10 Gjėra Qė Nuk Dini Pėr Gjumin


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 14 prej 14
 1. #1
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19

  10 Gjėra Qė Nuk Dini Pėr Gjumin

  Receta Gatimi
  Gjumi ėshtė shumė i mirė pėr rikarikimin e trurit, qelizat autoriparohen dhe trupi fiton energji tė reja.
  Gjumi mbetet ende objekt studimi, ėndrrat mbeten mister pėr shkencėn, megjithatė mbi shumė aspekte ėshtė hedhur dritė.

  Jo tė gjithė kanė informacionin e duhur pėr gjumin, ndaj po ju tregojmė 10 kuriozitete qė nuk i keni lexuar mė parė.

  1.
  Orėt e nevojshme tė gjumit, varen nga mosha
  -16 orė pėr tė sapolindurit
  - 10 orė pėr 3-18-vjecarėt
  -8 orė pėr 19-55-vjecarėt
  - 6 orė pėr mbi 56-vjecarėt

  2.
  Pėr sa kohė mund tė mbijetosh pa gjumė? Nėse pa ushqim mund tė jetosh edhe pėr dy javė, pasi kalojnė 11 ditė pa gjumė njeriu pėrjeton ‘gjumin e pėrjetshėm’.

  3.
  Sa flenė kafshėt? Mė gjumashėt janė koalat qė flenė 22 orė nė ditė, lakuriqėt e natės qė flenė 20 orė, milingonat e mėdha qė flenė 18 orė, ndėrsa mė pak fle xhirafa me vetėm 2 orė nė ditė dhe elefanti aziatik me 3 orė nė ditė.  4.
  Kur delfini fle, vetėm gjysma e trurit tė tij pushon, gjysma tjetėr ėshtė aktive pėr tė rregulluar ciklin e frymėmarrjes.

  5.
  Tė shohėsh ėndrra ėshtė po aq e domosdoshme sa edhe tė marrėsh frymė. Personat qė nuk shohin ėndrra tregojnė se kanė probleme me personalitetin.

  6.
  12 pėrqind e njerėzve shohin ėndrrat bardhezi. Nė tė kaluarėn ky numėr ka qenė mė i lartė, por me shpikjen e televizorit me ngjyra numri ra nė mėnyrė drastike.

  7.
  Endėrrojmė fytyrat e personave qė i kemi parė mė parė, pavarėsisht nėse i kujtojmė apo jo.

  8.
  Vetem 5 minuta pas zgjimit 50 pėrqind e ėndrrave harrohen dhe brenda 10 minutave, 90 pėrqind e tyre zhduken njėherė e pėrgjithmonė nga kujtesa.

  9.
  Njė cift nė katėr fle nė krevate tė ndarė. Sipas disa testeve meshkujt, pas zgjimit nga njė natė tė cilėn e ndanė shtratin me njė grua, e kishin nivelin e stresit mė tė lartė krahasuar me meshkujt qė flinin vetėm.

  10.
  Crregullimet, somnambulizmi janė anomali gjatė procesit tė gjumit. Krime tė ndryshme janė kryer gjatė gjendjes sė gjumit tė thellė.

 2. #2
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  9.
  Njė cift nė katėr fle nė krevate tė ndarė. Sipas disa testeve meshkujt, pas zgjimit nga njė natė tė cilėn e ndanė shtratin me njė grua, e kishin nivelin e stresit mė tė lartė krahasuar me meshkujt qė flinin vetėm.


  interesante kjo...per tu habitur ne fakt

 3. #3
  Abdullah Autorė Maska e abdullah92
  Anėtarėsimi
  Jun 2009
  Vendndodhja
  Pc
  Postime
  1,517
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  12
  Shume interesante keto te dhena

  Thanks Labe

 4. #4
  i/e rregjistruar 35% Maska e mOrtaja123
  Anėtarėsimi
  Jun 2011
  Vendndodhja
  Kosove
  Postime
  702
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  9
  Kuriozitete interesante mua me beri pershtybje
  5.
  Tė shohėsh ėndrra ėshtė po aq e domosdoshme sa edhe tė marrėsh frymė. Personat qė nuk shohin ėndrra tregojnė se kanė probleme me personalitetin.
  gjithmon kam menduar te kundėrten edhe pse pak si shpesh shoh ėndrra !

 5. #5
  Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Postime
  3,332
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  4.
  Kur delfini fle, vetėm gjysma e trurit tė tij pushon, gjysma tjetėr ėshtė aktive pėr tė rregulluar ciklin e frymėmarrjes. Po kjo per cfar na duhet.

 6. #6
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga mOrtaja123 Lexo postimin
  Kuriozitete interesante mua me beri pershtybje
  5.
  Tė shohėsh ėndrra ėshtė po aq e domosdoshme sa edhe tė marrėsh frymė. Personat qė nuk shohin ėndrra tregojnė se kanė probleme me personalitetin.
  gjithmon kam menduar te kundėrten edhe pse pak si shpesh shoh ėndrra !
  dhe un ska nat qe nuk shikoj endrra !!! , dhe tani e kuptova pse

 7. #7
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  kohet e fundit fle nga ora 2 ose 3 e nates deri ne 12 apo 1 e mesdites qe dmth i bie te fle rreht 10 ose 11 ore gjum.

  Dhe jam i kenaqur

 8. #8
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga iceman Lexo postimin
  kohet e fundit fle nga ora 2 ose 3 e nates deri ne 12 apo 1 e mesdites qe dmth i bie te fle rreht 10 ose 11 ore gjum.

  Dhe jam i kenaqur
  un po te zgjohem aq von , zgjohem supeer e lodhur
  po ti mbase je mesuar
  gjithsesi , duhet ta dish qe ste ben mir per shendetin ky lloj orari

 9. #9
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  un po te zgjohem aq von , zgjohem supeer e lodhur
  po ti mbase je mesuar
  gjithsesi , duhet ta dish qe ste ben mir per shendetin ky lloj orari
  eee ... cti besh :S edhe po te dua smund te fle me heret se me del gjumi ne mes te nates pastaj

 10. #10
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Faleminderit ..

 11. #11
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga MAJDI Lexo postimin
  Faleminderit ..
  Te lutem...

 12. #12
  i/e rregjistruar 10% Maska e Belaa
  Anėtarėsimi
  Mar 2012
  Vendndodhja
  `BeRat ♥
  Postime
  88
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  8
  - Kam filluar kto dit me flihet sh gjum dhe gjat dites dhe ne darke shpejtt

 13. #13
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Belaa Lexo postimin
  - Kam filluar kto dit me flihet sh gjum dhe gjat dites dhe ne darke shpejtt
  Mos genje

  7.
  Endėrrojmė fytyrat e personave qė i kemi parė mė parė, pavarėsisht nėse i kujtojmė apo jo.

  8.
  Vetem 5 minuta pas zgjimit 50 pėrqind e ėndrrave harrohen dhe brenda 10 minutave, 90 pėrqind e tyre zhduken njėherė e pėrgjithmonė nga kujtesa.
  e vertet kjo

 14. #14
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  Di vetem qe eshte arratisur dhe neser jam turni i pare

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Fakte e kuriozitete mbi gjumin
  Nga olsii nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-11-2012, 08:19 PM
 2. 10 gjėra qė nuk dini pėr gjumin
  Nga Kliton nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 14-10-2010, 09:17 PM
 3. 10 Gjėra qė Duhet ti Dini pėr Modėn
  Nga Altin111 nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-11-2007, 04:44 PM
 4. Kuriozitete mbi Gjumin
  Nga Altin111 nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-11-2007, 11:01 PM