Receta Gatimi

Boterori 2010


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  I/e Perjashtuar Maska e Altin111
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Postime
  2,516
  Reputacioni
  0

  Boterori 2010

  Boterori 2010, Europa “ndahet” nė orėn 17:00

  Tė dielėn, nė orėn 16:00 me atė tė Shqipėrisė (17:00 me atė tė Afrikės sė Jugut), sytė e botės sė futbollit do tė drejtohen nė Durban ku do tė hidhet shorti paraeliminator pėr Kupėn e Botės “Afrika e Jugut 2010”. Sekretari i Pėrgjithshėm i FIFA-s, Xherom Valske, do tė jetė drejtuesi kryesor i ceremonisė sė ngjarjes, qė do tė fillojė me fazėn e tretė tė shortit tė zonės aziatike. Zona e Amerikės Veriore, Qendrore dhe Zona e Karaibeve ėshtė e dyta nė radhė. Afėrsisht pas njė ore tė procedurės sė shortit do tė jetė radha e Europės (rreth orės 17:00) pėr tė ndarė 53 ekipet e saj nė nėntė grupe kualifikuese. Sė fundi, shorti mbyllet me ekipet e zonės afrikane, ku 48 ekipe do tė ndahen nė 12 grupe me nga katėr ekipe.

  Procedura e shortit

  53 ekipet europiane do tė ndahen nė 6 vazo: pesė vazo me 9 ekipe dhe njė vazo me 8 ekipe tė bazuar nė renditjen e FIFA-s pėr muajin nėntor 2007.

  Nėntė ekipet e para do tė pėrbėjnė vazon A, nėntė tė dytat vazon B dhe kėshtu me radhė deri nė vazon F, e cila do tė ketė tetė ekipet e renditura me koeficientin mė tė ulėt tė pikėve.

  Ekipet do tė ndahen nė short nė tetė grupe me nga 6 ekipe dhe njė grup me 5 ekipe pėr fazėn e parė.

  Shorti fillon me vazon F dhe mbaron me vazon A. Ēdo vazo duhet tė zbrazet plotėsisht pėrpara se tė tėrhiqen ekipet nga vazoja pasardhėse.

  Ekipet nė vazon F vendosen nė pozicionin 6 nė grupet nga 1 deri nė tetė dhe nė tė 5-in dhe ato tė grupit E nė pozicionin 5. Ato tė vazos D vendosen nė pozicionin 4; tė vazos C nė pozicionin 3; ekipet e vazos B nė pozicionin 2 dhe ekipet e vazos A nė pozicionin 1.

  Grupet fillojnė tė mbushen me grupin 1 dhe mbarojnė me grupin 9.

  E Shtune, 24 Nentor 2007[/b]

 2. #2
  I/e Perjashtuar Maska e Altin111
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Postime
  2,516
  Reputacioni
  0

  Re: Boterori 2010

  Variantet mė tė favorshme tė Shqipėrisė nė botėrorin 2010
  *
  Saturday, 24 November 2007

