Receta Gatimi

30 gjera qe duhet te beni para se te mbushni 30 vjec


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  21

  30 gjera qe duhet te beni para se te mbushni 30 vjec

  I ndjeni se akrepat e orės qė lėvizin dhe gjendjen depresive ju shtohet ndėrsa i afroheni tė 30-ve? Ėshtė koha tė filloni ta shijoni jetėn, ndėrsa jeni ende tė rinj dhe tė shkujdesur. Ndėr mundėsitė e panumėrta qė keni pėrfshihen udhėtimet, publikimi i emrit tuaj nė media, garat nė maratona, ngrėnia nė njė hotel me 7 yje dhe jeta nė Londėr, Francė dhe Kaliforni. Fantazia nuk njeh kufij. Bėni ēfarė tė doni, mjafton qė tė ndiheni tė pėrmbushur dhe tė mos i kujtoni me keqardhje vitet e rinisė. Tė paktėn do tė keni mjaft histori t’ia tregoni nipėrve dhe mbesave kur t’ju ulen nė prehėr dhe t’ju shohin plot admirim. Ndoshta lista ėshtė pak e ekzagjeruar, por ju bėni tė pamundurėn brenda mundėsive qė keni.


  1. Udhėtoni
  Sapo tė zini njė vend tė mirė nė karrierė do tė keni gjithnjė e mė pak kohė tė udhėtoni dhe tė argėtoheni. Pas universitetit, para se tė nisni njė punė tė re, shfrytėzojeni rastin dhe udhėtoni. Nuk do tė pendoheni.
  2. Publikoni diēka
  Qoftė nė gazetėn e shkollės apo tė qytetit, gazetat kombėtare apo si fituesi i historisė mė tė bukur, nuk ka asgjė mė tė bukur se ta shohėsh emrin me germa tė zeza nė tė bardhė. Shkrimi nuk ka pse tė jetė vepėr arti.
  3. Shikoni filma
  Do tė ishte mirė tė shihnit filmat mė tė shitur gjatė viteve, nė mėnyrė qė tė mos mbeteni jashtė nė ndonjė diskutim kinematografik gjatė mbrėmjeve me miqtė. Lista e tyre ėshtė e gjatė, por mė mirė pak se asgjė.
  4. Jetoni nė Londėr
  Jo tė gjithė mendojnė se jeta nė kryeqytetin mė tė madh bėn pėr ta, por pak njerėz pendohen nėse e bėjnė. Njė vend i mirė pėr ta vendosur veten nė karrierėn e zgjedhur. Londra ėshtė e pėrkryer pėr gjithēka.
  5. Mėsoni njė gjuhė tė dytė
  Edhe pse gjuhėt e huaja janė mė se normale pėr njė fshesaxhi nė Bullgari, britanikėt dhe amerikanėt nuk janė aq tė dhėnė pas tyre. Nė fakt, shumė prej tyre nuk flasin mirė as anglisht.
  6. Vraponi nė maratonė
  50 km vrap janė ferri pėr shumė njerėz, por nėse filloni tė praktikoheni pak nė ēdo ditė, shumė shpejtė do tė jeni kampioni i lagjes. Duhet tė jeni nė formė tė mirė trupore dhe shpirtėrore para se tė mbushni 30 vjeē.
  7. Udhėtoni nė autostradėn e bregdetit paqėsor
  Kjo ide mund tė jetė pak ekstravagante, por nuk mund tė thoni se keni provuar gjithēka nė jetė pa ndjerė erėn kaliforniane nė flokė dhe kripėn e oqeanit paqėsor nė trup.
  8. Martohuni
  Statistikat thonė se 50 pėr qind e 30-vjeēarėve janė ende tė pamartuar. Nuk ka pse t’ju vijė keq, por marrėdhėniet seksuale nė shtratin martesor janė shumė mė tė mira se kėnaqėsitė e njė beqari tė dėshpėruar.
  9. Shkoni nė festival muzike
  Pritja nė radhėn pa fund para njė biletarie pėr tė parė koncertin e grupit tė preferuar, eksperienca e pakėndshme pa njė banjė ndėrsa jeni atje do tė kompensohet me pėrjetimin qė do tė merrni.
