka ngel ndonje pa u then

 3. #3
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  14
  100 vjec?...nuk do doja kurr...50 ose ndoshta me pak...

 4. #4
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  23
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Auroraa Lexo postimin
  100 vjec?...nuk do doja kurr...50 ose ndoshta me pak...
  50 ??? pse do te vdesesh kaq e re moj . 50 eshte shum e re. Jeta eshte ber per tu jetuar e tera , deri ne fund.....deri sa te te jap zoti frym...
  jo moj moter , un dua te rroj....deri sa te vete nja 85 po e po
  dhe e di qe do rroj shum.....se thon qe njerzit qe ecin rruges shpejt , rrojn me shum

 5. #5
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  14
  hahahhahhaa 85?...do behesh nja plak e keqe ti...mos o zot...do grihesh me nusen ahahahahha po te imagjinoj dhe shkrihem se qeshuri

 6. #6
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  23
  jo moj shpirt......un sdo jem plak tradicjonale.....c nuse thua. nderkoh qe shoqet e mia do jen duke ber corape....un do jem duke vizituat ishujt e Tajlandes.....Majat me te larta te Kines.....gadishujt e mesdheut....e mir ti mir.....


 7. #7
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  14
  hahahahhahaha sa kam qeshur..ti kshyyyyyyyyyy ....si dihet si te merr pleqeria zoguuuuu........edhe une keshtu them...te jem plak europiane....te blej nje ferrari per qejfin tim...dhe nusja me djalin te me vijne anes ...por qe nuk dua ti kaloj 50

 8. #8
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  23
  allaaa....ce paske kte ide per te jetuar deri 50 vjece moj qyqe...si e kalon neper mendje...tu thartofshin jalla .
  pse , ti do te jetosh jeten tende vetem ? po do besh edhe femij...e do ti martosh....po do kesh edhe niper....e do gezosh...do jetosh cdo dit per ato fytyra, ato buzeqeshje engjellore.......e lere lereeeeeeeee se me preke tashi ...............

 9. #9
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  14
  hahahahahahahahhaha endrra jane bene vaki dhe s'dalin ....ok...te behemi pak serioz...e di si eshte puna...qe ka ardhur kohe e veshtire cfare nuk degjojme c'do dite moj moter

 10. #10
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  23
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Auroraa Lexo postimin
  hahahahahahahahhaha endrra jane bene vaki dhe s'dalin ....ok...te behemi pak serioz...e di si eshte puna...qe ka ardhur kohe e veshtire cfare nuk degjojme c'do dite moj moter
  eeeee , jopo kur them un tek ajo tema tjeter qe duhet te kujdesemi per veten , ne aspektin shendetsor , , e ta ngadalesojm plakjen...joo ti

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjysmoni ushqimin, jetoni 20 vjet mė shumė
  Nga vaaldr1n nė forum Life Style
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-07-2012, 07:03 PM
 2. Fėmijėt duhet tė flenė me nėnėn deri 3 vjeē
  Nga vaaldr1n nė forum Life Style
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-10-2011, 10:45 PM
 3. Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 08-01-2010, 03:06 PM
 4. Shume Urime Dak ....100 vjeē !!!!!
  Nga Mima nė forum Pėrshėndetje dhe Urime
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 16-06-2008, 08:25 PM
 5. Doni tė keni Websitin tuaj? Doni tė instaloni njė portal?
  Nga Lirenti nė forum Informacione dhe Komunikime
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 12-05-2007, 07:45 AM