Publikohet versioni Beta i Ubuntu 12.04


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  Smile Publikohet versioni Beta i Ubuntu 12.04

  Receta Gatimi


  Canonical sapo ka lėshuar versionin testues beta tė Ubuntu 12.04 “Precise Pangolin” dhe do tė ndiqet me versionin beta 2 gjatė muajit tė ardhshėm dhe lėshimin pėrfundimtar mbase brenda tetė javėve tė ardhshme. Ubuntu 12.04 Beta 1 ėshtė njė lėshim me mbėshtetje pėr njė kohė tė gjatė (LTS) qė paraqet njė set tė ri tė fotografive pėr ABI “hard float” ARMv7, i quajtur si armhf, nė mesin e veēorive tė reja.

  “12.04 vazhdon traditėn krenare tė ndėrlidhjes sė teknologjive mė tė fundit dhe mė tė shkėlqyera me burim tė hapur nė njė lloj tė Linuxit tė cilėsisė sė lartė, tė lehtė pėr t’u pėrdorur,” raporton skuadra e Ubuntus nė njė blog. “Skuadra ka qenė e pėrkushtuar nė punė pėrgjatė kėtij qarku, duke paraqitur veēoritė e reja dhe duke arnuar vrima.”

  Disa nga veēoritė e listuara nė Ubuntu pėrfshijnė njė pėrditėsim tė LibreOffice (3.5 beta 2) dhe njė ndryshim tė Rhythmbox i cili ėshtė lėshues i parazgjedhur pėr audio. Pėrdoruesit gjithashtu kanė qasje nė njė HUD tė ri qė ofron njė meny tė ndikueshme nė pėrmbajtje dhe ndėrfaqe tė kėrkimit pėr aplikacionet pėr Unity. Rregullimet e Unity tani mund tė konfigurohen nga paneli System Settings dhe mbėshtetja Nautilus ėshtė shtuar tek lėshuesi Unity.

  Versioni i ri Ubuntu ofron gjithashtu mbėshtetje tė pėrmirėsuar pėr pajisjet ClickPad. Tani kur njė buton shtypet nė sipėrfaqet e ndjeshme pėr prekje, njė gisht i dytė mund tė pėrdoret pėr tė zhvendosur kursorin. Ubuntu Core i Canonical ėshtė pėrditėsuar gjithashatu pėr tė pėrfshirė fotografitė ARM hard float (armhf). Zhvilluesit tani mund tė pėrdorin Ubuntu Core si bazė pėr demonstrime tė aplikacioneve tė tyre, ambiente tė shtrėnguara pėr paraqitje, pakot pėr mbėshtetje pėr pajisje dhe qėllime tė tjera.

  Pėr tė mėsuar mė tepėr pėr Ubuntu 12.04 LTS Beta 1, shkoni ketu.. Udhėzimet pėr tė kaluar nga versioni 11.10 nė 12.04 Beta 1, shkoni kėtu, ose pėrndryshe fotografitė mund tė shkarkohen nga kjo lidhje.

  Burimi:

  PCWorld Albanian

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Ska ndonje te re te veēant ky release! Nuk e besoj se do i bej update!

 3. #3
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Nuk kam pasur eksperienca te mira me Ubuntun

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Leshohet Ubuntu 12.10 Beta 1
  Nga vaaldr1n nė forum Shpėrndarjet Linux/Unix
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-09-2012, 01:52 PM
 2. Ubuntu 10.10 Beta - Maverick i disponueshem!
  Nga ReniX nė forum Shpėrndarjet Linux/Unix
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-09-2010, 05:17 PM
 3. Beta versioni i parė i IE9, me 15 shtator
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-08-2010, 11:52 AM
 4. Vjen versioni Firefox 3.6 beta 3
  Nga aurel nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-11-2009, 09:55 PM