  10. Provoni ushqime tė ndryshme
  Nuk e besoj se doni tė ndryshoni prefiksin e moshės pa provuar karkalecat, kėrmijtė dhe sepjen. Jo mė kot kėto ushqime mbivlerėsohen nga restorantet mė tė mira nė botė.
  11. Siguroni tė ardhmen
  Kjo ėshtė mė e lehtė nė tė thėnė se nė tė bėrė, por ajo qė duket e bukur pėr momentin do tė kalojė shpejt, dhe nė fund do tė mbeteni vetėm ju me pensionin tuaj. Shumė pak janė kaq guximtarė sa ta provojnė.
  12. Testoni veten
  Hedhja me parashutė, kėrcimi nga ura me litarė elastikė… kurrė nė 1 milionė vjet, mund tė mendoni ju, por ka gjėra mė pak tė rrezikshme pėr tė dalė nga zona e rehatisė dhe tė pėrballeni me frikėn.
  13. Vizitoni Parisin
  Thonė qė ėshtė qyteti mė romantik nė botė. Kush e di? Do tė ishte mirė tė shkonit ta provonit personalisht. Asnjėherė nuk i dihet, mund t’ju pėlqejė kaq shumė sa tė qėndroni atje.
  14. Flakni 1 milionė nė njė natė
  Mos t’ju bėhet zakon dhe kurrė mos shpenzoni mė shumė nga sa mund tė pėrballoni, por nėse keni mundėsitė do tė ishte mirė t’ia bėnit qefin vetes duke blerė nė njė natė ato qė keni dėshiruar gjithmonė.
  15. Hapni njė llogari bankare
  S’ėshtė kėshilla mė e mirė qė mund tė merrni, e dimė, por hapja e njė llogarie bankare ku tė vendosni tepricat e rrogės ēdo muaj ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tė kaluar pushimet aty ku dėshironi.
  16. Bėni diēka pėr bamirėsi
  Qoftė tė vraponi nė njė maratonė, tė merrni pjesė nė njė ngjarje tė drejtpėrdrejtė ku mblidhen para pėr viktimat e tragjedive, apo ēfarė tė doni ju, mos festoni 30-vjetorin pa e bėrė bamirėsi mė parė.
  17. Dilni nė televizor
  Dikush ka thėnė se tė gjithė e kemi 15 minuta famė nė jetė, por pėr disa mjaftojnė vetėm 15 sekonda. Nuk ėshtė e nevojshme tė jeni super i talentuar, mjafton vetėm tė tregoni ēfarė bėni mė mirė.
  18. Hani nė restorant me 7 yje
  Britania nuk ėshtė mė vendi i vetėm nė Evropė nė tė cilin flitet pėr restorante tė cilėsisė sė lartė, prandaj nuk ka justifikime kur mendoni pėr picerinė pranė shtėpisė nė vend qė tė darkoni nė restorantin mė tė mirė.
  19. Jepni dorėheqjen
  Jeni tė lodhur me profesionin e momentit dhe ėndrra juaj ėshtė diēka tjetėr? Zgjidhja ėshtė ndryshimi, edhe pse jo gjithmonė kaq i lehtė. Nėse jeni tė sigurt pėr atė qė doni tė bėni, mos hezitoni.
  20. Shkoni nė njė ndeshje sportive
  Pse tė prisni derisa lojėrat Olimpike tė organizohen nė vendin ku jetoni? Nėse ju pėlqen sporti, shkoni nė ndonjė ndeshje futbolli nė Wimbledon ose tė ndiqni nga stadiumi Kupėn e Botės. Ēfarė po prisni?
  21. Kaloni njė fundjavė nė Nju Jork
  Qoftė me miqtė, familjen apo me tė dashurin e zemrės, nuk ka eksperiencė mė tė bukur se ta shihni botėn tė rrotullohet nga Big Apple dhe tė ndjeni se jeni nė ēdo filmi qė keni parė.
  22. Lexoni libra
  Do t’ju duhet njė jetė e tėrė tė lexoni tė gjithė librat mė tė shitur nė botė, por mundohuni tė shfletoni sa mė shumė tė keni mundėsi. Mos harroni edhe ndonjė gazetė tė pėrditshme.
  23. Blini makinė tė hapshme
