Hapat e para per te mesuar CSS - Cascading Style Sheets


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 5 prej 5
 1. #1
  Chicago Boss 35% Maska e Al Capone
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Vendndodhja
  Jashte Shtetit
  Postime
  560
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  8

  Hapat e para per te mesuar CSS - Cascading Style Sheets

  Receta Gatimi

  Cascading Style Sheets, ose shkurt CSS eshte nje file stili i cili i jep forma, dimesion, ngjyra kodit HTML. Jane disa versione te CSS, dhe me i fundit eshte ai CSS3 me me shume atribute, por kujdes, pasi CSS3 suportohet vetem nga shfletueset e fundit. Firefox, Chrome, Opera dhe disa atirubute ne IE9.

  Hapi i Pare - Vendosja e Kodit CSS ne File HTML.

  Jane disa menyra siē jane shpejguar me pare, si te vendosim CSS ne HTML

  Do ju rekomandoja te perdornit formen:

  Ne tag HEAD shkruani:

  Kodi HTML:
  <link href="stili.css" rel="stylesheet" type="text/css">
  dhe te evitoni ate inline - 3


  REZULTATI FINAL I SHEMULLIT:  Krijoni nje file prova.html dhe nje file stili.css me notepad ose shkarkoni filet e bashkangjitur.

  CSS eshte aplikuar direkt mbi tag kryesore te filet HTML- ne kete menyre mund ta kuptoni me lehte, por eshte me mire ta perdorni ne klasa apo ID, qe do flasim nje mesim tjeter.

  Kodi HTML i Shembullit:

  Kodi HTML:
  <html>
  <head>
  <title>Lirenti.com Mesime CSS</title>
  <link href="stili.css" rel="stylesheet" type="text/css">
  </head>
  <body>
  
  <h1>File Provė pėr Lirenti.com!</h1>
  <p>Hello! Mėsime CSS nė Shqip. Shkarko kėtė <a href="http://www.lirenti.com/threads/15481-Hapat-e-para-per-te-mesuar-CSS-Cascading-Style-Sheets">Tutorial Falas.</a></p> 
  
  </body>
  </html>
  Shpjegimi i CSS:
  ēdo atribut CSS duhet te permbaj vleren mdis dypikave dhe pikepresjes atribut:vlera;

  background-color:ngjyra; - specifikon ngjyren e sfondit. si ngjyre sfondi mund te vini dhe kodet hesadecimal te shoqeruar me nje hash#

  Kodi HTML:
  body{
    background-color:#e0f6ff;
  }
  Eshte aplikuar mbi body

  color:njyra; -specifkon ngjyren te tekstit. si ngjyre teksti mund te vini kodet hesadecimal te shoqeruar me nje hash#
  font-size:numri; - specifikon madhesine e teksti i shprehur ne em (njesi matese) ose px (per pixel)
  text-shadow - vetem ne CSS3 . IE9 nuk e lexon. Mundeson nje hije mbi tekstin e aplikuar
  Kodi HTML:
  h1{
    color:#006f9c;
    font-size:3em;
    text-shadow:0 2px 1px #fff;
  }
  Aplikuar mbi H1


  Kodi HTML:
  p a{
    color:#9c2c00;
  }
  Ngjyra e likut

  Kodi HTML:
  p a:hover{
    color:#d55726;
  }
  Ngjyra e linkut kur kemi mousin siper.

  Shkarkoni File e bashkangjitur ku permban te gjithe kodin me shembujt e mesiperm.
  Filet e Bashkangjitur Filet e Bashkangjitur
  Redaktuar pėr herė tė fundit nga Al Capone; 26-02-2012 mė 01:34 PM.

 2. #2
  Postues Nderi Lirenti-Addicted Maska e TraHaNa
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Postime
  1,532
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  nice Al Capone

  pres tut te tjera

  ps. je 1-sh po perkthen keto ne shqip (w3schools.com)

 3. #3
  Chicago Boss 35% Maska e Al Capone
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Vendndodhja
  Jashte Shtetit
  Postime
  560
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  8
  Kuptove gje te pakten?

