Ushqyerja e shendetshme e grave shtatzėnė ėshtė shumė e rėndėsishme jo vetėm pėr to por edhe pėr fėmijėn.

Mjeket e Institutit tė Shėndetit Publik kėrkojnė tė informojne femrat pėr grupin e ushqimeve qė ato duhet te konsumojne per te evituar mbipeshen por edhe rendimin e shtatzanise. Perimet, vitaminat dhe agrumet, jane shume te rendesishme per ushqyerjen e shendetshme te tyre

Mjeket sqarojne se grate shtatzėnė duhet te heqin dore nga brumerat dhe embelsirat dhe te konsumojne sa me shume uje.