Thonjtė tuaj gjithmonė do tė duken tė bukur dhe tė shėndetshėm, derisa pėrkujdeseni pėr ta, ndėrsa kujdesi pėr thonj pėrfshin edhe konsumimin e
vitaminave tė nevojshme.


Hekuri

Nėse thonjtė i keni tė brishtė, me siguri ju mungon hekuri nė organizėm. Mund ta merrni hekurin si shtesė nė ushqim ose tė konsumoni mė shumė ushqim, i cili ėshtė i pasur me hekur, siē janė perimet e gjelbra, mishi, peshku, pula ose vezėt.

Zinku

Njollat e bardha nė thonj, rritja e dobėt e thonjve dhe inflamacionet e shpeshta tė thonjve janė shenja qė duheni tė merrni mė shumė zink nė ushqimin tuaj pėrmes ushqimeve, siē janė kikiriku, farat e grurit dhe drithėrat, perimet, kėrpudhat dhe peshku.

B12

Lėkura shumė e thatė dhe thonjtė e errėt janė shenjė qė nuk jeni duke konsumuar sa duhet vitamina B12. Kjo vitaminė vjen nė formė tė kapsulave, ndėrsa mund t’i gjeni edhe nė ushqimet, siē janė djathi, vezėt dhe peshku.

Burimi:

Koha NET