25 fjalėt qė duhet t’i dijė njė 2-vjeēar


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  Smile 25 fjalėt qė duhet t’i dijė njė 2-vjeēar

  Receta Gatimi


  Shkencėtarėt kanė publikuar njė listė prej 25 fjalėsh qė njė fėmijė 2-vjeēar DUHET t’i dijė patjetėr. Kėto fjalė sigurojnė se fėmija nuk do tė ketė probleme nė tė ardhmen me tė folurėn.

  Kėrkuesit amerikanė kanė bėrė tė ditur gjatė konferencės sė tyre tė pėrvitshme tė Shkencės sė Avancuar qė u mbajt nė Vankuver se nėse njė fėmijė pėrdor pak fjalė, prindėrit duhet tė shqetėsohen.

  Disa nga fjalėt e listės sė shkencėtarėve janė: mami, babi, qumėsht, lėng, po, jo, top, qen, mace, banane, hundė, sy, biskotė, makinė, falemnderit, kėpucė, kapele, libėr dhe mirupafshim.

  “Nėse fėmijėt nuk pėrdorin kėto 25 fjalė kur janė 2 vjeē, ata mbase janė fėmijė qė mėsojnė tė flasin ngadalė. Ka tė bėjė me njė zhvillim tė ngadaltė tė tyre dhe nuk ka vend pėr panik. Por, nėse kur bėhet 2 vjeē e gjysmė ka ende probleme nė tė folur prindėrit duhet ta kontrollojnė”, shprehet profesori Leslie Recorla.

  Ngadalėsia nė tė folur mund tė jetė edhe njė shenjė e problemeve mė tė rėnda si shurdhėria apo autizmi.

  Burimi:

  TOP CHANNEL

 2. #2
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20
  mami, babi, qumėsht, lėng, po, jo, top, qen, mace, banane, hundė, sy, biskotė, makinė, falemnderit, kėpucė, kapele, libėr dhe mirupafshim
  kto jan per femijet amerikan....
  se per shqiptaret.....20 nga 25 fjal...jan sharje te mesuara nga babi dhe shoket e babit ahahaha....

 3. #3
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  kto jan per femijet amerikan....
  se per shqiptaret.....20 nga 25 fjal...jan sharje te mesuara nga babi dhe shoket e babit ahahaha....

  hahah kjo fiks ketu ne shqiperi

 4. #4
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32
  2-vjeēaret tani po bredhin me smartphone e tablet, ku po pyesin me per fjalet!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Besimi fetar ndienje apo dije.
  Nga kuklla nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 21-03-2013, 08:56 PM
 2. Nje 2 vjecar duhet te dije mbi 25 Fjale
  Nga olsii nė forum Life Style
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-02-2012, 08:16 PM
 3. 7 fjalet qe nuk duhet te thoni
  Nga ReniX nė forum Eros / Pa Ēensurė
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 25-02-2011, 04:30 PM
 4. Fjalėt mė infektuese nė internet
  Nga Kliton nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 04-06-2009, 06:56 PM
 5. 5 gjerat qe nje programues fillestar PHP duhet te dije
  Nga ReniX nė forum Gjuhėt e Programimit
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 23-04-2008, 01:31 AM