Me realizimin e ngadalshėm tė ushtrimeve, pa lėvizje tė shpejta, arrihen shumė rezultate tė mira. Gjashtė ushtrime efikase, kombinim i fitnesit, jogės dhe vallėzimit, forcojnė muskujt, tendosin trupin, por edhe ofrojnė relaks tė shkėlqyer.UdhėzimUshtrimet bėni pa pauza. Nga pozita fillestare shkoni deri te ajo e fundit. Pėrsėritjet, po ashtu, bėni pa pauza. Veproni ngadalė dhe me kontroll. Pa lėvizje tė menjėhershme. Ėshtė me rėndėsi qė nė ēdo moment tė ndieni se si zgjohen dhe aktivizohen muskujt.Pėr prapanicė tė fortė dhe kėmbė tė hollaLakojeni gjurin e djathtė dhe zgjateni kėmbėn e majtė. Grushtin e djathtė vendoseni mbi tė majtin dhe mbajini pranė trupit, ndėrsa pastaj lėvizni duart majtas dhe njėkohėsisht zgjateni kėmbėn e djathtė dhe lakojeni gjurin e majtė. Pa pauzė kthehuni nė pozitė fillestare dhe bėni nga gjashtė deri nė tetė pėrsėritje nga dy seri, ndėrsa pastaj ndėrroni anėt. Ky ushtrim forcon pėrqendrimin dhe formėson muskujt e pasėm tė kėmbės dhe prapanicėn.

Pėr energji dhe fuqi
Hapni kėmbėt, drejtojeni shpinėn dhe lakoni gjunjėt. Duart mbani pėrpara trupit, gjysmė tė lakuara, ndėrsa nga kjo pozitė drejtoni kėmbėt dhe njėkohėsisht rrotullojeni pjesėn e sipėrme tė trupit nė tė majtė dhe duart zgjatni duke i mbajtur nė nivel me supet. Bėni nga tetė deri nė dhjetė pėrsėritje pėr secilėn anė, me nga dy seri.

Pėr kėmbė dhe supe
Zgjateni kėmbėn e majtė pėrpara, bashkoni shuplakat para gjoksit, dhe pastaj nga kjo pozitė duke bėrė njė hap barteni peshėn nė kėmbėn e djathtė. Shtrini duart ashtu qė shuplakat tė jenė paralele. Bėni nga tetė deri nė dhjetė pėrsėritje pėr secilėn anė, nga dy seri. Ky ushtrim do tė formėsojė kėmbėt tuaja dhe muskujt e supeve.

Pėr relaks
Qėndroni ashtu qė shputat tė preken, shtylla kurrizore ėshtė drejtė, ndėrsa duart gjenden mbi kokė tė bashkuara nė shuplaka. Nga kjo pozitė pėrkuleni trupin pėrpara dhe me duar kapni majat e gishtave tė kėmbėve, ndėrsa pastaj drejtojuni ngadalė. Bėni nga 10-15 pėrsėritje nė dy seri.

Pėr trup tė zhdėrvjellėt
Uluni mbi thembra, shuplakat lėshoni pėrpara gjunjėve, drejtojeni shtyllėn kurrizore dhe shikoni para jush. Nga kjo pozitė barteni peshėn nė duar dhe ngriteni trupin dhe prapanicėn lartė. Ky ushtrim bėhet nė dy seri nga tetė deri nė dhjetė pėrsėritje. Krahas asaj qė trupi juaj bėhet mė elastik, ky ushtrim i forcon edhe muskujt e prapanicės.
Pėr bel tė hollė
Uluni mbi thembra, drejtojeni shpinėn, ndėrsa duart vendosni pėrpara jush, ashtu qė majat e gishtave tė prekin nė dysheme. Pastaj lėvizni ijėt pėrpara, me dorėn e djathtė mbajeni kėmbėn e majtė, ndėrsa duke e mbajtur dorėn e majtė mbi kokė tėrhiquni sa mė shumė prapa. Pas 8-10 pėrsėritjeve nė dy seri, ndėrroni anėt. Tendosja ėshtė pjesė pėrbėrėse e ushtrimeve, ndėrsa nėse e bėni rregullisht, ky ushtrim do tė hollojė belin tuaj.