Pėrdoruesit e rrjetit Facebook marrin mė shumė se qė japin


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 1 prej 1
 1. #1
  Abdullah Autorė Maska e abdullah92
  Anėtarėsimi
  Jun 2009
  Vendndodhja
  Pc
  Postime
  1,517
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  12

  Post Pėrdoruesit e rrjetit Facebook marrin mė shumė se qė japin

  Receta Gatimi
  Njė studim i ri i lėshuar gjatė tė premtes gjeti qė pėrdoruesi mesatar i rrjetit mė tė madh online nė botė merr mė shumė se sa qė jep. Kjo nėnkupton qė mė tepėr porosi, mė tepėr pėlqime dhe mė tepėr komente dhe mė tepėr “poke”.

  Prapa gjithė kėsaj qėndron njė grup relativisht i vogėl i pėrdoruesve tė fuqishėm tė cilėt bėjnė mė shumė se sa vetėm etiketime, pėlqime dhe ngarkime. Raporti nga Qendra Hulumtuese e Internetit Pew dhe Projekti pėr Jetėn Amerikane vjen dy ditė pasi qė Facebook paraqiti aksionet publike prej 5 milionė dollarve qė eventualisht do ta bėnin ndėrmarrjen tė ēmueshme prej 100 miliardė dollarėve.

  Ēelėsi pėr kėtė vlerėsim kaq tė lartė do tė jetė mundėsia e rrjetit Facebook pėr t’i bindur reklamuesit qė ata mund tė bėjnė para nga miliarda lidhje dhe ndėrlidhje nė tė cilat marrin pjesė njerėzit nė faqen e vet dhe pėrtej kėsaj faqeje. Megjithėse gjetjet e bėra nga Pew nuk e adresojnė anėn komerciale tė veprimtarive tė njerėzve, ata shpėrndajnė dritė tė rėndėsishme nė atė se si njerėzit e pėrdorin faqen dhe ēfarė marrin nga ajo.

  Studimi ėshtė si produkt i analizave tė bėra nga Pew tė aktiviteteve tė bėra nė nėntorin e vitit 2010. Studimi u bė kur 269 pėrdorues i dhanė leje kėsaj qendre hulumtuese leje pėr t’i pėrdorur tė dhėnat e tyre si mostėr eksperimentuese.
  Imazhet e Bashkangjitur Imazhet e Bashkangjitur

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Facebook nxjerr nė shitje pėrdoruesit - Futet ne Wall Street
  Nga Kliton nė forum Social Networks - Rrjetet Sociale
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 05-02-2012, 12:48 AM
 2. Shfaqen risi nė faqet e rrjetit Facebook
  Nga vaaldr1n nė forum Social Networks - Rrjetet Sociale
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-02-2011, 01:28 PM
 3. Facebook mė shumė trafik se Google
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-12-2010, 10:01 PM
 4. Pėrdoruesit e Facebook-ut mė tė rrezikuar nga astma
  Nga vaaldr1n nė forum Social Networks - Rrjetet Sociale
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-11-2010, 07:25 PM
 5. Pėrdoruesit e Facebook shumė naivė nė manaxhimin e privacisė
  Nga Kliton nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 10-12-2009, 06:59 PM