Receta Gatimi

Karrota dhe kumbulla pėr tė qėnė mė tė bukur


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  24

  Karrota dhe kumbulla pėr tė qėnė mė tė bukur  Ian Stephen, njėri ndėr kėrkuesit shkencorė qė kanė punuar nė kėtė projekt, shpreson se rezultatet e kėtij studimi do tė mund tė nxisnin tė rinjtė qė tė hanė mė shumė pemė dhe perime

  Njerėzit qė hanė pemė dhe perime me ngjyra tė ndezura dhe tė theksuara, sikur qė janė kumbullat dhe karotat, “janė mė atraktivė”, thuhet nė njė studim tė kėrkuesve shkencorė nga Universiteti St. Andrews dhe Bristol.

  Shkencėtarėt nga kėto universitete kanė analizuar lidhjen midis ngjyrės sė lėkurės dhe atraktivitetit, me ē’rast kanė zbuluar se njerėzit me ten tė verdhemtė konsiderohen si shumė tė shėndetshėm dhe joshės.

  Pėr kėtė nuancė tė verdhemtė tė tenit, “fajin” e kanė pigmentet e verdhė: karotenoidet, tė cilat gjenden nė pemė dhe perime tė caktuara.

  Ian Stephen, njėri ndėr kėrkuesit shkencorė qė kanė punuar nė kėtė projekt, shpreson se rezultatet e kėtij studimi do tė mund tė nxisnin tė rinjtė qė tė hanė mė shumė pemė dhe perime, sidomos kur dihet se, pėr arritjen e kėtij efekti, mjaftojnė dy muaj tė konsumimit tė marrjes sė karotave.

  "Nė vend qė tė rinjve t’u themi tė rinjve se, pas 40 vjetėve, me gjasė, nėse nuk hanė karota, do tė kenė infarkt tė zemrės, mund t’u themi se do tė jenė mė tė bukur vetėm pas dy muajsh nėse hanė pemė dhe perime", thotė Stephen.

 2. #2
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  27
  karrotat i ha shum ndersa kumbullat jo ...

  flm per informacionin labe

 3. #3
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  24
  mmm un pr kumbulla vdes ,, sidomos per ato jeshilet e tharta ,,me krip

 4. #4
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  27
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  mmm un pr kumbulla vdes ,, sidomos per ato jeshilet e tharta ,,me krip
  me kripe ? Si paskam provu ndo1her ashtu

  edhe une i ha ato jeshilet, por me kripe nuk em paska ra rasti ...

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Cila ka qene dhurata me e bukur qe keni marre?
  Nga ReniX nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 23-07-2013, 04:06 PM
 2. Cila ka qene Eksperienca me e bukur e jetes tuaj?
  Nga ReniX nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 28-04-2013, 12:57 PM
 3. 17 keshilla sa per te qene joshese dhe perfekte
  Nga erinda nė forum Life Style
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 06-04-2012, 10:00 PM
 4. 8 sekrete per te qene e bukur.
  Nga Altin111 nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 29-11-2010, 05:36 PM
 5. Adami ka qenė i zi!
  Nga Sefedini nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 09-01-2010, 10:45 PM