  Indeksi i arikujve
  Variantet mė tė favorshme tė Shqipėrisė nė botėrorin 2010

  Sytė e evropianėve do tė drejtohen kėtė tė diel nė Durbai tė Afrikės sė Jugut, ku do tė hidhet shorti pėr kualifikimet e botėrorit tė 2010-ės. Shqipėria e pozicionuar nė vazon e pestė do tė "kryqėzojė duart" pėr tė evituar tė pakėt ekipe tė mėdha si Italia, Holanda, Ēekia, Gjermania, Franca, Spanja e pse jo edhe Kroacia. Duke u nisur nga mėnyra e vendosjes sė skuadrave nė gjashtė vazot, gazeta "Tirana Observer" pasqyron tri variantet mė tė favorshme dhe tri mė tė vėshtirat qė mund tė hasė kombėtarja shqiptare gjatė kėtij shorti.
  Mė tė favorshmit
  Sigurisht varianti i parė ku supozohet dhe urohet se mund tė bėjnė pjesė Greqia, Izraeli, Belgjika, Qipro, Shqipėria dhe San Marino ėshtė ai mė i favorshmi. Ky ėshtė grupi mė i lehtė qė mund t'i bjerė kuqezinjve tė mbetur pėr momentin edhe pa trajner pas largimit tė Bariē. Por grup favorizues, ku ekipi kombėtar mund tė ketė mundėsi kualifikimi, ėshtė edhe varianti i dytė ku supozohet se mund tė bėjnė pjesė skuadra si: Kroacia, Suedia, Finlanda, Lituania, Shqipėria dhe Ishujt Faroe. Nė kėtė variant Kroacia dhe Suedia janė skuadrat mė tė forta tė paktėn nė teori.
  Mė tė vėshtirėt * * *
  Kuqezinjtė duhet tė shpresojnė tė evitojė grupe me skuadra, koeficienti i tė cilave ėshtė mjaft i lartė. Njė grup mjaft i vėshtirė pėr kombėtaren tonė mund tė ishte Italia, Anglia, Norvegjia, Sllovakia, Shqipėri, Litenshtejn. Tė paktėn nė teori katėr nga kėto skuadra janė shumė herė mė lart se kombėtarja jonė nė fushėn e lojės. Por njė grup i vėshtirė mund tė ishte edhe Spanja, Rumania, Ukraina, Bosnjė-Hercegovina, Shqipėria dhe Estonia, ku tre tė parat kanė superioritet tė padiskutueshėm kundrejt ekipit tonė. *
  Sistemi i ri
  Sipas drejtuesve tė UEFA-s pėr ndeshjet eliminatore pėr Kupėn e Botės "Afrikė e Jugut 2010" nė kontinentin evropian do tė krijohen 8 grupe me nga 6 skuadra dhe njė grup me 5 skuadra. Nėntė skuadrat e para evropiane nė renditjen e pėrgjithshme tė FIFA-s do tė jenė nė vazon e parė tė shortit. Vazoja e dytė do tė ketė nėntė skuadrat e tjera qė renditen nga vendi i 9 nė tė 18-in e kėshtu me radhė. Vetėm vazoja e fundit, domethėnė e gjashta do tė ketė 8 skuadra. Shorti i botėrorit "Afrika e Jugut 2010" do tė hidhet mė 25 nėntor nė Durbai. Shqipėria do tė pėrfaqėsohet nga presidenti i Federatės Shqiptare tė Futbollit, Armando Duka.

  Renditja e pėrgjithshme

  Nr Ekipi * * * *Pikė * *+/-
  1. Argjentina * *1523 * * 0
  2. Brazili * * * *1502 * * 0
  3. Italia * * * *1498 * * 0
  4. Spanja * * * *1349 * * 2
  5. Gjermania * *1296 * * 0
  6. Rep. Ēeke * *1290 * * 3
  7. Franca * * * *1243 * *-3
  8. Portugalia * *1241 * * 0
  9. Holanda * * * *1170 * *-2
  10. Kroacia * *1129 * * 0 *
  11. Greqia * * * *1114 * * 3 *
  12. Anglia * * * *1113 * *-1 *
  13. Rumania * *1088 * *-1 *
  14. Skocia * * * *990 * *-1 *
  15. Meksika * *985 * * 0 *
  16. Turqia * * * *924 * *12 *
  17. Kolumbia * *907 * * 8 *
  18. Bullgaria * *877 * *16 *
  19. USA * * * *876 * *-1 *
  20. Nigeria * *875 * *-1 *
  60. Bjellorusia * *552 * *34 *
  82. Shqipėria * *407 * *-12 *
  84. Sllovenia * *403 * *-7 *
  152. Luksemburg * *127 * *-2 *


  Renditja e Shqipėrisė me Bariē

  Nėntor 2007: * *82
  Tetor 2007: * *70
  Shtator 2007: * *78
  Gusht 2007: * *66
  Korrik 2007: * *67
  Qershor 2007: * *69
  Maj 2007: * * * *78
  Prill 2007: * *77
  Mars 2007: * * * *88
  Shkurt 2007: * *87
  Janar 2007: * *86
  Dhjetor 2006: * *87
  Nėntor 2006: * *86
  Tetor 2006: * *88
  Shtator 2006: * *75


  Vazot e shortit tė 2010

  Vazo 1
  Italia, Spanja, Gjermania, Rep. Ēeke, Franca, Portugalia, Holanda, Kroacia, Greqia
  Vazo 2
  Anglia, Rumania, Skocia, Turqia, Bullgaria, Rusia, Polonia, Suedia, Izraeli
  Vazo 3
  Norvegjia, Ukraina, Serbia, Danimarka, Irlanda e Veriut, Irlanda, Finlanda, Zvicra, Belgjika
  Vazo 4
  Sllovakia, Bosnjė-Hercegovina, Hungaria, Moldavia, Uellsi, Maqedonia, Bjellorusia, Lituania, Qipro
  Vazo 5
  Gjeorgjia, Shqipėria, Sllovenia, Letonia, Islanda, Armenia, Austria, Kazakistani, Azerbajxhani
  Vazo 6
  Litenshtejn, Estonia, Malta, Luksemburgu, Mal i Zi, Andora, Ishujt Faroe, San Marino


