Receta Gatimi

7 orė gjumė pėr njė zemėr tė shėndetshme


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Postime
  3,332
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  14

  7 orė gjumė pėr njė zemėr tė shėndetshme

  Pėr evitimin e sėmundjeve tė zemrės, nevojiten shtatė orė gjumė, as mė pak e as mė shumė, thonė shkencėtarėt amerikanė

  Njerėzit qė flenė mė pak se pesė orė, duke pėrfshirė edhe gjumin e ditės, rrisin dy herė mė shumė rrezikun nga paraqitja e sėmundjeve tė zemrės, duke pėrfshirė edhe infarktin, krahasuar me ata qė flenė shtatė orė, thuhet nė studimin e shkencėtarėve nga Fakulteti i mjekėsisė tė universitetit “West Virginia”.

  Ajo qė ėshtė mė interesante, ėshtė zbulimi i kėtij studimi se, njerėzit qė flenė nėntė orė nė ditė, janė pėr njė herė e gjysmė mė tė rrezikuar nga paraqitja e sėmundjeve tė zemrės, krahasuar me ata qė flenė shtatė orė nė ditė.

  Pėr nevojat e studimit, shkencėtarėt kanė analizuar tė dhėnat e rreth 30.000 tė personave tė rritur, e mė pas tė dhėnat rreth gjatėsisė sė gjumit i kanė krahasuar me tė dhėnat rreth sėmundjeve tė zemrės.

  Pesė a mė pak orė gjumė nė ditė kanė raportuar nga 8% tė pjesėmarrėsve nė studim, kurse 9% prej tyre kanė deklaruar se flenė nėntė, a mė shumė orė.

  Duke marrė parasysh se studimi ėshtė bėrė duke krahasuar tė dhėnat, shkencėtarėt nuk ia kanė dalė qė ta zbulojnė shkakun e lidhshmėrisė midis kohėzgjatjes sė gjumit dhe paraqitjes sė sėmundjeve tė zemrės.

  Supozohet se gjumi i tepėrt ndikon nė funksionet metabolike dhe endokrine, kurse mangėsia e gjumit ēon deri te zvogėlimi i tolerancės nė glukozė, zvogėlimin e ndjeshmėrisė ndaj insulinės dhe nė rritjen e shtypjes sė gjakut. Kjo ēon deri te mbyllja e arterieve tė zemrės.

 2. #2
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  19
  Shume flm...po e dija..........

 3. #3
  i/e rregjistruar 35% Maska e mOrtaja123
  Anėtarėsimi
  Jun 2011
  Vendndodhja
  Kosove
  Postime
  703
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  12
  Informata te rendesishem e sidomso per mua qe bej pak gjum

 4. #4
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  25
  un i bej 10 e permbi... kshtu qe qenkam mire

  flm per info

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. 10 kėshillat pėr njė verė sa mė tė shėndetshme !!
  Nga labja nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-06-2012, 04:16 PM
 2. Si tė kemi kėmbė sa mė tė shėndetshme !!
  Nga labja nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 03-05-2012, 08:00 PM
 3. Dhjetė ushqimet mė tė shėndetshme nė planet
  Nga vaaldr1n nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 22-08-2011, 01:22 PM
 4. Kripė e re e shėndetshme
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 02-12-2009, 09:33 PM
 5. Seksi i mirė i bėn femrat mė tė shėndetshme
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 12-10-2009, 08:03 PM