Linux Mint me Live Cd


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 17 prej 17
 1. #1
  i/e rregjistruar 20% Maska e Atlantis
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Postime
  299
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Linux Mint me Live Cd

  Receta Gatimi

  Mirdita!A di tė mė tregoj si ta pėrdori OS Linux Mint me Live Cd,dmth pa e instaluar!Mundėsisht nė mėnyrė sa mė tė detajuar dhe me foto,falemnderit.

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32
  Hapi i Pare: Shkarko Linux Mint (
  The full-featured standard version
  )

  Hapi i Dyte: Blini nje DVD dhe lexoni guiden, si te djegim nje imazh iso ne dvd

  Hapi i Trete: Futeni DVD-ne qe krijuar ne kompjuter dhe beni Restart

  Hapi i Katert: Nese kompjuteri nuk fillin nga DVD-ja, shtypni F10 ose F12 per nisje manuale

  Hapi i Peste: Prisni sa te ngarkohet....

  Hapi i Gjashte: Nees gjithēka do te shkoj mire, ju do te shihni Desktop-in e LINUX Mint - LISA!


 3. #3
  i/e rregjistruar 20% Maska e Atlantis
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Postime
  299
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Falemnderit Renix por pėr hapin e parė dhe tė dytė nuk ka nevojė sepse CD-nė e kam,e kam djegur vetė por nuk dija si ta filloj Linux Mintin nga Live CD-ja.

 4. #4
  Chicago Boss 35% Maska e Al Capone
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Vendndodhja
  Jashte Shtetit
  Postime
  560
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  8
  Mund te pyes, pse pikerisht versionin Mint?

 5. #5
  i/e rregjistruar 20% Maska e Atlantis
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Postime
  299
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Pyetje e qėlluar!Thjesht nga kurreshtja(e kam tė instaluar Ubuntu nė dual boot me Windows 7 por pata dėshirė qė ta provoj edhe Linux Mintin).

 6. #6
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  ne foto duket shum i bukur, por nese e instaloj ne PC humbas fare me te

  Nuk e di per cfar perdoret Linux me se shumti ?

 7. #7
  Chicago Boss 35% Maska e Al Capone
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Vendndodhja
  Jashte Shtetit
  Postime
  560
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  8
  Aha, kuptova!

  Gjeja e veēant eshte se perdor KDE ndryshe nga Ubuntu me Gnome!

 8. #8
  Postues Nderi Lirenti-Addicted Maska e TraHaNa
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Postime
  1,532
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Al Capone Lexo postimin
  Mund te pyes, pse pikerisht versionin Mint?
  se jena racista me red hat prandaj ;p

 9. #9
  i/e rregjistruar 20% Maska e Atlantis
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Postime
  299
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Al Capone Lexo postimin
  Aha, kuptova!

  Gjeja e veēant eshte se perdor KDE ndryshe nga Ubuntu me Gnome!
  Jo ka Linux Mint edhe me Gnome edhe me KDE.

 10. #10
  Chicago Boss 35% Maska e Al Capone
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Vendndodhja
  Jashte Shtetit
  Postime
  560
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  8
  Edhe ubuntu, ka Gnome dhe KDE, por default eshte Gnome!

  Si eshte KDE default ne Mint!

 11. #11
  i/e rregjistruar 35% Maska e aliu
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Vendndodhja
  fier shqiperi
  Postime
  639
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  a e dini qe kde apo gnome linux eshte pak a shume si windows xp me veshje te mac os apo jane menyrat e paraqitjes se ekranit ,dhe linux mint eshte nji lloj linux pak a shume si gentoo linux ,ubuntu linux ,backtrack 4 5 gnome apo kde apo te tjere si fedora apo zencafe ,mesa kam provuar te gjithe llojet e linux te japin mundesine qe ti provosh me live cd mbasi i provon ,eshte ne deshiren tende qe ti instalosh apo jo .ateher qe ne mometin qe i shkarkon neper faqet zyrtare apo neper linket qe i reklamojne te japin opsionet per kde apo gnome ekran pamjet

 12. #12
  Chicago Boss 35% Maska e Al Capone
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Vendndodhja
  Jashte Shtetit
  Postime
  560
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  8
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga aliu Lexo postimin
  a e dini qe kde apo gnome linux eshte pak a shume si windows xp me veshje te mac os apo jane menyrat e paraqitjes se ekranit ,dhe linux mint eshte nji lloj linux pak a shume si gentoo linux ,ubuntu linux ,backtrack 4 5 gnome apo kde apo te tjere si fedora apo zencafe ,mesa kam provuar te gjithe llojet e linux te japin mundesine qe ti provosh me live cd mbasi i provon ,eshte ne deshiren tende qe ti instalosh apo jo .ateher qe ne mometin qe i shkarkon neper faqet zyrtare apo neper linket qe i reklamojne te japin opsionet per kde apo gnome ekran pamjet
  Tek ēfare u bazove qe tu duken njesoj shperndarjet e Linux me Windows XP????