  Grupet mė tė favorshėm

  Varianti I
  Greqia, Izraeli, Belgjika, Qipro, Shqipėria, San Marino
  Varianti II
  Kroacia, Suedia, Finlanda, Lituania, Shqipėria, Ishujt Faroe
  Varianti III
  Holanda, Polonia, Zvicra, Bjellorusia, Shqipėria, Andora

  Grupet mė tė vėshtirė
  Varianti I
  Italia, Anglia, Norvegjia, Sllovakia, Shqipėri, Litenshtejn
  Varianti II
  Spanja, Rumania, Ukraina, Bosnjė-Hercegovina, Shqipėria, Estonia
  Varianti III
  Gjermania, Skocia, Serbia, Hungaria, Shqipėri, Malta

 3. #3
  I/e Perjashtuar Maska e Altin111
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Postime
  2,516
  Reputacioni
  0

  Re: Boterori 2010

  Grupi 1

  Portugal
  Sweden
  Denmark
  Hungary
  Albania *
  Malta

  Grupi 2

  Greece
  Israel
  Switzerland
  Moldova
  Latvia
  Luxembourg

  Grupi 3

  Czech Republic
  Poland
  Northern Ireland
  Slovakia
  Slovenia
  San Marino

  Grupi 4

  Germany
  Russia
  Finland
  Wales
  Azerbaijan
  Liechtenstein

  Grupi 5

  Spain
  Turkey
  Belgium
  Bosnia-Herzegovina
  Armenia
  Estonia

  Grupi 6

  Croatia
  England
  Ukraine
  Belarus
  Kazakhstan
  Andorra

  Grupi 7

  France
  Romania
  Serbia
  Lithuania
  Austria
  Faroe Islands

  Grupi 8

  Italy
  Bulgaria
  Ireland Republic
  Cyprus
  Georgia
  Montenegro

  Grupi 9

  Netherlands
  Scotland
  Norway
  Macedonia FYR
  Iceland


 4. #4
  I/e Perjashtuar Maska e Altin111
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Postime
  2,516
  Reputacioni
  0

  Re: Boterori 2010

  Shqipėria e fillon me Suedinė nė Tiranė

  Kombėtarja shqiptare ka pasur fat tė paktėn nė shortin e hedhur nė Danimarkė pėr orarin e Grupit 1 eliminator pėr botėrorin “Afrika 2010” pasi dy ndeshjet e para do t’i zhvillojė nė shtėpi. Fushata kualifikuese do tė fillojė mė 6 shtator pėrballė Suedisė, ndėrsa katėr ditė mė vonė kuqezinjtė do tė kenė pėrballė modestėt e Maltės. Pas kėsaj vijnė katėr ndeshje jashtė vendit me Hungarinė, Portugalinė e Maltėn, pėr tu rikthyer nė atdhe mė 28 mars 2009 pėrballė Hungarisė. Pas udhėtimit nė Danimarkė mė 1 prill kombėtarja e drejtuar na Arie Haan do tė zhvillojė edhe dy ndeshje radhazi nė shtėpi. Kundėr Portugalisė sė Scolarit mė 6 qershor tė vitit tė ardhshėm, ndėrsa mė 9 shtator pėrballė Danimarkės. Fushata kualifikuese mbyllet me ndeshjen qė do tė zhvillohet nė Suedi mė 14 tetor.

  Kalendari i Grupit 1 eliminator pėr Kampiionatin Botėror 2010

  Shqipėri - Suedi - 6 shtator 2008

  Shqipėri- Maltė - 10 shtator 2008

  Hungari - Shqipėri - 11 tetor 2008

  Portugali - Shqipėri - 15 tetor 2008

  Maltė - Shqipėri - 11 shkurt 2009

  Shqipėri- Hungari - 28 mars 2009

  Danimarkė - Shqipėri - 1 prill 2009

  Shqipėri- Portugali - 6 qershor 2009

  Shqipėri- Danimarke - 9 shtator 2009

  Suedi – Shqipėri - 14 tetor 2009

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Botėrori 2022, re artificiale kundėr vapės
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 23-03-2011, 01:29 PM
 2. Botėrori, 10 arsye pėr ta kujtuar
  Nga ardona nė forum Futbolli
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-07-2010, 06:01 PM
 3. Boterori 2010, ja fanelat e kombetareve
  Nga Kliton nė forum Futbolli
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 02-03-2010, 05:20 PM