Si c’do here tjeter,dhe sot u zgjove te beja vrap buze detit,
Vesha kostumin sportiv vendosa kufjet dhe ecja drejt bregut…nuk ndihesha mire,dicka brenda meje me pengonte te merrja fryme
Ecja dhe nuk kisha forc te vrapoja …mendoja ku e kisha vall ate energji qe me shoqeronte c’do dite,ku e kam…cfare po ndodhe me mua?
Vendosja duart mbi gjunje dhe ndjeja nje lodhje te pa emer,
U ula aty mbi rere..dhe merrja frym sikur te kisha vrapuar ne gjithe qytetin pa pushim,
Eraaaaaaaaa….degjoj nje thirrje ,dhe kthej koken,
Ishte dikushi…..mirmengjes tha!...
E pershendes dhe une,dhe vazhdoj kthej koken nga deti,
Eraaaa u be kohe qe nuk te shihja ketej tha,zgjohesh me heret,apo nuk ke ardhur fare……..?
Ashtu me indiferentizem i them thjesht nuk kam ardhur,
Cfare ke?...se si je keshtu…pse je dobesuar kaq shume tha?
E pash me inat…e ke pare oren i thash eshte ende pa vajtur 7 dhe ti me mbyt me pyetje….
Ok e shoh tha qe nuk ke deshire te flasesh,sikurse me ke shmangur gjith jeten tende,
Ne jemi rritur bashke tha,
Ai fliste dhe une mendoja pse nuk me lene kurr hapsire te them dhe une ate qe mendoj……….
A mund te me lesh te flas thash?...
Ok po……
Kur dickaje I them stop eshte stop,nuk ka asgje qe te me lidhi me ty I thash,jemi rritur bashke,por jeta I ka rruget e gjata,ndodhe qe dhe te ndahen,
Je shume e pa drejte tha…..
Te kam dashur dhe te dua shume….tha……
Pffffffffffff mendoja ishte mengjes,e lodhur isha,nuk kisha asnje deshire per asgje,dhe shfaqet ky,me frymezim qe ne mengjes
Ndihesha shume po shume e ftohte ne drejtimin e tij,e shihja sikur te ishte nje njeri I urryer,
nderkohe qe nuk me kishte bere asgje per vecse me donte,
me prek duart,dhe une ne nje moment egersie,e largoj me inat……..
ti mund te besh cfare te duash tha…….une do jem me ty,kudo qe te jesh,te premtova se nuk do te te bezdisja kurr,po te dua me shume se jeten time…
e degjoja dhe e shihja me syt qe dhembinin prej urrejtjes se pa emer,ishin gati te nxirrnin gjake,prej urrejtjes
nuk flisja nuk mundesha,nuk doja,vetem se si hedh syt nga ballkoni i shtepise sime….dhe shoh vllain qe me veshtronte duke buzeqeshur,
dhe me gishtin tregues e vendos mbi buze,me kuptimin pushoooooo,(shshshshshsh)……..
nuk e doja veten,nuk doja asgje,ishte gjithcka e programuar,qe ai erdhi aty…….
Ula koken,dhe e pyeta njeriun qe kisha prane……
Vete erdhe ketu tek une apo te thane.?
Jooooooooo tha vete,dhe u be flak I kuq….jo jo vete erdha tha………
Fytyra e tij ne fakt tregonte te kunderten,por nuk e dhash veten,
ok i thash une po iki se me vajti vone…..dhe ngrihem ashtu me urrejtjen,qe po zjente brenda meje,
jooooooooo prit tha…..
habitem,dhe i them si that?...
me kap ne fytyre dhe me terheq nga vetja……me puthi….
Ngriva dhe lotet me binin ne fytyre si femije………dhe atij ju mbushen syt me lot…….
Nuk kisha me forc as ta gjuaja,u mpiva dhe sa vinte dhe nuk e ndjeja me trupin tim…..ashtu e keputur bie ne toke…..
Nuk di me cfare ndodhi…….degjoja vetem disa britma rreth meje……..
Zgjohem pas disa oresh e gjej veten ne dhomen time……..ku jam,pse jam ketu,une duhet te isha ne pune,
Mami me qetesonte……zemer te ra te fikt kur po beje vrap…..per punen mos u shqeteso se c’do gje eshte ne rregull,po te zevendeson kolegia jote
Kthjellohem dhe me kujtohen te gjitha cfare ndodhen………fillova te qaj si femije….
Te lutem mos qaj me thonte mami,se kemi dhe njerez ne sallon,ka ardhur dhe Andi,shoku Edit…..
Fillova te dridhem si femije,
ai ishte aty…….
E urreja se dhe vete jeten time ne ate moment……..
Nuk di ku e gjeta forcen qe shkruajta,nuk di ku jam,e ku do te jem,c’do dite e me shume forca ime venitet..
Nuk e harroja ate moment,nuk e harroj kam fytyren e tij te urryeshme perpara syve te mi,qe do te me ndjeki gjithe jeten pas…………………….