Si funksionojne Panelet Diellore


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 14 prej 14
 1. #1
  Chicago Boss 35% Maska e Al Capone
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Vendndodhja
  Jashte Shtetit
  Postime
  560
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  9

  Ide Si funksionojne Panelet Diellore

  Receta Gatimi

  Panelet solar perdorin energjine e diellit dhe e trasformojne ne energji te dobishme apo nxehtesi per aktivetet e njeriut.  Panelet solar ndahen ne 3 kategori:
  Panele Solar fotovoltazh: shenderrojne energjine djellore ne energji elektrike.
  Panele Solar termik: shenderrojne energjine djellore per nxehjen e ujit.
  Panele Solar ibrid: ku ka te dyja funksionet siper.

  Panelet kane avantazh sepse lejojne shume kursimin e energjise elektrike apo gazit per ngrohje te ambjenteve. Por shpesh here kostua e instalimi eshte shume e larte!

  A perdorni panele solar ne shtepine tuaj? Nese po, a jeni te kenaqur?

 2. #2
  i/e rregjistruar 35% Maska e aliu
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Vendndodhja
  fier shqiperi
  Postime
  639
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  do te doja nji informacion me te sakte .pershembull ,me cfare materie perbehen skemat e lidhjeve ,panelet diellore si ndertohen ,si dhe qysh e shdrrojne energjine diellore ne energji elektrike ,..////??????????????//

 3. #3
  Chicago Boss 35% Maska e Al Capone
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Vendndodhja
  Jashte Shtetit
  Postime
  560
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  9
  Trasformimi i Drites se Diellit ne Energji!
  Fluksi i drites se diellit bie mbi materialin e panelit qe eshte i perbere prej gjysempercjelles te cilet jane te ndertuar me silic.
  Atomet e silicit te panelit formojne nje tip rrjete te kristalte tredimesionale ne forme tetraedike dhe ēdo njeri nga keto ve ne dispozicion nje nga kater elektronet e valences. Dhe ai qe krijon energjine eshte elektroni i jashtem i orbites, pasi 3 te tjeret jane te lidhur me berdhamen. Pra e gjitha kjo mundesohet pasi atomit i ndryshon faza e valences.

  Ky eshte proēesi i shenderrimit dhe me ēfare perbehet por pyetjen tjeter nuk e kuptova ēdo te thuash!

  AL

 4. #4
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Faleminderit per informacionin

 5. #5
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  Faleminderit !

 6. #6
  i/e rregjistruar 35% Maska e aliu
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Vendndodhja
  fier shqiperi
  Postime
  639
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Al Capone Lexo postimin
  Trasformimi i Drites se Diellit ne Energji!
  Fluksi i drites se diellit bie mbi materialin e panelit qe eshte i perbere prej gjysempercjelles te cilet jane te ndertuar me silic.
  Atomet e silicit te panelit formojne nje tip rrjete te kristalte tredimesionale ne forme tetraedike dhe ēdo njeri nga keto ve ne dispozicion nje nga kater elektronet e valences. Dhe ai qe krijon energjine eshte elektroni i jashtem i orbites, pasi 3 te tjeret jane te lidhur me berdhamen. Pra e gjitha kjo mundesohet pasi atomit i ndryshon faza e valences.

  Ky eshte proēesi i shenderrimit dhe me ēfare perbehet por pyetjen tjeter nuk e kuptova ēdo te thuash!

  AL
  kam nja 4 panele diellor dhe ndoshte me jepte ndonjeri informacion per ndonji skeme elektrike per menyren si lidhen .ndersa ti po kujton kohet kur isha gjimnazist dhe profesori na shpjegonte ne drase te zeze

 7. #7
  Chicago Boss 35% Maska e Al Capone
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Vendndodhja
  Jashte Shtetit
  Postime
  560
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  9
  Te me kishe thene ne fillim qe kam 4 panele do te kisha kuptuar!

  Ne radhe te pare paneleve duhet kaluar nje percjelles qe te lidhesh te gjithe shiritat qe e perēojne! (nese nuk e kane).

