Shkencėtarėt kanė dėshmuar qė pirja e kafesė mund tė reduktojė rrezikun nga krijimi i diabetit. Megjithatė nuk e kanė ditur arsyen e saktė, por shkencėtarėt kinezė e kanė gjetur mė nė fund. “Kemi zbuluar tri komponimet kryesore nė kafe qė shpjegojnė arsyen e rrezikut mė tė vogėl tė krijimit tė diabetit”, transmeton WebMD deklaratėn e hulumtuesit dr. sc. Kun Huang.

Diabeti i tipit 2 ėshtė tipi mė i shpeshtė i diabetit. Tek ata qė e kanė, trupi nuk ka insulinė tė mjaftueshme, e cila ka rėndėsi kyēe qė glukoza tė pėrpunohet dhe tė arrijė tek qelizat tė cilave u shėrben si burim i energjisė.

Shkencėtarėt besojnė qė ekstraktet e kafes – kafeina, acidi kafeik dhe acidi klorogjen reduktojnė rrezikun nga krijimi i diabetit. Kėto komponime mbrojnė qelizat e pankreasit. Kėto tri komponime bllokojnė zhvillimin e proteinės toksike, pėr shkencėtarėt e njohur si hIAPP, e cila lidhet me rrezikun e rritur nga zhvillimi i diabetit, sėmundja e Alzheimerit dhe sėmundjet e pankreasit.

Shkencėtarėt pohojnė qė kafja pa kafeinė mund tė ketė efekt mė tė mirė te parandalimi i krijimit tė diabetit, veēanėrisht te njerėzit qė vuajnė nga diabeti i tipit 2.

“Nė kafen pa kafeinė, acidi i kafeinės dhe klorogjenit vijnė nė pėrqindje edhe mė tė madhe, derisa shkalla e kafeinės reduktohet nė masė tė madhe, ka shtuar dr. sc. Huang.

Diabeti 2 shpesh ėshtė i lidhur me trashjen, ēka do tė thotė qė mund tė kontrollohet me ushtrimet dhe ushqimin e shėndetshėm.

Joe Vinson ka deklaruar pėr WebMD qė “e dimė qė kafeja redukton rrezikun nga krijimi i diabetit tė tipit 2 dhe kėta pėrbėrės janė ndoshta vetėm njė nga mėnyrat me ndihmėn e tė cilave kafja e bėn kėtė”.

“Megjithatė, koncentrimi i kompozimeve tė kafes qė pėrdoren nė hulumtim ėshtė shumė mė i madh nga koncentrimi i kompozimeve qė do tė futeshin nė organizėm me konsumimin tipik tė kafes”, ka shtuar Vinson.

Ka shumė masa pėr tė reduktuar rrezikun nga krijimi i diabetit tė tipit 2, shėtitja e pėrditshme prej 30 minutash do tė ndihmojė, ndėrsa disa filxhanė kafe nė ditė me siguri nuk do tė dėmtojnė.

Burimi: Koha NET