Pėrdoret nė ato pjesė ku qarkullimi i gjakut ėshtė mė nė sipėrfaqe tė lėkurės, sepse aty aroma e trupit tuaj rėndohet mė shumė.
Pėr kėtė, spėrkatni pjesėn e lėkurės sipėr pulseve, nė pjesėn e poshtme tė parakrahėve, nė qafė, dhe nė pjesėt e sipėrme tė gjunjėve. Por, mos e perdorni kurrė nėn sqetulla, sepse substancat alkoolike mund tė irritojnė kėtė pjesė lėkure qė ėshtė delikate.
Parfume mund tė pėrdorni edhe nė vaskat tuaja, edhe nė rrobat,- gjithmonė nė rrobat e poshtme dhe ngjitur me lėkurėn e trupit. Parfumosen mirė tė pambuktat dhe tė leshtat. Por kujdes nė veshjet e bardha apo tė zeza sepse mund tė mbeten njolla.
Kini kujdes tė mos kontaktoni parfum me bizhuteritė tuaja sepse ka kontraktime tė ndryshme.