Facebook mbush tetė vjet, ja historiku


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  Abdullah Autorė Maska e abdullah92
  Anėtarėsimi
  Jun 2009
  Vendndodhja
  Pc
  Postime
  1,517
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  12

  Post Facebook mbush tetė vjet, ja historiku

  Receta Gatimi  Rrjeti shoqėror mė i madh nė botė, Facebook, u lėshua mė 4 shkurt 2004. Nė atė vit, bashkėthemeluesi dhe CEO i kėtij rrjeti, Mark Zuckerberg, ishte duke planifikuar pėr t’ia shitur kėtė rrjet njė ndėrmarrjes mė tė madhe, por nė vend tė kėsaj ai pėrfundoi duke e kthyer kėtė rrjet nė biznes qė sjell tė hyra prej miliarda dollarėve, qė para pak ditėsh u paraqit qė tė bėhet ndėrmarrje publike.

  Deri mė 31 dhjetor 2011, rrjeti Facebook kishte mė tepėr se 845 milionė pėrdorues mujorė, mbi 483 milionė pėrdorues ditorė dhe mbi 425 milionė pėrdorues nga celularėt. Gjatė ditės sė djeshme, kjo ndėrmarrje i bėri tetė vjet qė kur ėshtė themeluar.

  Derisa Mark Zuckerberg mė sė miri njihet si njeriu i cili e ndėrtoi kėtė rrjet, ndėrmarrja ka tre bashkėthemelues tė tjerė, tė cilėt ishin tė gjithė shokė dhome nė kolegj dhe studentė tė Universitetit tė Harvardit: Eduardo Saverin, Dustin Moskovitz dhe Chris Hughes. Kėta katėr persona sė pari e ndėrtuan shėrbimin veēanėrisht pėr studentėt e Harvardit, por sė shpejti ai u zgjerua tek kolegjet e tjera nė Boston, pėr institucionet edukative tė Ivy League dhe Universitetit Standford. Ata shkallė-shkallė shtuan mbėshtetjen pėr studentė tek universitete tė tjera tė ndryshme dhe mundėsuan regjistrimin edhe tė studentėve tė shkollave tė mesme. Tani, secili qė ka 13 apo mė shumė vjet mund tė regjistrohet nė kėtė rrjet.

  Akti pėr Mbrojtjen e Privatėsisė sė Fėmijėve Online (COPPA) qė i autorizon uebfaqet qė grumbullojnė informacione pėr pėrdoruesit (si Facebook), nuk e lejon regjistrimin njerėzve tė moshės nėn 13 vjeēare. Pėr momentin, miliona pėrdorues tė rrjetit Facbook janė nėn moshėn minimale dhe ndėrmarrja pranon qė nuk ka ndonjė zgjidhje tė vetme pėr tė mos lejuar regjistrimet e personave nėn moshėn e caktuar. Kurse Zuckerberg beson qė mosha e kufizuar pėr regjistrim duhet tė largohet.

  Gjatė IPO-s sė vet gjatė kėsaj jave, Facebook nuk lėshoi vetėm numra, por edhe pamje gjithashtu. Njė ato fotografi ishte njė paraqitje ngjarjeve tė ndėrmarrjes gjatė historisė sė vet prej tetė vjetėve, tė cilėn mund ta shihni tė paraqitur tekstualisht edhe mė poshtė:

  · Shkurt 2004: Themelohet sipas emrit thefacebook.com nė Universitetin e Harvardit.

  · Shtator 2004: U paraqit muri nė Facebook, njė forum pėr pėrdoruesit pėr tė postuar porosi tek tė tjerėt.

  · 2004: Filloi zgjerimi tek kolegjet dhe universitetet nė mbarė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.

  · 2004: U regjistruan 382,000 dollarė tė hyra vjetore.

  · Maj 2005: Rrjeti u rrit pėr tė mbėshtetur mė tepėr se sa 800 rrjete kolegjesh.

  · Shtator 2005: Shtohet mbėshtetja pėr rrjetet e shkollave tė mesme.

  · Tetor 2005: U shtuan mbėshtetjet pėr rrjetet e shkollave ndėrkombėtare dhe u paraqitėn fotografitė.

  · 2005: U regjistruan 9 milionė dollarė tė hyra.

  · Prill 2006: U lėshua Facebook Mobile.