 13. #13
  i/e rregjistruar 35% Maska e aliu
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Vendndodhja
  fier shqiperi
  Postime
  639
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga al capone Lexo postimin
  tek ēfare u bazove qe tu duken njesoj shperndarjet e linux me windows xp????
  u bazova tek mendja ime alcapone . Dhe doja te lidhja muhabetin qe mint linux kde apo gnome live cd ndryshimin e kan vetem e aparence , NUK NGATERROVA LINUXIN ME WINDOWSIN POR THJESHTE APARENCEN QE MUND TE KETE EKRANI I XP ME VESHJEN E MAC OS

 14. #14
  Chicago Boss 35% Maska e Al Capone
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Vendndodhja
  Jashte Shtetit
  Postime
  560
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  8
  Normale qe shperndarjet e Linux jane te ngjashme, pasi deritavet e tyra jane Red Hat ose Debian! Dhe ēdo shperndarje ka personalizimin e vet duke ndruar ngjyra, aplikacione, apo ambjentet e punes!

  Kjo ishte per ata qe kan me pak informacion! Nese keni provuar/perdorur nje shperndarje te Linux, zere se i keni provuar te gjitha! Mjafton te ndryshoni veshjen nese kjo ju ben te ndiheni ndryshe! Por struktura eshte e njejte per te gjithe! Struktura se si manaxhon filet, se si manaxhon perdoruesit dhe accessin per secilin etj...

  Personalisht nuk shof ndonje ngjashmeri ne dritaret e Mac OsX dhe ato te Windows XP

  Ketu eshte Mac OSx dhe Windows (


 15. #15
  i/e rregjistruar 35% Maska e aliu
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Vendndodhja
  fier shqiperi
  Postime
  639
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Al Capone Lexo postimin
  Normale qe shperndarjet e Linux jane te ngjashme, pasi deritavet e tyra jane Red Hat ose Debian! Dhe ēdo shperndarje ka personalizimin e vet duke ndruar ngjyra, aplikacione, apo ambjentet e punes!

  Kjo ishte per ata qe kan me pak informacion! Nese keni provuar/perdorur nje shperndarje te Linux, zere se i keni provuar te gjitha! Mjafton te ndryshoni veshjen nese kjo ju ben te ndiheni ndryshe! Por struktura eshte e njejte per te gjithe! Struktura se si manaxhon filet, se si manaxhon perdoruesit dhe accessin per secilin etj...

  Personalisht nuk shof ndonje ngjashmeri ne dritaret e Mac OsX dhe ato te Windows XP

  Ketu eshte Mac OSx dhe Windows (

  te pakten mua me jan dukur njisoj vetem me ka ndryshuar aparencen .,

 16. #16
  i/e rregjistruar 35% Maska e aliu
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Vendndodhja
  fier shqiperi
  Postime
  639
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  megjithese degraduam nga tema ,renix e ka shpjeguar shume mire .ndoshta atlantis ka probleme me nisjen hardweare ne bios ,nji problem te tille e kam pas dikur ,ne qoftese e ke laptop beji restart mbaj shtypur f2 hyn ne bios dhe zgjeth cd apo dvd rom ne nisje apo sic tha renix me f12 por ne qoftese ke pc mund te hysh ne bios me delete ,sic e kam une , ja dy foto

 17. #17
  i/e rregjistruar 20% Maska e Atlantis
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Postime
  299
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga aliu Lexo postimin
  megjithese degraduam nga tema ,renix e ka shpjeguar shume mire .ndoshta atlantis ka probleme me nisjen hardweare ne bios ,nji problem te tille e kam pas dikur ,ne qoftese e ke laptop beji restart mbaj shtypur f2 hyn ne bios dhe zgjeth cd apo dvd rom ne nisje apo sic tha renix me f12 por ne qoftese ke pc mund te hysh ne bios me delete ,sic e kam une , ja dy foto

  Falemnderit Ali pėr kėtė shpjegim dhe mė vjen mirė qė paska zgjuar kaq shumė interesim kjo temė,por fatmirėsisht me ndihmėn e Renixit e zgjidha kėtė problem.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Top 10 Shperndaresit per Linux
  Nga EMAUS nė forum Shpėrndarjet Linux/Unix
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 02-04-2013, 08:27 AM
 2. Zbulohen foto te Sony Xperia Mint (foto)
  Nga vaaldr1n nė forum Smartphone
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 26-07-2012, 09:33 PM
 3. Ubuntu Linux 12.04
  Nga vaaldr1n nė forum Shpėrndarjet Linux/Unix
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 02-05-2012, 10:25 PM
 4. si tja bej per te shkarkuar linux?
  Nga aurel nė forum Shpėrndarjet Linux/Unix
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 09-11-2008, 09:18 PM
 5. Messenger per Linux
  Nga ReniX nė forum Shpėrndarjet Linux/Unix
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 12-07-2008, 10:26 AM