Luajtja nė ditėt me diell largon rrezikun e alergjive tė ushqimit tek fėmijėt. Sipas njė studimi tė fundit, tė vegjlit qė jetojnė nė zona me nivele tė ulta rrezatimi diellor janė mė tė prirur pėr tu prekur nga alergjitė e shkaktuara nga ushqimet apo astma.

Pėr tė dalė nė kėtė pėrfundim kėrkuesit shfrytėzuan tė dhėna nga fėmijėt australianė. Dielli ndihmon qė nė lėkurė tė krijohet vitamina D dhe tė mbajė larg alergjitė e shkaktuara sidomos nga vezėt dhe kikirikėt.

Dr. Nick Osborne, i cili ishte nė krye tė studimit,theksoi pėr ‘Daily Mail’: “Ky studim ka nėnvizuar edhe mė shumė lidhjen mes vendit ku jetojmė dhe alergjive nga ushqimet. Dielli bėn mirė pėr fėmijėt.”

Por, Dr. Osborne paralajmėroi qė tė kemi kujdes nga rrezatimi i tepėrt: “Gjithsesi, duhet tė kemi parasysh qė tė mos ekspozohemi shumė nė rrezatimin diellor sepse mund tė rrisim rrezikun e kancerit nė lėkurė.”Burimi