Nė njė ditėlindje femre…

Nuk ishte ditė qė qėmtonte dėshirėn nė copa kėnaqėsish
as e plotėsonte me ėmbėlsira stinėsh
nga “pastiēierė” qė ruanin brumin nė frigoriferė freskish
…ishte dita jote e lindjes.
Unė tė solla aromė…
dikush tjetėr trėndafila nė nuancėn e tė kuqit tė buzėve
kur tė pashė tė veshur mbeta i turpėruar
ishte vonė…
hijeshia e femrės fillon nga ngjyra e kėpucėve
dhe e trėndafilave qė i duhen dhuruar.
Aroma ėshtė pengu qė e mban tė lidhur
ndaj ajo e zgjedh vetė
….nga dita e lindjes duke ikur.
Ne, festojmė ditėlindjen e femrės
ajo…dashurinė e vėrtetė.