  · Maj 2006: U zgjerua mundėsia e pėrdorimit tė kėtij rrjeti edhe nė rrjete tė vendeve tė punės.

  · Gusht 2006: Doli versioni i parė i API-sė sė kėtij rrjeti.

  · Shtator 2006: U mundėsua regjistrimi nga e mbarė bota; u paraqit furnizuesi me lajme (News Feed).

  · Nėntor 2006: Lėshoi veēorinė pėr shpėrndarje nė mbi 20 faqe bashkėpunėtore.

  · 2006: U regjistruan 48 milionė dollarė tė hyra vjetore.

  · Maj 2007: U lėshua platforma Facebook me 65 zhvillues dhe 85 aplikacione.

  · Nėntor 2007: U lėshua platforma e kėtij shėrbimi pėr reklama dhe faqet nė Facebook.

  · 2007: Regjistroi 153 milionė tė hyra vjetore.

  · Prill 2008: U paraqit chati pėr pėrdoruesit pėr tė dėrguar porosi nė ēast me tė tjerėt.

  · Dhjetor 2008: U lėshua Facebook Connect, pėrsėritja e ardhshme e Facebook Platform.

  · 2008: Rrjeti u zgjerua tek 23 gjuhė duke pėrfshirė frėngjishten, gjermanishten dhe spanjishten.

  · 2008: U regjistruan 272 milionė dollarė tė hyra vjetore.

  · Shkurt 2009: U paraqit butoni Like, qė ua mundėson pėrdoruesve lidhjen me gjėrat me tė cilat ata merren brenda dhe jashtė rrjetit Facebook.

  · Maj 2009: U lėshua Facebook Payments.

  · 2009: U regjistruan 777 milionė dollarė tė hyra vjetore.

  · Prill 2010: U paraqit Graph API, qė ėshtė njė ndėrfaqe e re pėr programim pėr Facebook Platform dhe shtojca shoqėrore, njė grumbull i moduleve pėr lehtėsim tė pėrdorimi duke ua mundėsuar ēdonjėrit pėr t’u ndėrlidhur me Facebook Platform.

  · Tetor 2010: U lėshuan grupet, njė hapėsirė pėr pėrdoruesit pėr tė folur pėr gjėrat e pėrbashkėta.

  · 2010: U regjistruan 1,974 milionė dollarė tė hyra vjetore.

  · Shtator 2011: U paraqit Timeline, qė ėshtė njė version i pėrparuar dhe pėrditėsuar i profilit tė pėrdoruesve nė Facebook.

  · Shtator 2011: U lėshua pėrsėritja e ardhshme e Open Graph.

  · 2011: U regjistruan 3,711 miliardė dollarė tė hyra vjetore.

  Emri “Facebook” buron nga termi i pėrdorur pėr librin qė iu jepet studentėve nė fillim tė vitit akademik nga disa administrues tė universiteteve nė Shtetet e Bashkuara. Rrjeti Facebook e ka ndryshuar tėrėsisht fjalėn “facebook”. Nė vend qė tė pėrfaqėsojė njė libėr fizik tė pėrdorur jo shpesh nga miliona studentė amerikanė, kjo fjalė tani i referohet njė rrjeti tė pėrdorur mjaft shpesh nga qindra miliona njerėz nga e mbarė bota.

 2. #2
  i/e rregjistruar 10% Maska e junisa
  Anėtarėsimi
  Jan 2011
  Postime
  56
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Urime FB

 3. #3
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Cfar Historiku edhe 100 Fcb

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Short Message Service (SMS) mbush 20 vjet
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-12-2012, 05:17 PM
 2. Facebook ka zgjeruar tregun e Anti-Viruseve duke shtuar edhe tete partnere te rinje
  Nga vaaldr1n nė forum Social Networks - Rrjetet Sociale
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-10-2012, 05:33 PM
 3. Firefox mbush 10 vjet!
  Nga vaaldr1n nė forum Rrjeti Kompjuterik dhe P2P
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 25-09-2012, 10:39 AM
 4. Historiku i muzikes shqiptare ... ?
  Nga DMXhea nė forum Studentėt Shqiptarė
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 05-06-2012, 06:33 PM
 5. Tinka Kurti mbush 75 vjec
  Nga Altin111 nė forum Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 20-12-2007, 12:41 PM