Maskė ushqyese pėr lėkure tė yndyrshme
Nevojiten:
3 lugė gjelle kosi (plot)
1 tė verdhė veze
1 lugė krem qumėshti
1 lugė gjelle mjaltė tė shkrirė
1/2 lugė gjelle me lėng molle
1/2 lugė gjelle lėng domateje i freskėt


Pėrgatitja:

I pėrziejmė bashkė tė gjitha dhe e pėrhapim maskėn nė tė gjithė fytyrėn dhe ne gushė. Qė maska tė veprojė nevojitet njė kohė e mjaftueshme, pėr kėtė arsye mirė do tė ishte qė maskėn ta pėrdorni pėrpara se tė bini pėr tė fjetur. Ditėn tjetėr pastroni atė qė ka mbetur dhe qė nuk e ka thithur lėkura. Sygjerohet te aplikohet nje here ne jave.