Receta Gatimi

Nga 1-7 mars edhe planetėt mund tė shihen me sy tė lirė


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  24

  Nga 1-7 mars edhe planetėt mund tė shihen me sy tė lirė

  Nuk ka ndodhur pėr gati njė dekadė, por kėtė javė duhet ti mbani sytė nga qielli, pasi do tė mund tė shihni me sy tė lirė pesė planetė. Kjo ngjarje e jashtėzakonshme do tė mund tė dhurohet pėr disa netė tė muajit Mars.

  Nga data 1 deri mė 7 mars, Mėrkuri, Venusi, Marsi, Jupiteri dhe Saturni do tė mund tė shihen me lehtėsi pa ndihmėn e instrumenteve optike, njė fakt i njohur qė nga antikiteti.

  Megjithatė, nuk ka ndodhur qė nga viti 2004 qė tė gjithė planetėt tė ishin tė dukshme nė qiell nė tė njėjtėn kohė.

  Astronomėt amerikanė sqarojnė se edhe Hėna bashkė me 7 planetėt e ndritshmėm, tė gjithė do tė jenė tė dukshėm gjatė njė nate tė vetme, por jo gjatė orėve tė njėjta ose nė tė njėjta rajone tė qiellit.

  (Nėse shihni me kujdes foton, e cila ėshtė kryer njė orė pasi dielli ka perėnduar do vini re vendosjen e planetėve, nė qiell gjatė kėsaj jave. Nga e majta duke vėshtruar nė drejtim tė perėndimit dhe jug perėndimit dhe mė pas nga e djathta nė drejtim tė lindjes do vini re si do duken planetėt me sy tė lirė)

 2. #2
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  18
  Po aferdita duket?

 3. #3
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  24
  me sa duket ..jo

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Nokia X2, edhe i menēur edhe i lirė
  Nga vaaldr1n nė forum Smartphone
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 28-04-2013, 10:48 PM
 2. Edhe fėmijėt mund tė kenė Facebook
  Nga Erinaa nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-06-2012, 09:24 PM
 3. Misri mund tė shėrbejė edhe si ilaē
  Nga vaaldr1n nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-08-2010, 01:40 PM
 4. Truri i maces mund edhe kompjuterin
  Nga Kliton nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 20-04-2010, 11:08 AM
 5. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 05-11-2009, 08:36 PM