  Me pas keta shiritat qe dalin nga te dyja anet, duhet te lidhen ne seri me njeri tjetrin.

  Ne njerin skaj bashkohen, kurse ne tjetren lidhi me nje llamp te vogel per prove!

 8. #8
  i/e rregjistruar 35% Maska e aliu
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Vendndodhja
  fier shqiperi
  Postime
  639
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Al Capone Lexo postimin
  Te me kishe thene ne fillim qe kam 4 panele do te kisha kuptuar!

  Ne radhe te pare paneleve duhet kaluar nje percjelles qe te lidhesh te gjithe shiritat qe e perēojne! (nese nuk e kane).

  Me pas keta shiritat qe dalin nga te dyja anet, duhet te lidhen ne seri me njeri tjetrin.

  Ne njerin skaj bashkohen, kurse ne tjetren lidhi me nje llamp te vogel per prove!
  keto i di por mos kane nevoje per ndonji inverter per mbrojtjen ndaj kolpove te korentit apo jo

 9. #9
  Chicago Boss 35% Maska e Al Capone
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Vendndodhja
  Jashte Shtetit
  Postime
  560
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  9
  Nuk eshte nevoja per "trasformues" as stablizues, pasi me 4 panele, uroj te arrish 6 apo 12 volt!
  Nese do te kishim nje panel me te madh, atehere dote linde nevoja per nje stablizues rryme!

 10. #10
  i/e rregjistruar 35% Maska e aliu
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Vendndodhja
  fier shqiperi
  Postime
  639
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Al Capone Lexo postimin
  Nuk eshte nevoja per "trasformues" as stablizues, pasi me 4 panele, uroj te arrish 6 apo 12 volt!
  Nese do te kishim nje panel me te madh, atehere dote linde nevoja per nje stablizues rryme!
  epo ja pra ketu doja te dilja ,na duhen bateri akumulatore 12v 100 A qe te karikohen gjate dites dhe inverteri e kthen nga 12v ne 220v dhe kur te na ikin dritat ,gje qe ktu ne shqiperi nuk ndodh shpesh te ndricoje

 11. #11
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32
  Sa vete nje sistem me panele djellor per nje shpi rreth 100 Meter Katror?

 12. #12
  i/e rregjistruar 35% Maska e aliu
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Vendndodhja
  fier shqiperi
  Postime
  639
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  une per vete shpine e kam 120m katror por mendoj se nuk ka lidhje me ket pun reno ,mua mi prune ,as qe ja kam haberin sesa kushtojne vetem inverterin bleva 12000 mije lek ,te pakten kursej leket e gjeneratorit dhe te benzines qe konsumon

 13. #13
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32
  Jo e kisha llafin per ndriēim e korent gjate dites!

 14. #14
  i/e rregjistruar 35% Maska e paolo maldini
  Anėtarėsimi
  Aug 2009
  Vendndodhja
  now albania
  Postime
  913
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  gjera interesante. mua nje shok qe punon ne gr me keto me ka then qe per ndertesen time ku ne katinne pare eshte restorant edhe ne te dytin shtepia. dhe me siperfaqe 240 metra katrore. duhen 12 mi euro investim edhe te kem sistemin tim per prodhimin e energjise te perhereshm. tani nuk u futa me shum ne detaje se mu duken shum leke. por po ta mendosh pak me mire . ja vlen mbyll cdo kontrate me oshen edh je ne qeffin tata

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Panelet Diellore Fotovoltaike
  Nga bajram1 nė forum Pyetni Ekspertėt e Informatikės
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-12-2014, 07:23 PM
 2. Mund te funksionojne dy tastiera ne nje pc?
  Nga paolo maldini nė forum Pyetni Ekspertėt e Informatikės
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 17-11-2012, 11:31 PM
 3. Stuhia diellore drejt Tokės !!
  Nga labja nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 11-03-2012, 07:36 PM
 4. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-09-2010, 10:26 AM
 5. Celular me energji diellore
  Nga aurel nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 12-10-2009, 08:08 PM

Etiketat pėr kėtė Temė