 4. #4
  Postues Nderi Lirenti-Addicted Maska e TraHaNa
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Postime
  1,532
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  Al Capone mesuesja me thoshte " ore djale, kupton apo s'kupton? pse ngele duke kopjuar "

  dhe kur u rrita me ngeli psikologjike

  nejse, ne krijim mbase s'jame i mire por ne modifikime/kopjime te kepus

 5. #5
  Chicago Boss 35% Maska e Al Capone
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Vendndodhja
  Jashte Shtetit
  Postime
  560
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  8
  ID dhe Klasat ne CSS

  Ne CSS, kujt i ka rene rasti ta perdori, do te kete vene re se ka dy lloje selektoresh, ID dhe Class! Ne hapat e para dhe mua me kane ngaterruar paksa, por do mundohem ta shpjegoj sa me qart!

  ID ne CSS
  Sipas W3C, e cili eshte nje grup qe merret me standartet WEB, ID ne CSS duhet perdor mbi elemente qe jane unik (unique identifier). Nje element unik eshte nje elemen qe nuk perseritet ne pjes te ndryshme te faqes. Si pershembull Logo e faqes eshte nje element unik.
  ID mund ta dallojme nga shenja thurje # ne file CSS dhe nga sigla ID= ne kodin HTML.

  Shembulli kodit ne HTML duke pedor ID:
  Kodi HTML:
  <div id="my_logo">
  <h1>Emri faqes</h1>
  <span id="top_pershkrimi">Pershkrimi Faqes</span>
  </div>
  Shembulli kodit ne CSS duke perdor ID:
  Kodi HTML:
  #my_logo{
  color:#789;
  text-decoration:none;
  }
  #my_logo h1{
  font-size:2.5em;
  }
  #top_pershkrimi{
  color:#123;
  font-size:1.3em;}
  Ne kete shembull kemi te bejme me nje tekst H1 qe perdoret si identifikues Unik e emrit te faqes, dhe nje tekst pershkrim, ku te dy keto ID kane disa parametra, si ngjyra dhe madhesia.


  Class ne CSS

  Ne rastin e class ne CSS, W3C keshillon qe ta perdorim mbi elemente qe perseriten. Pra nese kemi te bejme nje liste, me elemente qe do te shfaqen disa here ne faqe web, ,class eshte zgjidhja e duhur.
  Ne fillim mund tju ngaterroje se ēfare te perdorni class apo ID, por avash avash me shembuj mund tja merrni doren!
  Nese keni elemente <ul>, <li /> <li /> <li /> duhet te perdorni class, nese keni disa paragrafe, <p /> <p /> <p /> perseri duhet te perdorni class.
  Klasa dallohet pasi ne kodin html shkruajme class= kurse ne file css eshte e paraprire nga pika ( . ) emri i klases.

  Shembulli kodit ne HTML duke pedor ID:
  Kodi HTML:
  <ul class="lista_al">
  <li> Lista 1</li> 
  <li> Lita 2</li> 
  <li> Al Capone</li> 
  </ul>

  Shembulli kodit ne CSS duke perdor CLASS:
  Kodi HTML:
  .lista_al{
  list-style-type: circle;
  margin:0;
  padding:3px;}
  .lista_al a{
  color:#456;
  text-decoration:none;}

  Ne kete rast, kemi nje liste me 3 elemente dhe ku kemi aplikuar disa atribute me vlera, si lloji listes duhet te kete nje rreth, 3px padding (qe do e shpjegoj ne guidat ne vazhdim) dhe nese lista eshte link, do te kete nje ngjyre #456 pa dekorim.


  Nese keni ndonje pyetje apo diēka qe nuk e keni kuptuar, ju ftoj ta diskutojme se bashku!


  Al Capone

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Kam mėsuar...
  Nga Erinaa nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 64
  Postimi i Fundit: 28-10-2014, 12:50 PM
 2. Nje faqe per te mesuar Frengjisht
  Nga ReniX nė forum Studentėt Shqiptarė
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 08-02-2013, 04:44 PM
 3. Hapat baze te stretching
  Nga ReniX nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-01-2011, 06:13 PM
 4. Nė dietėn “Step” hahet mė pak dhe numėrohen hapat e ecur
  Nga Kliton nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-01-2009, 05:27 PM
 5. SHBA, hidhen hapat pėr transplantimin e mitrės
  Nga ReniX nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-01-2007, 03:18 PM

Etiketat pėr kėtė Temė