  Para se tė martoheni dhe tė blini njė motor tė ngadaltė me ndenjėsen e fėmijėve brenda, investoni nė diēka qė do t’ju bėjė tė shijoni lirinė tani qė e keni, e cila nuk zgjat shumė.
  24. Blini diēka tė kushtueshme
  Kur ka qenė hera e fundit qė e keni trajtuar veten ashtu siē e meritoni? Pėr sa kohė qė nuk e llastoni veten, ēmenduni pėr njė natė dhe shpenzoni tė paktėn rrogėn e njė mujori nė diēka tė veēantė.
  25. Blini verė tė shtrenjtė
  Nė njė pikė tė jetės do t’ju duhet tė hiqni dorė nga pija, por nuk ėshtė ende mosha juaj. Edhe pse nuk ėshtė e rėndėsishme tė blini njė shishe tepėr tė shtrenjtė, duhet tė dini ēfarė ju shijon mė shumė.
  26. Regjistrohuni nė “Facebook”
  Ėshtė rrjeti shoqėror nė internet qė po pėrhapet si zjarri dhe ekziston mundėsia qė tė jeni tashmė anėtar. Nėse nuk jeni, “Facebook” dhe adresa tė tjera janė mėnyra mė e mirė pėr t’u njohur me njerėz.
  27. Regjistroni historinė familjare
  Prindėrit, veēanėrisht gjyshėrit tuaj janė lidhja e pėrkryer me tė kaluarėn, prandaj gjeni ēfarė tė mundni pėr ta dhe shkruajeni. Do tė vi njė ēast nė jetė kur duhet ta dini me siguri se nga vini.
  28. Kėndoni live
  Kėndimi ėshtė i pėrsosur pėr tė ēliruar tensionin, pavarėsisht se ēfarė zėri keni. Kėndoni nė karaoke pėr tė rritur besimin, pėr sa kohė qė tė mos prisni duartrokitje dhe urime tė sinqerta.
  29. Bėni njė kontroll shėndetėsor
  Sėmundjet nuk vinė vetėm nė pleqėri dhe investimi nė njė trup tė shėndetshėm do t’ju kursejė mjaft shpenzime nė tė ardhmen. Sėmundjet e parandaluara janė mė mirė se tė kuruara.
  30. Ngjituni nė mal
  Nuk ka pse ta bėni nė moshėn 30-vjeēare, por ngjitja e njė mali (duke marrė masat e duhura gjatė rrugės) ėshtė njė prej mėnyra mė tė mira pėr ta parė botėn nė lartėsi.

 2. #2
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  12
  hahahahahaha nga keto vetem te jetoj ne londer dhe fundjava ne New Jork me paska mbetur!...se te tjerat shyqyre i qofte nuk me la zoti te beja 30....mi solli me perpara....

 3. #3
  ♡ KaFe Pa SHeQeR ♡ Moderator Maska e Mima
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  N'shpi (^_^)
  Postime
  2,568
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  18
  1.3.5.8.9.10.13.15.16.22.23.26.29
  Keto jane te bera .....lool kam 5 muaj per te mbushur pikat e tjera

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. 7 gjėra qė s'duhet ti bėni menjėherė pas bukės
  Nga olsii nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 04-04-2014, 01:29 PM
 2. 10 gjerat qe duhet te beni para se te....
  Nga ReniX nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 04-05-2012, 08:02 PM
 3. 100 gjera qe duhet te beni per tu ndjere te lumtur
  Nga URTESIA nė forum Life Style
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 09-04-2012, 07:49 PM
 4. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-03-2011, 10:25 PM
 5. 10 Gjėra qė Duhet ti Dini pėr Modėn
  Nga Altin111 nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-11-2007, 03:44 PM