Fėmijėt kuptojnė fjalėt qė 6-muajsh


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  Smile Fėmijėt kuptojnė fjalėt qė 6-muajsh

  Receta Gatimi


  Shkencėtarėt kanė konfirmuar se fėmijėt kuptojnė njė numėr shumė tė madh fjalėsh qė kur janė 6-muajsh dhe nėse prindėrit i flasin normalisht ata mund tė pėrmirėsojnė aftėsinė e tyre tė tė folurit nė tė ardhmen.

  Njė studim nga psikologė britanikė del nė pėrfundimin se fėmijėt mund tė kuptojnė fjalėt shumė mė pėrpara se sa tė flasin duke hedhur poshtė hipotezat se tė vegjlit fillojnė tė kuptojnė vetėm pasi mbushin 1 vjeē.

  Gjatė vrojtimit tė 33 fėmijėve 6-9 muajsh, psikologėt zbuluan se nėse i pėrsėritej disa herė emri i njė objekti, shikimi i tyre shkonte pikėrisht tek objekti nė fjalė. Kėto teste treguan se fėmijėt e bėjnė lidhjen mes fjalės dhe objektit qė kur mbushin gjashtė muajt e parė tė lindjes.

  “Ka pasur edhe mė parė demonstrime se fėmijėt kuptojnė fjalė si mami dhe babi, por studimi ynė kėrkon tė nxjerrė nė pah nėse kuptonin fjalė tė tjera shumė mė specifike. Mendoj se rezultatet e kėtij studimi japin njė mesazh tė madh pėr tė gjithė prindėrit. Mund t’i flisni normalisht fėmijėve tuaj sepse ata do ju kuptojnė edhe pse jo plotėsisht”, shprehet Dr. Swingley, udhėheqėsi i studimit.

  Burimi:

  Koha NET

 2. #2
  i/e rregjistruar 35% Maska e aliu
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Vendndodhja
  fier shqiperi
  Postime
  639
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga iceman Lexo postimin

  Shkencėtarėt kanė konfirmuar se fėmijėt kuptojnė njė numėr shumė tė madh fjalėsh qė kur janė 6-muajsh dhe nėse prindėrit i flasin normalisht ata mund tė pėrmirėsojnė aftėsinė e tyre tė tė folurit nė tė ardhmen.

  Njė studim nga psikologė britanikė del nė pėrfundimin se fėmijėt mund tė kuptojnė fjalėt shumė mė pėrpara se sa tė flasin duke hedhur poshtė hipotezat se tė vegjlit fillojnė tė kuptojnė vetėm pasi mbushin 1 vjeē.

  Gjatė vrojtimit tė 33 fėmijėve 6-9 muajsh, psikologėt zbuluan se nėse i pėrsėritej disa herė emri i njė objekti, shikimi i tyre shkonte pikėrisht tek objekti nė fjalė. Kėto teste treguan se fėmijėt e bėjnė lidhjen mes fjalės dhe objektit qė kur mbushin gjashtė muajt e parė tė lindjes.

  “Ka pasur edhe mė parė demonstrime se fėmijėt kuptojnė fjalė si mami dhe babi, por studimi ynė kėrkon tė nxjerrė nė pah nėse kuptonin fjalė tė tjera shumė mė specifike. Mendoj se rezultatet e kėtij studimi japin njė mesazh tė madh pėr tė gjithė prindėrit. Mund t’i flisni normalisht fėmijėve tuaj sepse ata do ju kuptojnė edhe pse jo plotėsisht”, shprehet Dr. Swingley, udhėheqėsi i studimit.

  Burimi:

  Koha NET
  kjo po eshte vertet shume e bukur ,,dhe po mendoja ah sikur ti kuptojne keto gjera disa qe jane jo 6 muajsh por 65 vjec nga mendja

 3. #3
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20
  me gjith kto te mira qe po rritet ky brez , nga te mos jet kaq i zgjuar , e i zhvilluar.
  Mbase do vi nje dit , ku sa te dalin nga barku do din te ecin

 4. #4
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  me gjith kto te mira qe po rritet ky brez , nga te mos jet kaq i zgjuar , e i zhvilluar.
  Mbase do vi nje dit , ku sa te dalin nga barku do din te ecin
  te gjitha pranohen, vec te mos flasin deri ti bejne disa vite se pastaj mos vet ...

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pas 8 muajsh bien ēmimet
  Nga Erinaa nė forum Life Style
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-04-2011, 07:36 PM
 2. Fundi i botės? Pas dy muajsh, jo nė 2012
  Nga lovee nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 41
  Postimi i Fundit: 15-03-2011, 05:15 PM
 3. Braktiset ne gemushe foshnja dy muajsh
  Nga Kliton nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 01-04-2009, 12:49 PM
 4. Kėshilla pėr foshnjat 0-12 muajsh
  Nga EMAUS nė forum Vogėlushėt Shqiptarė
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 25-03-2009, 04:32 PM
 5. Babai mbyt djalin 7 muajsh
  Nga EMAUS nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 02-06-2008, 05:51 PM