Facebook,10 rregullat qė duhen pėr njė sjellje korrekte


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  Thumbs up Facebook,10 rregullat qė duhen pėr njė sjellje korrekte

  Receta Gatimi


  Ajo qė ėshtė gjithmonė e vėshtirė tė flitet pėr Facebook-un, ėshtė pjesa e mirėsjelljes dhe e ruajtjes sė njė kodi tė veēantė rreth saj. Kjo pasi, nė vetvete ky rrjet shoqėror, ėshtė konceptuar si njė vend ku ju mund tė bėni ēfarė tė doni. Megjithatė, duke pasur parasysh pėrhapjen globale tė platformės dhe paqėndrueshmėrinė e Rregullores sė Privatėsisė, duhet qė tė ndiqet tė paktėn njė minimum i mirėsjelljes. Ja njė listė e 10 rregullave tė sjelljes sė mirė qė do tė ishte mirė ta respektonit ...


  1. Pėrdorni emrin tuaj tė vėrtetė dhe fotot tuaja reale.

  Kjo mė tepėr pėr ata qė e dini se do t’ju gjejnė lehtė. Nuk ėshtė korrekte tė pėrdorėsh identitet tjetėr, pasi nė kėtė mėnyrė krijon imazh tė ndryshėm pėr personin qė e mban atė emėr.

  2. Shtoni disa rreshta tė prezantimit.

  Kur ju pyesni dikė, bėni mirė tė shtoni edhe disa rreshta tė prezantimit. Pra, vetėm pėr tė sqaruar se kush jeni apo pse dėshironi tė bėheni mik me dikė.


  3. Facebook nuk ėshtė njė mur vajtimi.

  Shmangni arsyen pėr t’u ankuar pėr ēdo gjė, jo tė gjithė miqtė tuaj janė bamirės.

  4. Sintetikė, por jo tė fshehtė.

  Nuk rekomandohet qė tė jeni mė shumė tė fshehtė sesa duhet. Kjo mund tė lindte dyshime prej bashkėbiseduesve.

  5. Kini kujdes atė qė shkruani ndaj njė miku.

  Ajo qė ju shkruani do tė shihet edhe nga tė gjithė miqtė tuaj dhe miqtė e miqve tuaj. Prandaj, kujdes me ato qė shkruani. Janė shumė sy qė e shohin dhe e lexojnė ...

  6. Kujdes kur i bėni ‘tag’ dikujt.

  Para se tė bėni “tag”, paralajmėrrojeni me njė foto dhe gjithmonė me njė mesazh privat.

  7. Kujdes me reklamimin e njė ngjarje.

  Facebook ėshtė njė mjet i madh promovues, por kėrkon qė tė mos konsiderohet si njė kuti postare, e mbushur me lajme.

  8. Kujdes me krijimin e grupeve.

  Nėse dėshironi tė krijoni njė grupi ose njė fanpage, duhet qė mė parė tė jeni tė sigurt qė nuk ka qenė tashmė e shpikur nga dikush tjetėr. Mirė pėr tė dhe pėr ju mė shumė.

  9. Shmangni tabelat e miqve tuaj.

  Nėse nuk jeni aspak tė interesuar pėr tė mėsuar nė lidhje me pjekjen e bimėve nė fermėn tuaj, aq mė pak nuk jeni me atė tė miqve tuaj, prandaj eliminoni tabelat nė Farmville.

  10. Mos pėrhapni mesazhe tek tė gjithė.

  Pėrhapni mesazhe tek tė gjithė? Mė mirė mos e bėni kėtė, do tė keqkuptoheshit. Mesazhi mund tė binte edhe nė duart e gabuara ...

  e.t/NOA

 2. #2
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  Personalisht nuk eshte se jam shume e dhene pas facebook...por ato qe shkruhen me larte i respektoj...asnjehere nuk me pelqejne pseudonimet...dhe nese e kam hapur si adres..eshte sepse komunikoj me miqte kudo qe i kam...si person jam real...i urrej irealet...

 3. #3
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  te gjitha i kryej

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. 100 librat qė duhen lexuar
  Nga MAJDI nė forum Letėrsia shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 19-02-2013, 10:00 PM
 2. 4 fotot qė nuk duhen vėnė nė Facebook
  Nga vaaldr1n nė forum Guida, Kėshilla dhe truke
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 19-09-2011, 10:16 AM
 3. Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 01-06-2011, 07:04 PM
 4. 5 preparate kozmetike qė nuk ju duhen
  Nga ardona nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 21-02-2011, 11:02 PM
 5. Lojėrat nxisin sjellje tė dhunshme
  Nga MAJDI nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 18-03-2010, 04:58 AM